26-02-2024 11:43

Yaşadığın yer seni yansıtsın: Mai Design Studio

2020-01-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-01-03
.stripslashes($urun->baslik).

Yeni bir ev, yeni bir ofis... Yeni bir iş yeri; belki restoran, belki kafe ya da bir klinik... Yeni başlangıçlar, yeni heyecanlar. Yenilenmek güzeldir. Peki, nasıl olacak? Gözünüzde büyütmeyin! Siz sadece hayal edin, nasıl bir yerde yaşamak ya da çalışmak istediğinize karar verin; gerisini işin profesyonellerine yani iç mimarlara bırakın!

Unutmayın! Bir iç mimarla çalışmak sadece zenginlerin ya da ünlülerin başvurduğu bir yöntem değildir. Siz de iç mimarla çalışabilirsiniz çünkü iç mimarlar sizi hem zahmetten hem zaman kaybından kurtararak bütçenizi daha akıllıca kullanmanızı sağlar. En önemlisi de ortaya daha göz alıcı sonuçlar çıkar.

Siz de yeni yıla yenilenerek girmek istiyorsanız, Mai Design Studio ile tanışma vaktiniz geldi demektir. İzmit’in tanınmış simalarından eczacı Nesrin Çaylı ve Dr. Tuncel Çaylı’nın İstanbul’da iç mimarlık yapan kızları Elvan Çaylı Alkaya ile iç mimar Zeynep Özkaynak’ın birlikte kurduğu Mai Design Studio, yaşadığınız mekanları güzelleştirmeye geliyor. Gelin, bu iki genç ve yetenekli kadını, aynı zamanda kurdukları iç mimarlık ofisi Mai Design Studio’yu daha yakından tanıyalım.

 

Elvan Hanım, bize biraz kendinizden biraz da Mai Design’dan bahseder misiniz?

Biz iki okul arkadaşıyız. Okulu bitirdikten sonra ikimiz de farklı ofislerde çalıştık, bundan 6 yıl önce de yollarımızı birleştirmeye karar verdik. 2013 yılında İstanbul Caddebostan’da ‘Mai Design Studio’ adını verdiğimiz bir ofis açtık. Kısa bir süre önce de ofisimizi Fenerbahçe’ye taşıdık. ‘Neden Mai?’ diye soracak olursanız, isim annesi Zeynep’tir. ‘Mai’, Arapça’da su ve şeffaflık anlamına gelir. Biz de kişilerin içinde huzur bulacağı mekanlar yapmak amacıyla yola çıktığımız için bu isimde karar kıldık.

 

Mai Design olarak ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Öncelikli olarak konut, ofis, restoran, cafe, klinik, butik oteller gibi mekanların projelendirme ve uygulamalarını yapıyoruz. Ofisimiz İstanbul’da olabilir ancak başta İzmit olmak üzere Türkiye’nin her köşesine hizmet götürüyoruz. Ben İzmit’te büyüdüm, annem ve babam yıllarca bu kente hizmet etti, ben de bu geleneği sürdürmek istiyorum.

İzmitli bir iş adamının önce İzmit’teki ofisini, daha sonra İstanbul’daki evini ve arkasından Ankara’daki ofisini dizayn ettik. Biz çok güzel mekanlar yapıyoruz. Daha şık ve konforlu evlerde yaşamak, daha keyifli ve göz alıcı ofislerde çalışmak istiyorlarsa biz varız. Daha farklı ve dikkat çekici tasarımlar için yardımcı olmaya hazırız.

 

Sadece yurt içi mi yoksa yurt dışı projeleriniz de var mı?

Yurt dışı çalışmalarımız da oldu. Mesela Bakü’de çok güzel mekanlar tasarladık. Seyahat sıkıntımız yok, yurt içinde ya da yurt dışında her yerde çalışma yapabiliriz.

 

 

İŞLEVSELLİK ÖNEMLİ

 

Elvan Hanım, bir proje aldığınızda işe nereden başlıyorsunuz?

Tasarıma karar vermeden önce karşımızdaki kişiyi tanımaya çalışıyoruz. Söz konusu mekanı kim kullanacaksa onu çok iyi dinliyoruz. Nelerden hoşlanır, hangi renkleri sever, anlamaya çalışıyoruz. Hatta örnek görseller talep ediyoruz ki kafasında canlandırdığı resmin bütününü görelim, ona göre hareket edelim. Bu arada fikir vererek yönlendirmeler de yapıyoruz ama asla kendi fikirlerimizi dayatmıyoruz. Doğru yönlendirmeler ve uygun tekniklerle ‘işte bu’ dedirtecek sonuca ulaşıyoruz.

 

Zeynep Hanım, bunları yaparken en çok neye dikkat ediyorsunuz?

İşlevsellik bizim için çok önemli çünkü biz sadece bir resim veya tablo yapmıyoruz. İç mimaride fonksiyonellik ve görüntü iç içe geçer. Bu iki unsurun birbirini tamamlaması gerekir. En küçük bir alanı bile değerlendirmek, kullanışlı hale getirmek de bizim görevimiz. İşlevsellik ile birlikte samimiyet de çok önemli. Kişi o mekanda kendisini rahat ve huzurlu hissetmeli. Bunların yanı sıra renk ve malzeme seçimine de dikkat ediyoruz. Tasarım ile birlikte uygulama da yapıyoruz. Birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımızla harika mekanlar ortaya çıkarıyoruz. Öte yandan sadece tasarım danışmanlığı yaptığımız da oluyor. Biz konsepti belirliyoruz, uygulamayı onlara bırakıyoruz.

