Tiyatro Oyun İstasyonu’na 2 ödül birden

2020-01-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-01-08
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Eylem Selvi ARI

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Kentimizin başarılı özel tiyatrolarından biri olan, sahneye koyduğu oyunlarla çoğu zaman kapalı gişe oynayan Tiyatro Oyun İstasyonu’nun iki başarılı ismi, Yeni Tiyatro Dergisi tarafından ödüllendirildi. Bu yıl ilki düzenlenen ‘Yeni Tiyatro Anadolu Emek ve Başarı Ödülleri’nde, Tiyatro Oyun İstasyonu’nun bir yılı aşkın süredir sahnelediği ve seyirci tarafından çok beğenilen ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyununun yönetmeni Kadir Yüksel ‘emek’ ödülüne layık görülürken, ‘Hürmüz’ karakterine hayat veren Aynur Seren ise ‘Prof. Dr. Hülya Nutku Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu’ ödülüyle oyunculuğunu taçlandırdı.

 

35 YILIN MÜKAFATI

Kendi yağında kavrulan ve seyirci desteğiyle ayakta duran Tiyatro Oyun İstasyonu’nun her bir üyesi, bu iki ödülle büyük moral buldu. Ödüle layık görülen yönetmen Kadir Yüksel ve oyuncu Aynur Seren, ödüle giden yolcuğun hikayesini ve hedeflerini Kocaeli Life’a anlattı. Tiyatroya 35 yıldır aralıksız emek veren, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde de öğretim görevlisi olan Kadir Yüksel, “Bu ödül 35 yılın ardından geliyor, bir mükafat diyebilirim” sözleriyle yaşadığı mutluluğu paylaştı.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu ile başlayan tiyatro serüveninin pek çok özel tiyatroda devam ettiğini ve son 12 yıldır Tiyatro Oyun İstasyonu ile yol aldığını söyleyen Kadir Yüksel, “Tiyatro Oyun İstasyonu olarak 2015-2016 sezonunda Yeni Tiyatro İstanbul Ödülleri’nden emek ödülü almıştık. Bu yıl da yönetmenliğini yaptığım ‘Yeni Kocalı Hürmüz’ oyunu ile ‘emek’ ödülüne layık görüldüm. Bu ödülün özel bir tiyatro ekibi tarafından alınması ayrı bir gurur çünkü biz kendi yağımızla kavrulan, seyirciyle ayakta kalan bir tiyatroyuz” ifadelerini kullandı.

 

OYUN ÇOK İYİ GİDİYOR

‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyununun seyirci tarafından çok beğenilmesinin haklı sebepleri olduğunu söyleyen Kadir Yüksel, “Yedi Kocalı Hürmüz’e herkes aşina ve biz de hiç fena oynamıyoruz. Müzikli ve eğlenceli bir oyun. Oyun beklentilerimizin üzerinde iyi gidiyor. Kapalı gişe oynuyoruz. Seyirciyle çok iyi bir frekans yakaladık. Öyle ki ocak ayındaki biletlerimiz tükenmek üzere. Oyun; şubat, mart ve nisan aylarında da sahnelenecek. Buradan Kocaeli seyircisine çok teşekkür ediyorum, bizi yalnız bırakmadılar ve bırakmasınlar istiyorum” dedi.

Gerek kendisinin gerekse Aynur Seren’in ödül almasında Tiyatro Oyun İstasyonu ekibinin büyük payı olduğunun altını Çizen Yüksel, şöyle devam etti: “Özel bir tiyatroyu yaşatmak çok zordur. Biz Tiyatro Oyun İstasyonu olarak bu anlamda çok mücadele ettik, her hafta oyun çıkardık. İşte bu istikrar, bu ısrar, seyirciye yansıdı ve biz artık çok iyi bir seyirci kitlesine oyun sahneliyoruz. Başarımızın kaynağı buradan geliyor. Bu anlamda tiyatromuzun kurucuları Gülabi Turan, Evrim Zeytinoğlu, Tufan Katırcı, Filiz Çolaklar ve Aynur Erdoğan’a emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum.”

 

 

BU ÖDÜLÜ BEKLİYORDUM

Yeni Tiyatro Anadolu Emek ve Başarı Ödülleri’nde ‘Prof. Dr. Hülya Nutku Umut Veren Kadın Oyuncu’ ödülünü alarak 9 yaşında başladığı tiyatro yaşamını taçlandıran Aynur Seren, “Bu ödülü bekliyordum” diyerek oyunculuğuna olan inancını ortaya koydu. Sahneye ilk kez 1997 yılında çıktığını söyleyen Aynur Seren, bugüne uzanan yolcuğunu şöyle anlattı: “Üniversite için Kocaeli’ye gelince Tiyatro Oyun İstasyonu ile tanıştım ve 2009 yılından beri onlarla beraberim. Bu yıl bir ödülle yolculuğum taçlandı. Aslında Türk Dili ve Edebiyatı okudum. Kısa bir süre öğretmenlik de yaptım. Son iki yıldır sadece tiyatro ve oyunculukla ilgileniyorum. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Sanatlar’da da yüksek lisans yapıyorum.”

9 yaşında sahneye çıkıp ilk oyununu oynadığında, iyi bir oyuncu olmanın ve sonrasında ödül almanın hayalini kurmaya başladığını söyleyen Seren, “Bu yıl bu ödülü alacağımı hissettim çünkü Hürmüz çok beğenildi ve bambaşka bir şeye dönüştü” dedi. Tiyatro Oyun İstasyonu’ndaki ilk oyunculuk deneyimini ‘Kanlı Nigar’ oyunundaki dans eden kız ile yaşadığını hatırlatan Aynur Seren, geldiği noktanın gurur verici olduğunu da sözlerine ekledi. Ödülü aldığı İstanbul Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin sahneye çıktığı ilk yer olmasının da ayrı bir mutluluk olduğunu söyleyen Seren, “Yıllar sonra o sahnede ödül almak benim için çok heyecanlıydı” diyerek duygularını dile getirdi.

 

BAŞARI TESADÜF DEĞİL

Başarısının tesadüf olmadığını kaydeden Seren, “İnsan gerçekten isterse ve disiplinli bir şekilde çalışırsa her şeyi başarabilir. Ben sahnede çok keyif alarak oynuyorum. Hayalim sahnede yaşlanmak. Çok iyi bir tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olmak için çabalıyorum. Geriye dönüp baktığımda kocaman bir sahne anım olsun istiyorum. Elbette Türk tiyatrosuna akademik bir katkım da olsun istiyorum, bu anlamda akademik kariyerime de önem veriyorum” dedi. Seren, ödülü almasında emeği olan Tiyatro Oyun İstasyonu ekibine de teşekkür etti.

NASIL ARANDI: #tiyatro # oyun # oyunculuk # sahne # başarı # ödül # Aynur Seren # kadir yüksel # emek # sanat # sanatçı # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.