17-07-2024 15:46

Türkiye markası olma yolunda: Su Akademi Türkiye-Ebru Gücin

2020-03-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-02
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Ne güzel demiş Şems-i Tebrizi…

“Hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden güzel olmayacağını?”

 

Gerçekten de hayat sürprizlerle dolu değil mi? Bazen yaşamın alt üst olduğunu düşündüğün; karanlığın en derininde kaybolmak üzere olduğun tam o anda öyle bir ışık parlar ki aydınlığı sadece sana değil, dokunduğun herkese umut oluverir. Tıpkı onun hikâyesinde olduğu gibi… Ebru Gücin için ‘hayatın alt üst olduğu’ o an; “bacağında iki tane büyük tümör var” cümlesini duyduğu andı. Kötüye giden sağlığı ve morali, kendisi ve ailesi için çok sıkıntılı bir dönemin başlangıcıydı. Lâkin o, zorlu bir tedavinin ardından hastalığını yendi.

Yaşadığı fiziksel ve ruhsal çöküntüleri atlatabilmek için bir çıkış yolu aradığı dönemde kendisini suyun yumuşak, huzurlu, şifalı kollarına bıraktı. Hiç durmadan yüzdü. Suyla dans etti, suya ağladı, suya anlattı.  Hayatın altının, üstünden daha güzel olabileceğinin henüz farkında olmadığı o günlerde, suyla yaşadığı aşkın ruhunu ve bedenini her gün biraz daha iyileştirdiğini fark etti. Onu karanlıktan aydınlığa çıkaracak, yaşadığı kentte ‘Su Perisi’ olarak anılmasını sağlayacak o mavi ışık, bu kez sudan yansımıştı.  Artık sevgiyle bağlandığı o ışıkla, ihtiyacı olan diğer insanlara umut olma zamanıydı… Hiç vakit kaybetmedi… Suyla geri kazandığı tüm enerjisini, suda yapılan aktiviteler ve su içi uygulama yöntemleriyle ilgili eğitimler almaya harcadı. Durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalıştı; suyun şifalı dokunuşunu öğrencilerine en doğru şekilde aktarabilmek için yurt içi ve yurt dışında onlarca eğitime katıldı. Kendisini her geçen gün biraz daha geliştirerek adını bir marka haline getirmeyi, bu kentte ‘su’ denilince akla gelen ilk isim olmayı başardı. 

Ebru Gücin bugün; 960 metrekare alanda, tüm yaş gruplarına ve özel gereksinimli bireylere hizmet veren Kocaeli’nin ilk tesisi Su Akademi Türkiye’nin sahibi. Her yaş grubuna yüzme eğitimi veren; kas ve iskelet sistemiyle ilgili rahatsızlık yaşayanları suyun rahatlatıcı etkisiyle buluşturan; uygulanan terapi yöntemleriyle özel bireylere umut olan; bebek SPA’sıyla anne-babalara yepyeni deneyimler yaşatan ve salon sporlarıyla sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan merkez, bir Türkiye markası olma yolunda koşar adım ilerliyor.  Uzun sözün kısası; peri, su damlası kanatlarını sağlık için çırpmaya devam ediyor.

 

 

 

Ebru Hanım, Su Akademi Türkiye’yi kurma fikri nasıl doğdu?

Aslında her şey geçirdiğim ciddi bir rahatsızlıkla başladı… Bundan 10 sene önce uyluk kemiğimin yakınında iki tümör olduğu tespit edildi. Uzun ve sıkıntılı bir tedavi sürecinden sonra, çok şükür sağlığıma kavuştum ama ameliyatımın ardından oldukça zor bir dönem geçirdim. Bu süreçte doktorumun tavsiyesiyle yüzme sporuna başladım ve ilginç bir şekilde su bana çok iyi geldi. Havuzda geçen saatler benim için adeta terapi oldu; hastalığımın ardından yaşadığım fiziksel ve psikolojik sorunları suda yendim. O dönemde yaşadığım değişimi görenler, suda yaptığım hareketleri kendilerine de öğretmemi isteyince, benim için bambaşka bir dünyanın kapıları açılmış oldu. Hayatım suyla değişti.

