23-02-2024 07:19

Yemek pişirirken eğlenmeye ne dersiniz?

2016-08-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-08-04
.stripslashes($urun->baslik).

 

 

  • Sırma Mungan 

Beni tanıyanlar iyi bilir, yemek yapmayı da, yemeği de çok severim.

Gittiğim tatillerde bölgeye özel ne varsa muhakkak tatmaya çalışır; iyi bir yemek yemek için kilometrelerce uzaktaki yerlere bile gitmeyi göze alabilirim (mesela, sadece yemek yemek için sabah uçağıyla Gaziantep’e gidip, akşam uçağıyla dönmüşlüğüm vardır).

Yemek yemek kadar yapmaktan da büyük keyif alırım... Saatlerce mutfakta kalabilir, değişik tatlardan oluşan yeni yeni tarifleri hiç sıkılmadan deneyebilirim.

Bu sebeple de günümüzün pek çok popüler mutfak şefinin yetiştiği Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), uzun zamandır ilgimi çekmekteydi.

Profesyonel şeflik eğitimleri ya da 8 haftalık pastacılık kursları şu an benim için uygun olmasa da günlük MSA workshop’larının tam bana göre olacağını düşündüm.

Sıra çeşit çeşit workshop mutfaklarından birini seçmeye geldiğinde, İtalyan mutfağı mı, etler ve pişirme teknikleri mi, sushi mi, cheesecake mi derken ilk deneyim için meze mutfağını tercih ettim.

 

dışarıdan

 

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLMÜŞ

Doğum günü olan, benim gibi mutfağı ve mezeleri seven bir arkadaşıma da bilet aldım; Maslak Beybi Giz Plaza’daki MSA’daki workshop deneyimi için yola çıktık.

 

Oraya gidene dek bu kadar profesyonel ve güler yüzlü bir ekiple karşılaşacağımı hiç tahmin etmemiştim... İçeriye girer girmez hoş bir karşılamanın ardından, yemekleri yapacağımız istasyonlara yerleştirildik. 28 kişilik workshop mutfağında her türlü detay en ince ayrıntısına kadar hazırlanmış, bizi bekliyordu. Mutfak her istasyonda iki kişinin rahatça çalışabileceği şekilde düzenlenmiş, tüm ekipmanlar pırıl pırıl bir şekilde hazır edilmişti. Konseptin meze olması sebebiyle eşleştirilmiş içecek olarak sınırsız rakı ikramı ve haydari-kavun-peynir üçlüsü tezgâhımızın üzerinde bizi bekliyordu.


 
eğitim

 

MENÜMÜZÜ TAMAMLADIK

Artık işe başlamaya hazırdık... Menümüzde yer alan mezelerden ilki, tahinli patlıcandı.

 

Yemeğin malzemeleri, ölçüleriyle beraber yardımcı eğitmenler tarafından tezgâhlarımıza konuldu ve şefi takip ederek, yemeğimizi yapmaya başladık.   Yapacağımız yemeğin tüm malzemeleri tam ölçüleriyle dağıtılmıştı.

 

Şefin, yemeğin yapılışını sabırla ve detaylı şekilde tarif etmesi sebebiyle, önceden hiç mutfağa girmemiş biri bile tarifleri rahatça uygulayabilirdi. Tahinli patlıcanın ardından, balık köftelerimizi hazırlayıp dinlenmeleri için dolaba koyduk; ardından semizotu salatası ve yeşil salatalarımızı hazırladık.

 

Menümüzde ana yemek olarak istavrit ve sonrasında da hellim peynirli irmik helvası vardı... İrmik helvasına hellim peynirin bu kadar yakışacağını hiç tahmin etmezdim. Yemeklerin hepsi evde uygulanabilir cinsten, pratik tariflerdi... Bir an önce eve gidip, MSA’da öğrendiklerimi uygulamak için can attım.


 

sırna

 

MSA’DA PİŞİRDİK, EVDE YEDİK

Her mezenin yapımı bittikten sonra 15 dakika kadar ara verip yaptığımız yemekleri konsepte uygun müzikler eşliğinde yedik ve içkilerimizi yudumladık.

 

Workshop’taki diğer katılımcıların da çok eğlenceli kişiler olduğunu görünce, hep birlikte sohbet ederek yedik pişirdiklerimizi.

 

Tabii ki yaptığımız her şeyi orada bitiremedik. Ama MSA bunu da düşünmüş... Workshop’un sonunda, pişirdiklerimizi eve götürebilmemiz için hepimize özel kaplar dağıtıldı. MSA’da pişirdik, kalanları evde yedik.

