13-04-2024 09:35

Yolunuzun üzerindeki cennet; KANDIRA SOFRASI

2016-06-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-06-04
.stripslashes($urun->baslik).
 
Haber: Zeynep AKAR


Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİN

Sürprizlerle dolu bir kentte yaşıyoruz...

Kocaeli, öyle ayrıcalıklı bir coğrafyaya ve öyle güzel bir doğaya sahip ki gün geçtikte artan sanayileşmeye rağmen, hala her köşesinde ayrı bir cennet parçası barındırabiliyor.

Bazen bir dağın yamacında, bazen göldeki sazlıkların arasında, bazen denizin kıyısında rastlıyoruz bu huzur veren köşelere... Ve hatta bazen de aracınızla geçmekte olduğunuz yolun hemen kenarında.

İşte, bugün size bahsedeceğimiz mekan, tam da böyle bir yer...

Önünden geçip giderken, alelade bir yol üstü restoranı zannedebileceğiniz ama içeriye adım attığınız an kendinizi şipşirin bir çiftlikte bulduğunuz bu şaşırtıcı mekanın adı, Kandıra Sofrası.

 

kandirakapi

 

Evet, aynen tahmin ettiğiniz gibi Kandıra Sofrası, Kandıra yolu üzerinde hizmet veren bir işletme.

İzmit’e 20 kilometre mesafede, şehir merkeziyle Kandıra’nın tam orta noktasında.

Kandıra Sofrası, uzun yıllardır bölgede arsa alım-satımı işiyle uğraşan Hayrullah Emcet Küçük tarafından 5 dönüm arazi üzerine kurulmuş; toplam 400 kişi kapasiteli bir işletme.

Ağırlıklı olarak kahvaltı ve ızgara çeşitleri üzerine hizmet veriyor.

En büyük özelliği ise mekanda servis edilen ürünlerinin tamamen doğal olması ve içeride hüküm süren çiftlik hayatı.

Bu küçük bilgilendirmeden sonra, isterseniz şimdi tesise şöyle bir göz atalım...

 

kandirayag

 

TAVUS KUŞU SÜRPRİZİ

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Kandıra Sofrası, kelimenin tam anlamıyla ‘saklanmış’ bir cennet.

Kapısından içeriye girmediğiniz takdirde, içeride sizi nelerin beklediğini tahmin etmeniz mümkün değil ama biz yine de biraz anlatmaya çalışalım...

Kandıra Sofrası’na gittiğinizde karşınıza ilk çıkan şey, içinde doğal ürünlerin satıldığı küçük bir dükkan...

Dükkanın içinden geçiyor ve karşınıza çıkan birkaç basamak merdiveni indikten sonra kendinizi yemyeşil bir bahçenin tam ortasında buluyorsunuz... Hazır olun, macera başlıyor.

 

kandiratavus

 

İlk tepkiniz, ‘Allah, Allah... Burada böyle bir yer mi varmış?’ oluyor; sonra sıra etrafı daha dikkatli incelemeye geliyor...

Özenle bakıldığı her köşesinden belli olan, ağaçların gölgesindeki bahçe, türlü türlü çiçekler ve  mis kokulu sarmaşık gülleriyle renklendirilmiş...

Çimenlerin üzerindeki saçaklı çardakların altına ise piknik masaları yerleştirilmiş.

İşletme sahibi bahçede öyle keyifli bir ortam yaratmıştı ki insan ister istemez, ‘bir bardak çay olsa da şu çardakta içsek’ hissine kapılıyor...

Gözünüze kestirdiğiniz masaya doğru ilerlerken, yemyeşil çimenlerin üzerinde fark ettiğiniz bir hareketle irkiliyorsunuz... Yoksa yanınızdan salına salına geçen o şey, bir tavus kuşu mu!

Evet, işte Kandıra Sofrası’nın en hoş sürprizlerinden biri karşınızda...

Şansınız varsa, Kandıra Sofrası’nda doğanın en muhteşem şovlarından birine şahit oluyor; bu akıl almaz güzellikteki kuşun kendinden çok emin bir tavırla, şöyle bir silkelenip rengarenk açılmasını izliyorsunuz.

 

kandiirakahvalti

 

DOĞAL KÖY KAHVALTISI

 Kandıra Sofrası’nda karşılaşacağınız tek güzellik tavus kuşu değil...