 

Bu değişimin ilk adımı ne oldu?

Tabii ki eğitim… Hiç vakit kaybetmeden eğitimlere başladım. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli eğitimler aldım. TYF Yüzme Antrenörü, TOSSFED Özel Sporcular Yüzme Antrenörü, Amerika ASCA Yüzme Antrenörü, İngiltere STA Bebek ve Okul Öncesi Yüzme Eğitmeni, Amerika AEA Aqua Fitness PRO Eğitmeni, HIS Wellness Antrenörü, Uluslararası Halliwick ve Watsu Uygulayıcısı, TCF pilates antrenörü, MEB Havuz Suyu Operatörü, TSSF Cankurtaran ve İlkyardım eğitimlerimi tamamladım. Ardından da bu iş benim için bir mesleğe dönüştü, isteyen herkesle öğrendiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmaya başladım.

 

 

960 METREKARELİK TESİS

 

Peki, dersleri nerede verdiniz?

Otellerin havuzlarında, yüzme havuzlarında ya da özel ders isteyenler için kişilerin evlerindeki havuzlarda ders verdim. Bununla beraber, otel havuzları özellikle bebekler ve fiziksel veya zihinsel engeli olan özel öğrencilerim için pek de uygun değildi. Talepler de artmaya başlayınca kendime ait bir merkez kurmak kaçınılmaz hale geldi… Su Akademi Türkiye işte böyle kuruldu.

 

Su Akademi Türkiye’de verdiğiniz hizmetlere geçmeden önce merkezin fiziksel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Biraz anlatır mısınız?

Su Akademi Türkiye, aslında bir sağlıklı yaşam merkezi. 960 metrekarelik bir alanda hizmet veriyoruz. İçerisinde 2 havuzumuz, 1 bebek jakuzimiz; pilates, yoga ve zumba gibi grup dersleri için 3 salonumuz ve küçük bir kafemiz var.

 

Tesisteki havuzların birbirinden farkı ne?

İki havuzu farklı dersler için kullanıyoruz. 18 metrekarelik küçük havuzumuzda okul öncesi çocuklar ve bebek yüzme eğitimleri ile özel bireylerin dersleri yapılıyor. Bu havuzda suyun ısısını daha yüksek tutuyoruz. Büyük havuzumuz ise 48 metrekare. Burada da yetişkinler için bireysel yüzme derslerini ve aqua fitness gibi grup aktivitelerini gerçekleştiriyoruz.

 

Çocukların da eğitim aldığı havuzlarda hijyen çok önemli… Nasıl bir dezenfeksiyon sistemi kullanıyorsunuz?

Su Akademi Türkiye bünyesindeki iki havuz için de ekolojik havuz diyebiliriz. Hijyeni, iki aşamalı bir dezenfeksiyon sistemiyle sağlıyoruz. Su, hem tuz jeneratörü hem de UV dezenfeksiyon sistemiyle temizleniyor ve neredeyse içme suyuna yakın temizlik düzeyine sahip oluyor.

 

 

Merkezde kaç kişi görev yapıyor?

Ekibimizde 0-4 yaş bebek ve okul öncesi yüzme eğitmenimiz, bebek masaj eğitmenimiz, baby SPA uygulayıcımız, çocuk ve yetişkin yüzme antrenörlerimiz, aqua fitness PRO eğitmenimiz, özel sporcular yüzme antrenörümüz, fizyoterapistimiz, halliwick ve watsu uygulayıcılarımız ile pilates eğitmenlerimiz görev yapıyor. Bununla birlikte, ben de merkezde verilen tüm dersler ve aktivitelerle ilgili bütün eğitimlerimi tamamladım.