 

Eğitimin sonunda MSA tarafından adımıza özel düzenlenen  sertifikalarımızı da alarak mutlu bir şekilde oradan ayrıldık.

 

Belki birkaç meze tarifi öğrenirim diye gittiğim workshop’ta bu kadar eğleneceğim hiç aklıma gelmezdi. Arkadaşım da “şu ana kadar aldığım en güzel doğum günü hediyesiydi” dedi çıkarken.

 

Workshop 4 saat sürmesine rağmen, zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadık. Hem öğretici hem eğlendirici hem de lezzetli bir aktivite oldu bizim için.

 

Kişi başı 160 TL ödedik ve kesinlikle verdiğimiz ücretin karşılığını aldık. Mutfağı, yemek yapmayı biraz seviyorsanız MSA’daki workshop’lardan birine mutlaka katılın ve bu deneyimi yaşayın derim... Ya da mutfağı seven sevdiklerinize hediye edin.


 

zar

MSA hakkında

  • 2004 yılında kurulan ve Maslak Beybi Giz Plaza içerisinde faaliyet gösteren Mutfak Sanatları Akademisi, verdiği ayrıcalıklı eğitimle dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında gösteriliyor

 

  • MSA günlük workshop katılım biletleri, kişi başı seçeceğiniz mutfağa göre kişi başı 160 TL ile 220 TL arasında değişmekte. Biletleri Biletix’den ya da MSA’dan satın alabilirsiniz.

 

  • Günlük workshop takvimi her ay değişiyor. www.msa.com.tr adresinden günlük workshopları takip edebilir, 200’e yakın farklı workshop mutfağından kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. (Ben ağustos ayı için İspanyolların mezelerinden oluşan Tapas mutfağını planladım)

 

  • Workshop sonunda alacağınız sertifikaların isminize düzenlenebilmesi için etkinlikten 24 saat öncesine kadar ad-soyad bilgilerini biletix@msa.com.tr adresine göndermeniz gerekmekte.

 

  • Eşinizle, sevgilinizle, arkadaşınızla, annenizle, hatta çocuğunuzla beraber rahatça katılabileceğiniz bu etkinliğe giderken yanınızda hiçbir şey götürmenize gerek yok. 

xwara

 

MSA’da bu ay...

  • 2 Ağustos : Mutfakta 8 Hafta – Pastacılık

 

  • 4 Ağustos : Şaraba Eşlik Edenler

 

  • 6 Ağustos : Artisan Kahve işletmeciliği ve Eğitimi – İtalyan Mutfağı 1 – Kahvaltı Keyfi – Meze

 

  • 7 Ağustos : Burger&Fries – Cheesecake – Etler ve Pişirme Teknikleri – Vazgeçemediklerimiz 1

 

  • 8 Ağustos : Tapas

 

  • 12 Ağustos: Sokak Lezzetleri

 

  • 13 Ağustos: Artisan Çay – Food Styling’e Giriş – Pielar, Tartlar – Sushi – Sushi Glutensiz

 

  • 14 Ağustos: BBQ Partisi - Küçük Gurme (10-14 yaş) – Taco

 

  • 15 Ağustos: Yüzde 100 Ekşi Maya – Etler ve Pişirme Teknikleri

 

  • 16 Ağustos: Vazgeçemediklerimiz 2

 

  • 17 Ağustos: Cheesecake

 

  • 19 Ağustos: Artisan Dondurma – Kokteylle (yaz özel)

 

  • 20 Ağustos: Deniz Ürünleri ve Pişirme Teknikleri – Deniz Ürünleri ve Pişirme Teknikleri Glütensiz – İtalyan Mutfağı 2 – İtalyan Mutfağı Glütensiz 2

 

  • 21 Ağustos: Ev Yapımı Makarna – Mutfakta 8 Hafta – Pizzalar ve Salatalar – Pizzalar ve Salatalar Glütensiz – Şekersiz

 

  • 22 Ağustos: Artisan Ekmek – Thai Mutfağı – Thai Mutfağı Glütensiz

 

  • 24 Ağustos. Unsuz

 

  • 26 Ağustos: Meze

 

  • 27 Ağustos: Etler ve Pişirme Teknikleri – Haftanın Yemeği

 

  • 28 Ağustos: Cupcake – Provençal Mutfak

 

NASIL ARANDI: #Cupcake #MSA #Mutfak Sanatları Akademisi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.