Bahçenin bir bölümü, tamamen kümeslere ayrılmış ama bu kümeslerin içindeki tavuklar hiç de bizim bildiklerimize benzemiyor.

Her biri birer sanat eserini andıran onlarca süs tavuğunun hangisini inceleyeceğinizi şaşırıyor;

Gökkuşağı renklerindeki o şahane sülüne hayran kalıyor;

Paçalı güvercinleri, tavşanları sevmeye doyamıyorsunuz...

Etraftaki her şey o kadar ilginç ki masanızdaki çayın buz gibi olmasına aldırmadan keşfe devam ediyorsunuz... Sırada, dünyanın en sevimli canlılarından biri olan Midilli atları var.

Kendilerine ayrılan bölümde, sakin sakin sevilmeyi bekleyen bu şahane hayvanların yanına yaklaşıyor, yelelerini okşarken hissettiğiniz hazzın tadını çıkarıyorsunuz.

Evet... Bahçeyi, kümesleri, ahırları gezdiğimize; etrafta kedi, köpek, kuş ne varsa sevdiğimize göre artık masamıza geçip, leziz yemeklerinin tadına bakabiliriz.

Eğer, henüz kahvaltı etmediyseniz Kandıra Sofrası’nda olduğunuz için şanslısınız; çünkü 20 çeşitten oluşan, tamamen doğal, serpme köy kahvaltısı sizi bekliyor.

İşletmenin kendi üretimi olan köy yumurtaları, Trabzon’dan gelen tere yağı ve peynir çeşitleri, Mersin’in Mut ilçesinin 9 ödüllü İzorya zeytini, doğal reçeller, bal, kaymak, sigara böreği, mis gibi patates kızartması ve diğerleri...

 

NEFİS IZGARALAR...

Kandıra Sofrası’nda, günün her saati atıştıracak bir şeyler var...

Izgara çeşitleri de mekanın iddialı olduğu çeşitlerin başında geliyor.

Eğer, zeytinyağlılar ya da bir tabak gözlemeyle doymayacak kadar çok acıkmışsanız, ızgarada pişmiş nefis et ya da tavukların tadına bakabilir;

Kandıra’nın meşhur manda yoğurduyla sofranızı daha da şenlendirebilirsiniz.

 

kandirakofte

Karışık ızgara 32 TL, ızgara köfte 16 TL, kanat ızgara 13 TL

 

kandiraatHani, mekana girerken içinden geçtiğiniz o küçücük dükkan var ya... Orası, Kandıra Sofrası’nda yediklerinin tadına doyamayanlar için açılmış.

Mekanın menüsünde bulunan her türlü ürünün yanı sıra, saf zeytinyağından üretilmiş sabun, yüz kremi, şampuan gibi ürünleri de bu dükkandan temin edebiliyorsunuz.

Evet, işte Kandıra Sofrası böyle bir yer...

Çok göz önünde ama gözden uzak:

Çok doğal ama konforlu;

Çok büyük ama samimi.

Bir hafta sonunda, gününüzü bu ilginç mekana ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Aracınızla 15 dakikada ulaşabileceğiniz Kandıra Sofrası’nda siz temiz havanın, huzurlu ortamın, nefis yemeklerin tadını çıkarın;

Çocuklarınız oyun alanında eğlenmenin, çimenlerde yalın ayak gezmenin, Midilli atlarına binmenin, daha önce görmedikleri hayvan türleriyle tanışmanın mutluluğunu yaşasın.

Eminim, pişman olmayacaksınız...

 

KANDIRA SOFRASI

Adres: İzmit-Kandıra Yolu üzeri Sarıhocalar Köyü Sapağı İzmit/KOCAELİ

Tel: 0262.323 23 23

 

kandiradukkan

Kandıra Sofrası’nın menüsündeki tüm ürünleri, girişte bulunan dükkandan temin etmek mümkün.

 

kandiratabela

 

kandiracicek

NASIL ARANDI: #BAL #doğal reçeller #Hayrullah Emcet Küçük #İzorya zeytini #ızgara #Kandıra Sofrası #kaymak #Kocaeli #köfte #mekan #pirzola #sigara böreği #tavuk #trabzon tereyağı #yemek

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.