 

Gelelim, Su Akademi Türkiye’de neler yapıldığına…

Su Akademi’de verilen hizmetleri dört başlık altında toplayabiliriz: Suda yetişkinlere, bebek grubuna ve özel bireylere verilen eğitimler ile pilates, yoga ve zumba gibi salon dersleri.

 

 

O halde, yetişkinlere verilen derslerden başlayalım…

Su Akademi Türkiye’de her yaştan kişi su korkusunu yenebilir, birebir yüzme dersi alabilir, aqua fitness yani grup dersine katılabilir. Su korkusu, pek çok kişi için sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir durum. İnsanlar bu sebeple deniz tatili yapamıyor, yapsa da denize girmeden geri dönüyor; çocuklarıyla su aktivitelerine katılamadıkları için sorun yaşıyor. Üstelik, anne ya da babasının sudan korktuğunu gören çocuklar da suya karşı korku geliştirebiliyor. Beni tercih edenlerin pek çoğu su korkusunu yenmek için birebir ders alıyor. Önce çekinerek arıyorlar, sonra sudan çıkmak istemiyor, en sonunda 4 stilde gayet güzel yüzmeye başlıyorlar.

 

Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

İlk olarak onlardan suya dokunmalarını, suyu kavramalarını, eğitmene güvenmelerini istiyoruz. Suyla barışmalarını sağlıyoruz. Zaten ondan sonrası çok daha kolay oluyor. Bugüne kadar bu konuda başarısız olduğumuz bir öğrencimiz olmadı. Su korkusu sorununu ve dört stilde yüzmeyi genellikle 8 derste tamamen çözüyoruz.

 

 

Aqua fitness tam olarak nedir?

Suyun direncine karşı yapılan egzersizlerin tümüne aqua fitness deniyor. Sakatlanma riski olmadığı için her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği, çok keyifli bir egzersiz türü. Suda eklemlere binen yük azaldığından ağrısız egzersiz yapma imkanı sağlayan; dolayısıyla zor ve yorucu hareketleri bile basit ve eğlenceli hale getiren çok keyifli bir aktivite. Üstelik, faydaları da saymakla bitecek gibi değil…

 

Biraz bahseder misiniz? Aqua fitness daha çok hangi rahatsızlıklar için uygulanıyor?

Aqua fitness’ta, suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle vücut hafiflediği için iskelete binen yük azalıyor ve hareketler daha etkin yapılabiliyor. Böylece tüm kas grupları aktif halde çalışıyor. Özellikle bel, boyun, sırt kaslarında problem yaşayanlar için oldukça sağlıklı bir egzersiz yolu. Doktorlar tarafından ankilozan spondilit, skolyoz, fibromiyalji, spor yaralanmaları, kireçlenmeler, hareket kısıtlılıkları, duruş bozuklukları ve felçli hastalar için özellikle tavsiye ediliyor. Ayrıca suyun masaj etkisiyle stresi azaltıyor, kişiyi psikolojik olarak da rahatlatıyor. Kalori yakımı hızlı olduğu için aqua fitness ile kilo vermek ve sıkılaşmak da çok kolay.

 

 

Fiziksel veya zihinsel engeli olan özel bireyler ve aileleri tarafından da sıkça tercih edilen bir eğitmensiniz… Suyun bu alanda nasıl bir etkisi var?

Özel bireyler sudayken kolaylıkla ve güvenle hareket edebildikleri için hem başarma hissini yaşayabiliyor hem de eğlence ihtiyaçları karşılanıyor. Kendilerini çok mutlu hissediyorlar. Yüzme dersleri sayesinde stresleri azalıyor, komut alma becerileri gelişiyor, görsel ve işitsel hafıza güçleniyor, dikkat artıyor ve böylece iletişimleri daha kuvvetli hale geliyor, duyu bütünlemelerine yardımcı oluyor. Su Akademi Türkiye’de hem sağlıklı hem de özel bireyleri çok rahatlatan Watsu ve Halliwick yöntemlerini de uyguluyoruz.

