21-06-2024 14:51

Tiyatro bir matematiktir algılar her an açık olmalıdır

2019-03-27    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-27
.stripslashes($urun->baslik).

“Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” 

Mustafa Kemal Atatürk

 

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü bugün. Gücünü edebiyattan alan tiyatro, oyunlarda kullanılan seslerden dolayı müzikle, sahne tasarımlarından ötürü de görsel sanatlarla iç içedir. Yetenek ve eğitimle beslenen tiyatro oyuncusu sahnede, bütün imkanları kullanarak gerçeklerden ve hayattan ötürü bir yapıyı gözler önüne sermeye çalışır.

Bu özel günde yine Bilge'nin Penceresi’nde çok özel bir tiyatro oyuncusu var. Kim mi?

O bir Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı

O bir seslendirme sanatçısı

O benim tiyatroya olan sevgimin başladığı dönemlerde Devlet Tiyatrosu’nda izlediğim "Söylentiler" oyunu ve iki defa izlediğim "Yedi Kocalı Hürmüz" oyunu ile beni kendisine hayran bıraktıran Pelin Dikmenoğlu.

 

 

Pelin Dikmenoğlu'nu tanıyabilirmiyiz?

Ankara'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunuyum.

 

Neden tiyatro? Bu konuda sizi yönlendiren oldu mu?

Tiyatro bir yaşam biçimi. Aşk, Nefes aldığım, kendimi çok iyi hissettiğim bir yer sahne. Klasik olacak ama çocukluğumdan beri hep ilgim vardı. Ailem ve çevrem 4-5 yaşlarımda ki hallerimden benim sanata olan yeteneğimi keşfetmişler. Annem odam da bebeklerim ile oynarken bazen eve birini mi aldım diye gelip bakarmış, o gün kimi görmüşsem o karakteri oynarmışım mesela doktora gitmişsem doktor olurmuşum, bebekleri muayene edip reçete yazarmışım. Kimi zaman öğretmen olup tahta'da ders verirmişim bebeklerime daha sonrasın da arkadaşlarım ile hikayeler yazıp oynarmışım o dönemin ünlü popçularının şovlarını yaparmışım v.s. Dolayısı  ile ailem tiyatro mesleğini seçmem de hep destek olmuştur, anneciğim halen 7/24 desteğini vermektedir.

 

Tiyatronun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?

Tiyatro benim için bir yaşam biçimi.Gerçekten insan üstü bir iş. En zor gününüz de bile tüm acıları, zorlukları kulise girdiğiniz de bir manto gibi askıya asarak bırakarak oynadığınız role girip sahne de başkalaştığınız, iyileştiğiniz, güçlendiğiniz yer, Tiyatro eğitir, öğretir, iyileştirir, düşündürür, eğlendirir, arındırır, farkındalık yaratır, insanın kendi ile yüzleşmesini sağlar. Bir oyuncu olarak tüm bunları seyirci'ye kazandırmak benim için çok önemli.

 

Pelin Dikmenoğlu sadece bir tiyatro oyuncusu değil.Aynı zamanda dizi oyuncusu. Hangisini daha çok severek yapıyorsunuz?

İkisini de severek yapıyorum. İkisinin de yeri ayrı ama tiyatro canlı performans olduğu için kestik baştan ya da yarın alırız diyemiyorsunuz tabii. Tiyatro'da o an ne yaptıysanız o, hata affetmez, er meydanıdır tiyatro!  Bir siz bir de Tanrı vardır sahnedeyken, başka kimse size yardım edemez. Dizi ve sineme bu açıdan daha rahat, tekrar baştan alma ya da rahatsız olduğunuz da erteleme şansı var.

 

Bir tiyatro oyununu izlerken dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir ve bir tiyatro oyununda nelere çok dikkat edersiniz?

Herşeye. Tiyatro bir matematiktir, algılar her an açık olmalıdır. Sadece oynadığınız rolünüzü değil ekip arkadaşlarınızın da replik ve mizansenlerini takip etmelisiniz böylece en ufak aksaklıkta hemen seyirci'ye belli etmeden oyunu toparlayabilirisniz. Oyundan önce kostümünüz varsa oyun da kullandığınız aksesuvarlarınızı kontrol etmelisiniz. Bir aksilik olduğun da ne yapacağınızı da önceden düşünmüş olmalısınız. Kısaca hep kontrol, hep disiplin, hep dikkat. Ayrıca oyuncunun sahne de duruşu, yürüyüşü, diksiyonu ve enerjisi çok önemlidir. Seyirci sizin enerjinize bakar, oyunun başından sonuna kadar gereken enerjiyi sergilemelisiniz, ivme asla düşmemeli. Reji, akıcılık, konunun seyirciye geçmesi, kostüm dekor, ışık, müzik, dans, koreografi de bir oyunu tamamlayan öğeler olarak mükemmel olmalı. Dolayısı ile kendim oynadığımda da, izlediğimde de dikkat ederim.

 

 

İlk tiyatro oyununuzun adı neydi ve hangi karakter olarak rol aldınız?

İlkokul 5. sınıf mezuniyet oyunun da "Kraliçe Katerina" adlı oyun da Kraliçe Katerina rolünü oynadım. Ne tesadüftür ki ilk oyunumu ustalarımın mezun olduğu Ankara Cebeci de'ki Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Sahnesin,'de oynadım üstelik. Anlayacağınız ilk sahne tozunu ilkokul 5.sınıf'ta burada yuttum.

 

Tiyatro oyunlarında karakter seçimleriniz oluyor mu?

Devlet Tiyatrosu oyuncusu olduğum için rejisörlerimiz ve Ankara müdürlüğü hangi oyun da bana ihtiyaç varsa görevlendirirler. Rol seçimini biz değil kurumumuz belirler.

