22-02-2024 13:57

Vali Aksoy: “Her alanda müze açılmalı”

2018-05-18    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-05-18
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle İl Kültür Turizm Müdürlüğü Kocaeli Müzesi Semiha Sami Moralı Salonu’nda (eski gar alanı) program düzenledi. Programa Vali Hüseyin Aksoy, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük ve çok sayıda davetli katıldı. Program öncesinde Vali Aksoy müzeyi gezerek bilgi aldı.

MÜZELER DOĞAL KÜTÜPHANELERDİR

Programın açılış konuşmasını İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan yaptı. Zamburkan, “Müzeler geçmiş yaşantıda yaşayan insanların hayatlarını bize ışık tutmaktadır. Geçmişi öğrenmek bugünü anlamamıza yardımcı oluyor. Müzeler doğal kütüphanelerdir. Kocaeli’de 900’e yakın kültür varlığı bulunmaktadır. Müzemiz içinde 4 bin 553 eser vardır. Öğrencilerimize gerekli bilgiler verilmelidir. Tarihi eser kaçakçılığında her zaman yanımızda olan emniyet ve jandarmamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tarihi eserler ortak mirastır sahip çıkmalıyız. Yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler müzemizde sergilenmektedir. Kocaeli’de yaklaşık 10 adet müzemiz bulunmaktadır” dedi.

MÜZELERİN SINIRI YOK

İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’ın ardından Vali Hüseyin Aksoy kürsüye geldi. Aksoy müzeciliğin önemine vurgu yaparak  “Var olan değerlerin mevcut ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından müzeler büyük önem taşıyor. Bizlere düşen bu medeniyetlerin izlerini korumak ve bizden sonraki kuşaklara aktarabilmektir. Kazılar uzun süreli ve sabır isteyen çalışmalardır. Arkeologlarımız ve müzelerimiz bu konuda özverili şekilde çalışma sürdürüyor. Hala kazılması gereken alanlar var. Önümüzdeki dönem bu konuda daha fazla çalışmalar yapılacaktır. Ülkemizde yurtdışından gelen yabancıların yaptığı kazılar vardı. Ama üniversitelerimiz bu konuda önemli çalışmalar iyi bir aşama kaydettik. Bu da Türkiye’nin arkeoloji bakımından daha iyi yerlere geldiğini gösterip bize umut veriyor. Kocaeli’nin müzecilik konusunda belirli alt yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama bunun sınırı yok birçok alanda müze açılabilir. Tarım, eğitim gibi birçok alanda çalışma yapıp müze açabiliriz. Müzelerimizin ziyaret edilmesi de çok önemli. Çocukların ve öğrencilerin ziyaret etmesi konusunu daha da ileriye taşıyabiliriz.” şeklinde konuştu.

 

 

NASIL ARANDI: #müzeler günü # kocaeli müze müdürlüğü # kocaeli müzesi # Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy # İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.