 

Watsu nasıl bir terapi yöntemi?

Watsu, uygulayıcı tarafından; uygun ısıdaki su içerisinde zarif, akışkan, geniş hareketler ve esnetmelerle uygulanan bir terapi şekli. Uygulayıcı için kolay olmayan bir teknik. Watsu’da kişi pasif konumda oluyor ve tüm hareketleri uygulayıcı yönlendiriyor. Watsu, ağrı ve spazmları azaltan, eklem hareketlerini arttıran, bunun yanı sıra hastalara duygusal olarak da çok iyi hissettiren bir terapi metodu. Travmatik beyin hasarı, omurilik yaralanması, inme, parkinson, serebral palsi gibi pek çok rahatsızlıkta etkili ancak sadece özel bireylere uygulanan bir yöntem olarak düşünülmemeli. Ortopedik sorunlar, fibromiyalji, artrit, stress bozuklukları, uyku bozuklukları, anksiyete gibi sorunlarda da Watsu’nun çok faydasını görüyoruz. Hatta sadece biraz rahatlamak, stresten arınmak, kaslarını gevşetmek isteyen herkes Watsu’nun mucizevi etkisinden yararlanabilir.

 

Ya Halliwick?

Halliwick, 1940’lı yıllarda ortaya çıkan ve gelişerek günümüze kadar gelen; kasların gelişmesine yönelik bir rehabilitasyon yaklaşımı. Özellikle fiziksel sorunları ve öğrenme güçlüğü olan bireylerde yaygın olarak kullanılıyor. Halliwick yönteminde öncelikle bireyin suya, suyun mekaniklerine ve su içindeki postüral değişikliklere uyum göstermesini sağlıyoruz. İlk dönemlerde, kişi uygulayıcıya bağımlı oluyor; daha ileri aşamalarda ise egzersizleri kendi kendine yapmasını hedefliyoruz.

 

 

BEBEKLER SUDA RAHATLIYOR

 

Tesiste bebeklerle yapılan çalışmalar da var. Neler yapıyorsunuz?

Suda yapılan aktiviteler, bebeklerin ve çocukların hem eğlenmesi hem de bazı önemli gelişim becerilerini kazanması için harika bir yol. Su Akademi Türkiye’de bebeklere yönelik olarak 0-4 yaş bebek ve okul öncesi yüzme eğitimi, bebek masajı ve baby SPA uygulamaları yapıyoruz. Suda yapılan bu aktiviteler bebeklerin fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerini destekliyor. Bebek yüzmesi, vücut dirençlerinin artmasını sağlıyor, kas ve iskelet sistemini güçlendiriyor. Sinir sistemini ve psikolojiyi olumlu etkiliyor. Su; bebekleri rahatlatıyor, uyku kalitesini artırıyor. Çocuklar suda eğlenirken aynı zamanda sosyalleşiyor. Üstelik günlük yaşamlarını da çok olumlu etkiliyor. Suda zaman geçiren bebekler rahatlıyor, daha iyi uyuyor, gaz sorunlarından büyük ölçüde kurtuluyor.

 

Bu kadar erken bir dönemde, bebekler yüzmeye nasıl hazırlanıyor?

Her yeni doğan bebeğin dalma ve nefes tutma refleksi vardır. Biz verdiğimiz eğitimle 0-12 ay arasındaki bebeklere suya giriş-çıkış, kabarcık çıkarma, su altına dalış, ayak çırpma ve su üzerinde güvenli duruş becerilerini kazandırıyoruz. 12’nci aydan itibaren de yüzmeye hazırlık, nefes kontrolü, denge, su üstünde durma ve kayma tekniklerini öğretmeye başlıyoruz.

