20-04-2024 10:04

Yeni nesil dondurma

2018-08-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-01
.stripslashes($urun->baslik).

Son yıllarda yeme-içmeye gösterilen olağanüstü ilgiye paralel olarak dondurma kültürümüz de gelişti. Eskiden sadece mis gibi süt kokan dondurmalarımız varken, hayatımıza cheese-cake’li dondurmalar, sorbetler ve granitalar girdi. Sıcak ve uzun yaz günlerinde bu üçlüyü yerken aralarında fark yok gibi algılansa da birbirlerinden ayrıştıkları ufak detaylar var.

Dondurmayla sorbet arasındaki en temel fark, süt -ve krema gibi süt bazlı ürünlerin- kullanımı. Dondurma üretiminde mutlaka süt kullanılırken, sorbet yapımında süt asla kullanılmıyor. Sorbetle granita birbirine çok benzese de (her ikisinde de süt bazlı ürün yok) ayrıldıkları nokta; sorbet pürüzsüz bir yapıya sahipken, granitanın içerisinde küçük buz kristallerinin olması. 

Aralarında hazırlaması en basit ve kolay olanı, şüphesiz granita. Sicilya kökenli bu lezzet için hiçbir alengirli makineye ihtiyacınız yok. Doğal lezzeti ve ağızda bıraktığı hafif kıtır yapısıyla öne çıkan granitayı evinizde rahatlıkla hazırlayıp, dilediğiniz kadar buzluğunuzda saklayabilirsiniz.

Aşağıda granita ve sorbet tarifi bulabilirsiniz ancak lütfen kendinizi bunlarla sınırlamayın. Elinizde olan taze meyveleri, bu tariflere göre uyarlayabilirsiniz; birbiriyle birleştirebilirsiniz. İçine nane, fesleğen, karanfil, tarçın gibi gönlünüzden geçen taze ve kuru baharatları ekleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun...

SALATALIK GRANİTA

MALZEMELER

• 500 gr. salatalık

• 100 gr. şeker

• 100 ml. su

• 25 ml. limon suyu

• 1 çay kaşığı tobasco

(opsiyonel-hafif acılık katmak için)

• 5 yaprak taze fesleğen

 

YAPILIŞI

Salatalıkları soymadan çekirdeklerini ayıklayıp küp küp doğrayın. Tencereyi ısıtıp salatalıkları ve şekeri içine koyun. İyice kavurduktan sonra su ve limon suyunu ekleyin. Salatalıklar yumuşadığında, suyunu süzüp mutfak robotunda püre haline getirin. Sonra içine ince dilimlenmiş fesleğen yapraklarını ve tobascoyu ilave edip karıştırın. Bir tepsinin içine hazırlamış olduğunuz püreyi döküp en az 2 saat buzlukta bekletin. Tam olarak donduğunda, katılaşan püreyi çatalla tırmıklar gibi karıştırın. Tekrar 15 dakika buzluğa koyun ve ardından servis edin.

 

ANANAS SORBET

MALZEMELER

• 1 kg. ananas

• 200 gr. şeker

• 200 ml. su

• 25 ml. limon suyu

 

YAPILIŞI

Ananasları soyup, küp küp doğrayın. Tencereyi ısıtıp ananasları ve şekeri içine koyun. İyice kavurduktan sonra su ve limon suyunu ekleyin. Ananaslar yumuşadığında, suyunu süzüp mutfak robotunda püre haline getirin. Bir tepsinin içine hazırladığınız püreyi döküp en az 2 saat buzlukta bekletin. Tam olarak donduğunda, katılaşan püreyi çatalla tırmıklar gibi karıştırın. Tekrar 15 dakika buzluğa koyun, sonra da servis edin.

NASIL ARANDI: #serkan yeşildağ # salatalık granita # ananas sorbet #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.