26-02-2024 09:50

Yemeği endüstriyelleştirmeyelim!

2018-01-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-03
.stripslashes($urun->baslik).

Özellikle son yıllarda hayatımıza giren hazır gıdalar yüzünden obezite, kanser ve diğer ölümcül hastalıklara yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Bu sayının artmasında, tükettiğimiz sağlıksız ve kimyasal katkılı gıdaların payı büyük.

Genetiğiyle oynanmış hormonlu gıdalar, lezzet ve kıvam artırıcı kimyasallarla donatılmış fabrikasyon ürünler bunlardan başlıcaları. Özellikle çocuklarımızı bu tarz ürünlere alıştırmak yerine, evimizde hazırladığımız doğal yemeklerle ihtiyaçlarını giderebiliriz.


Biraz daha zaman ve enerji harcayarak, mevsiminde gıdalar kullanarak, daha sağlıklı ve ilerde rahatsızlık yaratmayacak yemekler ortaya çıkarabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü’nün son yıllarda organik gıdalara önem vermesi de bu yüzden sanırım. Toplum olarak içinde bulunduğumuz durumun farkında olmalı, uzmanların uyarılarını kulak arkası yapmamalı, yemeklerimizi bu doğrultuda hazırlamalıyız. Yemeğe başlamadan önce ne yapacağımıza karar verip, hatta mümkünse haftalık veya aylık yemek listesi çıkarıp, alışverişimizi de bu doğrultuda yapmalıyız. Dünyada çok tanınmasak da çeşitlilik açısından çok zengin bir coğrafyaya ve mutfağa sahibiz. Bu durumu iyi değerlendirip, fırsata çevirebiliriz.

Mevsiminde ürünler almaya dikkat etmeliyiz. Market raflarında yer alan ve içeriğinde kimyasallar bulunan ürünleri, sırf ambalajı güzel diye satın almamalıyız. Bu seferberliğimiz üreticileri de hareketlendirecek, tüketicinin isteğine göre daha katkısız ürünler üretmeye itecektir.

Unutmayalım, biz bilinçli tüketici olursak, üreticiler de bizim yolumuzdan ilerlemek zorunda kalır. Ama üretilen her şeyi kuzu kuzu almaya devam edersek, kimsenin umurunda olmayız ve beslenmeden kaynaklanan bir sürü hastalığa davetiye çıkarmış oluruz.

Bu bilinçle hepinize daha organik bir ay diliyorum. Haydi! Gelin, eski usül lezzetli ve doğal bir tencere yemeği deneyelim. Hem harekete katkımız hem de sağlıklı ve lezzetli bir yemeğimiz olsun.

Afiyetle…


ISPANAK PÜRELİ ET SOTE

MALZEMELER:

400 gr doğranmış kuzu kuşbaşı
(kuzu sevmeyenler için dana kuşbaşı da olabilir)
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz ve kekik

ISPANAK PÜRESİ İÇİN:

2 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı tereyağı
250 gr ıspanak
Küçük bir kase rendelenmiş kaşar peyniri
Tuz ve karabiber

YAPILIŞI:

Geniş bir tavada veya tencerede etlerinizi bir yemek kaşığı tereyağı ile suyunu çekene kadar pişirin. Etler hala sert ve yumuşamamışsa su ilave edip pişirmeye devam edebilirsiniz. Amacımız etleri yumuşayıncaya kadar pişirmek. Pişmeye yakın tuzu ve kekiğini ilave etmeyi unutmayalım.

Diğer taraftan ayıklayıp temizlediğiniz ıspanakları rondodan geçirip, püre haline getirin. Beğendisi için iki yemek kaşığı tereyağını eritin, içine üç yemek kaşığı unu iki dakika yedirin, sonra 2 bardak sütü kısık ateşte azar azar ilave edip, topaklanmasını engelleyecek şekilde, koyu bir kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra ıspanağı ekleyip, bir dakika daha karıştırın. Son olarak tuz, karabiber ve kaşarınızı ekleyip, 2 dakika daha karıştırıp ocaktan alabilirsiniz. Pürenizi sevdiğiniz bir servis tabağına yayıp, önceden pişirdiğiniz eti sıcak sıcak üstüne koyarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.