Wellborn’den sıra dışı lezzetler...

2019-07-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-07-05
.stripslashes($urun->baslik).

 

 
Wellborn Executive Chef Hakan Bagi

 

Kalamar nasıl hazırlanır?

Balık sofralarının baş tacı olan kalamar, hem lezzeti hem besin değerleri açısından sık sık tüketilmesi gereken bir besin. İşin püf noktalarını bilirseniz, kalamarla birbirinden lezzetli yemekler pişirebilirsiniz

 

Deniz ürünleri kategorisinde yer aldığı ve balık restoranlarında sıklıkla görüldüğü için çoğu kez balık olarak görülen kalamar, aslında yumuşakçalar sınıfından bir tür deniz canlısı. Bu sıra dışı canlının, yaklaşık 300 türü bulunuyor. Tüm denizlerimizde bulmak mümkün olsa da kalamar, en çok Akdeniz’de görülüyor; Türkiye’de yaygın olarak bulunan ve sofraları süsleyen türü ise ‘Avrupa kalamarı’ olarak adlandırılıyor.  Bünyesinde yüksek oranda mineral ve protein barındıran kalamarın en dikkat çeken özelliklerinden biri metabolizma hızını artırması ve yağ yakımını hızlandırması. Bunun yanı sıra baş ağrısı ve kronik migren problemlerinin azalmasında, kolesterolün dengelenmesinde, kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında etkili olduğu tespit edilmiş. Kalamar sadece vücut değil, ruh sağlığı için de yararlı. İçeriğindeki magnezyum sayesinde bu besini tüketenlerin daha sakin ve mutlu hissettiği; ayrıca, düzenli ve sık tüketilmesinin cinsel gücü artırdığı biliniyor. Kalamar, protein açısından oldukça zengin bir besin ve pişmemiş 100 gram kalamarda 92 kalori bulunuyor. Kalamarı tavada pişmiş olarak tüketirseniz, bu değer 100 gram için 206 kaloriye çıkıyor. Yani aşırıya kaçılmadığı takdirde, kilo alma endişesi yaşamadan tüketilebilecek bir besin, kalamar.

 

 

 

MUTLAKA SOSLANMALI

Peki, mutfağımızda kalamarı nasıl kullanıyoruz? İlk alındığında eti biraz sert olan kalamarın pişirilme sürecinde marine ve soslama işlemi önemli yere sahip. Kalamarı pişirmeden önce bir süre sos içinde bekletmek hem tadını daha leziz yapar hem de içini yumuşatır. Bunun için limon suyu, kesme şeker, karbonat ya da maden suyundan oluşan bir karışım yeterli olacaktır. Kalamarı bu sosla 20 dakika yoğurmak ve sonra sosun içinde 3 saat kadar buzdolabında dinlendirmek büyük fark yaratır.  Kalamar bu şekilde soslandıktan ve dinlendirildikten sonra istenilen şekilde pişirilmeye hazır hale gelir. Ben, bu kez Wellborn Luxury Hotel misafirleri için oldukça sıra dışı bir tarif kullandım. Sübye kalamar, iç bakla, kurutulmuş domates, truf yağı, tereyağı, krema, damla sakızı, baybi havuç, kültür mantarı, kişniş, kakule, tane karabiber ve Himalaya tuzuyla hazırladığım bu enfes yemeği tatmak isterseniz, sizi de Leb-i Derya Restaurant’a bekleriz.

 

 

★ ★ ★

 

Kabuklu mu kabuksuz mu? 
Karides pişirmek çok kolay

 

Görünümü nedeniyle ilk BAKIŞTA pek fazla tercih edilmeyen ancak tadına bakıldığında vazgeçilmez bir lezzet olarak hafızalara kazınan karidesi pişirmenin çok kolay olduğunu biliyor muydunuz?

 

Kabuklu bir deniz canlısı türü olan karides, düşük kalorisi ve doymuş yağ içermesi nedeniyle diğer balık türlerinden ayrılır. 2 bin 500’den fazla türüyle soğuk denizlerde yaşayan karidesin en yaygın türleri Akdeniz karidesi, oluklu karides ve çil karidestir. İnsanlar tarafından en çok tüketilenler ise gökkuşağı karidesi, altın karides, kardinal karides, kristal karides, çikolata karides, siyah kaplan karidesi, yeşil karides, beyaz inci, mavi inci, sakura karides, turuncu sakura ve kiraz karides olarak sıralanabilir. Besin değeri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan karides; 100 -120 gramlık bir porsiyon için 112 kalori, 24 gram protein ve 1 gram yağ içerir. Karides ayrıca D vitamini ve B12 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, potasyum ve selenyum açısından da zengin bir besin olan karidesin kolesterol içeriği yüksektir.

Karidesin; bağışıklığı kuvvetlendirdiği, çocuklarda kemik ve diş gelişimini desteklediği, yetişkinlerde osteoporoz riskini azalttığı, beyin gelişimini güçlendirdiği bilinmektedir.

 

 

 

PİŞİRME SÜRESİNE DİKKAT!

Böceğe benzeyen görünümü nedeniyle ilk görüşte pek fazla tercih edilmeyen karides, tadına bakıldığında vazgeçilmez bir lezzet olarak hafızalara kazınır. Üstelik püf noktaları bilindiğinde, karides pişirmek çok kolay ve az zaman alan bir iştir.  Bunun için yapmanız gereken ilk iş karidesi kabuklu mu kabuksuz mu pişireceğinize karar vermektir. Eğer karidesi söğüş olarak, salatalarda, karides haşlama şeklinde ve mezelerde kullanacaksanız; önce haşlamanız, sonra soymanız gerekir. Ancak bu lezzetli besinden güveç, kızartma, sote, tava, tempura, börek ya da çorba gibi yemekler pişirmek istiyorsanız; önce soymalı, sonra haşlamalısınız. Karidesin pek çok pişirme tekniğinin içinde en yaygın olanı ızgara ve tereyağıyla tavada yapılan kavurmadır.

Karides pişirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, fazla pişirmemenizdir. Eğer karidesi fazla pişirirseniz sadece suyunu ve lezzetini kaybetmekle kalmaz, lastik gibi bir kıvam alır. Tavada yapacaksanız, karidesi saydam beyaz rengi pembeleşinceye kadar ocakta tutmanız; salatalara ya da çorbalara eklemek için kullanacaksanız kabuklarıyla birlikte 4-5 dakika haşlamanız yeterlidir.

Ben, Wellborn mutfağının en seçkin lezzetlerinden biri olan ‘Tempura soslu İskenderun karidesi ve akçaağaç şuruplu enginar kalbi’ için İskenderun karidesi, enginar kalbi, yumurta, un, susam yağı, beyaz şarap, akçaağaç şurubu, tane karabiber, taze kekik ve Himalaya tuzu kullandım. Çıtır çıtır kızarmış bu nefis lezzeti mutlaka denemelisiniz.

 

WELLBORN LUXURY HOTEL

Sahil Mah. Cevher Dudayev Cad. No:53 Başiskele/Kocaeli

Tel: 0262 302 01 23

NASIL ARANDI: #wellborn luxury hotel # başiskele # konaklama # otel # kocaeli # haluk ulusoy # lezzet # yemek # karides # kalamar # sıra dışı # hakan bagi #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.