 

 

TASARRUF SAĞLAR

 

İç mimarla çalışmanın başka ne gibi artıları vardır?

Bir iç mimar evinizi ya da ofisinizi daha donanımlı ve eğitimli bir gözle inceler ve değerlendirir. Yani sizin göremeyeceğiniz ayrıntıları görür ve daha doğru yönlendirilmiş bir bütçeyle, daha doğru hamleler yapmanızı sağlar. İç mimarların fonksiyonel tasarımları sayesinde evinizin her köşesini verimli bir şekilde kullanabilirsiniz, bu da yaşam kalitenizi artırır. İç mimarlar sizin yaşam tarzınıza ve alışkanlıklarınıza uygun tasarımlar yaparak, içinde rahat edeceğiniz, huzur bulacağınız mekanlar ortaya çıkarır. Sadece fonksiyonel açıdan değil estetik açıdan da beğeneceğiniz tasarımlar sunar. İç mimarla çalışmak size zamandan tasarruf sağlayacağı gibi kafanızın da rahat etmesini sağlar. Ne ürün seçimiyle uğraşmak zorunda kalırsınız ne de fiyat araştırmasıyla. İç mimarların kendi bağlantıları, çalıştıkları malzemeciler ve ustalar sizi bu zahmetten kurtarır. Aynı zamanda mekanın yenilenme sürecini kısaltır, bütçenizi doğru kullanmanızı sağlayarak gereksiz masraf yapmanızı önler.

 

İç mimar ile dekoratörler zaman zaman karıştırılıyor galiba.

Dekoratörlük de bir meslek, bu mesleği yapanlara da saygımız sonsuz elbette. Dekoratörler, genellikle iç mimarlar ile birlikte çalışır. İç mimarlar bitirdikleri bir mekanın aksesuarları için dekoratörlere başvurur. İç mimar; planlar, uygulamaya geçer, teknik olarak çalışır, inşa eder. Dekoratörler de günceli takip eder, hangi aksesuarın nereye daha çok yakışacağını belirleyerek, iç mimara destek olur. İç mimar da renk ve dekor uyumunu bilir ancak o esnada başka tekniklerle uğraştığı için dekoratörlerden yardım alır.

 

 

ZAMANSIZ OLMALI

 

Elvan Hanım, iç mimarlıkta da bir moda akımından bahsetmek mümkün mü?

Bizim için zamansızlık önemli. Bir şey moda olduğunda ‘geçici’ olacağı anlamına gelir. Oysa bizim yaptığımız mekanlar geçici olmaz. Bizler, kişinin uzun vadede sıkılmadan, kendini ait hissedebileceği bir mekan yapmak için uğraşırız. Her meslekte olduğu gibi gelişmeleri elbette yakından takip ederiz ancak modayla ilgilenmeyiz.

 

İç mimaride de belirli akımlar söz konusu böyle talepler geliyor mu?

Tabii ki bu akımlardan etkilenen müşterilerimiz oluyor. Bu tarz taleplerde bulunan müşterilerimize tavsiyelerde bulunuyor, bunun bir sonu olduğunu, sıkılıp yorulabileceğini anlatıyoruz. Verdikleri emeğin boşa gidebileceğini söylüyoruz. Sağ olsunlar bizi dikkate alıyorlar.

 

 

KADINLAR BİR TIK ÖNDE

 

İki kadın olarak bu işi yapıyorsunuz. İç mimaride kadın olmanın artıları var mı?

Aslında cinsiyetçilik yapmak istemeyiz ama bu müşterilerimizin de söylediği bir şey, özellikle ev konusunda erkek meslektaşlarımızdan bir tık öndeyiz diyebiliriz. Bir kere kadın olmanın titizliğiyle hareket ettiğimiz için detaylarda öne çıkıyoruz. Fonksiyonellik konusunda da öne çıktığımızı söyleyebiliriz. Mutfak dolabındaki kullanım detaylarını kadınlar daha iyi bilir, daha doğru bir planlama yapabilir. Hemcinslerimizi daha iyi anlayabiliriz, mesela bir takı dolabı tasarlarken kadınların ruhunu okşayacak ayrıntılara yer verebiliriz. Müşterilerimizden genellikle ‘Bir kadınla çalışmanın farkını gördüm’ şeklinde geri dönüşler alıyoruz. Özellikle ev konusunda daha avantajlı olduğumuzu söyleyebilirim.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Fenerbahçe Mahallesi, Gülizar Sokak, Ferah Apt.,

No: 17, D: 2, Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0533 696 44 07 - 0532 453 42 92 - 0216 356 10 05

Web: www.maidesignstudio.com

Instagram: maidesignstudio_tr

NASIL ARANDI: #iç mimar # kadın # meslek # donanım # tasarım # Mai Design # Elvan Çaylı Alkaya # Zeynep Özkaynak # mimarlık # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.