 

Peki, baby SPA nedir?

Baby SPA, bebeklerin çok sevdiği bir su aktivitesi. Bebekler için jakuzili bir küvetimiz var. Suyu uygun ısıya getirdikten sonra bebeklerimizi küvete alıyoruz. Suyun ışıkla sürekli değişen rengi, yarattığı masaj etkisi ve etraftaki oyuncaklar bebeklerin çok keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Bu aktivite onların kas gelişimini olumlu etkiliyor; bebeği rahatlatıyor ve sakinleştiriyor. Ardından, bizim yönlendirmemizle anne-babalar tarafından yapılan bebek masajı ise bebeği iyice sakin ve huzurlu bir hale getiriyor.

 

 

Bebeklerimizi bu eğitimlerde ebeveynlerle eğitime dahil oluyor mu?

Evet. Bebek yüzme seanslarının anne-babalar ile birlikte, mümkünse grup şeklinde olmasını tercih ediyorum. Bebekler birlikteyken; oyunlarla, aktivitelerle suya alışırken, aileleriyle beraber çok keyifli vakit geçiriyor. Özellikle bebek masajı, bizzat ebeveynler tarafından yapılıyor. Bu konuda hassas olduğumu belirtmek isterim; masajı aileye gösterip bebeğe uygulamalarını istiyoruz. Bebeklere başkasının dokunmasına izin vermiyoruz.

 

Su Akademi Türkiye’de üyelik sistemi var mı?

Hayır, üyelik sistemiyle çalışmıyoruz. Su Akademi Türkiye, yüzme havuzu gibi hizmet veren bir tesis değil. Derslerimizi randevu sistemiyle düzenliyor ve bire bir eğitim veriyoruz. Butik olarak kalıp kalitemizi üst seviyede tutmak istiyoruz.

 

 

Merkezde gerçekleştirilen pek çok eğitimden bahsettik. Bu uygulamaların tamamıyla ilgili eğitim aldınız mı?

Çok hırslı bir yapım var. İşimi en iyi şekilde yapmak isterim ve eğitim almaktan vazgeçmem. Su ile ilgili bulduğum her eğitime giderim. Su Akademi Türkiye’de verilen yüzmeden bebek masajına, özel sporcu antrenörlüğünden, herkes için spor ve pilatese kadar tüm uygulamalarla ilgili eğitimlerimi tamamladım ve sertifikalarımı aldım.

 

Su Akademi Türkiye, kısa sürede büyük ilgi gördü… Son olarak, bu başarıyı neye bağladığınızı sormak istiyorum.

Öncelikle suyun iyileştirici etkisinin artık daha geniş bir kesim tarafından biliniyor olmasına bağlıyorum. Doktorlar pek çok rahatsızlık için yüzme sporunu ve suda yapılan uygulamaları öneriyor. Bunun yanı sıra Su Akademi Türkiye ilimizde bu alanda hizmet veren tek merkez. Bu nedenle pek çok ortopedist, çocuk doktoru, diyetisyen, fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapist hastalarını bize yönlendiriyor. İnsanlar merkezimize gelip suda yapılan uygulamaları deneyimledikçe, etkisini gördükçe ilgi de günden güne artıyor. Sadece Kocaeli’den değil Bolu, Ankara, İstanbul, hatta Şırnak’tan gelip seanslara katılan ailelerimiz var.

 

İLETİŞİM

Adres: Alikahya Merkez Sakıp Sabancı Bulvarı No:14 İzmit/Kocaeli

Tel: 0545.282 27 43

Web: www.suakademiturkiye.com.tr

Instagram: @suakademitr -

@superisiebrugucin

NASIL ARANDI: #ebru gücin # su akademi türkiye # başarı # yüzme # eğitmen # su akademi türkiye # yüzme antrenörü # bebek # çocuk # özel çocuklar # suyun gücü # eğitim # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.