 

HER OYUNUN BİR MESAJI VARDIR

 

Her tiyatro oyunu seyirciye mesaj vermeli mi?

Her oyunun mutlaka ufak da olsa bir mesajı vardır. Bence vermelidir. Seyircinin bakış açısı ve algısı'na göre değişkenlik gösteren bir durum, bir oyun birine mesaj veririken diğerine vermeyebilir de.

 

Pelin Abla, senin tiyatroda kuralların var mı?

Tiyatro da uyulması gereken tüm kurallara uyarım ve uyulması gerektiğine inanırım. Tiyatro demek disiplin demektir zaten.

 

Tiyatro dışında neler yapmayı seviyorsunuz?

Tiyatro dışın da seslendirme yapıyorum, dublaj yapmayı seviyorum. Dizi olursa çekimlere gidiyorum. Sevdiklerimle, dostlarımla ve annemle vakit geçirmeyi çok severim.Kitap okumak, müzik dinlemek, kedilerimle oynamak ve yaz gelince de deniz, güneş, dostlarım vazgeçilmezlerim.

 

Bir kelime oyunu oynamak istiyorum sizinle. Ben bir kelime söyleyeceğim, siz de tek kelime ile aklınıza gelen şeyi söyleyeceksiniz...

 

Tiyatro: İnsana insanı insanla anlatma sanatı

Sahne: Er meydanı

Şöhret: Ünlü olmak tanınmak

Mutluluk: Sağlık ve huzur

Sinema: Film. Severim izlerim seslendiririm.

 

Okul bittikten sonra nasıl bir serüveniniz oldu?

Seslendirme dublaj yaptım bol bol. Hala da yapıyorum. Mecburi hizmet görevimi Diyarbakır Devlet Tiyatrosun da tamamladıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu olarak halen görevimin başındayım. Bu arada bir çok televizyon dizisin de oynadım.

 

 

TİYATRO SEYİRİCİ KEMİKLEŞMİŞ

 

Pelin Abla, önümüzdeki sezon tekrar seni sahnede izleyebilecek miyiz? Yeni projeleriniz var mı?

Bu sezon "Yedi Kocalı Hürmüz"  de izledin beni Bilge'ciğim. Önümüzde ki sezon oyunları Ağustos ayın da ve ilerleyen turlar da belli olacağı için şimdiden bilemiyoruz tabii.

 

Sizce sinemanın ve dizilerin tiyatrodan daha fazla ilgi görmesinin sebebi nedir?

Ben Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu olarak gişelere, sahnelere baktığım da hep dolu. Bilet bulamıyoruz diye seyirci kuyrukta ya da internet başında. İlgi bayağı fazla zaten, Ankara Tiyatro seyircisi kemikleşmiştir.

 

İnsan neden "SANAT" yapar?

Sevdiği, ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu için.

 

Dünya tiyatrosundan veya müzikallerden en çok sevdikleriniz nelerdir? Bunların içinde en çok hangisinde rol almak isterdiniz ya da birlikte oynamayı hayal ettiğiniz bir idolünüz var mı?

Cat's müzikalin de olmak isterdim. Broadway de oynanan müzikaller ve Shakespeare Globe Theatr oyunları ilgimi çekmiştir takip ediyorum zaten.

 

Tiyatronun sinemaya göre çok daha zor olduğu kesin. Oynadığınız rolü seyirciye birebir, anında yansıtabilmeniz çok önemli. Sahnedeki konsantrasyonu bozmamak ve yapmacık olmadan oynamak için ne gibi püf noktaları var?

Masabaşı provaların da iyi bir dramaturji çalışması yapılmalı. Rolünüzü çalışırken içselleştirmeli karakterin doğduğu andan itibaren hikayesini yazmalısınız, karakterin tün detaylarını özelliklerini iyice oturttuktan sonra yan karakterlerle ilişkisini, neyi neden söylediğini duygusunu çözdükten sonra yapmacıklıktan çıkmış olursunuz. Zaten en az iki ay prova da bu yüzden yapılır.

 

Türkiye'de tiyatroya karşı son yıllarda biraz daha ilgi arttı. Ne düşünüyorsunuz ülkemizdeki sahne sanatları hakkında? Tiyatroya olan ilginin daha çok artması için neler yapılması gerekiyor? Tiyatroya olan ilginin az olmasının sebepleri nelerdir?

Daha çok sahne, daha çok oyun, daha çok kadro, daha çok bilgilendirme, daha çok okullar da tiyatro kolları faaliyetleri olursa ilgi de sevgi de artar.

 

Bir oyuncu için spor yapmak önemli midir?

Kondüsyon ve fit görünüm için önemlidir.

 

Tiyatro Bölümü okuyan veya mezun olan kişilere tavsiyeleriniz neler olur, ne söylemek istersiniz?

Bol bol okusunlar, tiyatro ve sinema'ya gitsinler, oyunlar da küçük olsa da rol alıp usta çırak eğitimine başlasınlar, disiplinli bir hayat sürsünler. Beslenmelerine, uykularına, vücutlarına, seslerine özen göstersinler ve kendilerine iyi baksınlar.

 

Herkes sanatçı olabilir mi sizce?

Olamaz.

 

Pelin Abla bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim Bilge'ciğim...

Buradan tüm tiyatroseverlerin, meslektaşlarımın, tiyatro sahnesin de emeği geçen herkesin 27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ'nü kutluyorum...

Yaşasın tiyatro, tiyatro iyidir, iyileştirir...

 

NASIL ARANDI: #pelin dikmenoğlu # bilgenin penceresi # bilge çolak # tiyatro # dünya tiyatrolar günü # seyirci #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.