27-05-2024 22:04

Su Perisi; EBRU GÜCİN

2017-10-13    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-13
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

Ebru Gücin, iyileşme sürecinde suyla aşk yaşadığını ve bütün duygularını suyla paylaştığını söylüyor.


 Onun ismi, Ebru Gücin… Ona İzmit’in su perisi diyorlar, haksız da sayılmazlar. Ebru Hanım, kendi hayatının akışını suya duyduğu aşkla değiştirmiş biri.

Geçirdiği ciddi rahatsızlık sonrası suyun tedavi edici, sihirli gücünü keşfeden Ebru Gücin, sağlığına kavuşmasını sağlayan yüzme sporuna sımsıkı tutunmakla kalmamış, aldığı eğitimlerle kendisini geliştirerek diğer insanlara da faydalı olmak için kolları sıvamış.

O, şu anda ilimizin en tanınmış yüzme eğitmeni. 3 aylık ila 75 yaş arasında sayısız öğrencisi bulunan Ebru Gücin, ilimizde ilk ve tek olmak üzere; bebek ve okul öncesi yüzme eğitmenliği, aqua fitness pro eğitmenliği, özel sporcular yüzme antrenörlüğü ve yüzme antrenörlüğü gibi pek çok dalda birden çalışıyor.

Sudan gelen sağlığı öğrencileriyle buluşturuyor.

Ebru Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1976 yılında Balıkesir’de doğdum. Evliyim, 2 tane oğlum var. TYF Yüzme Antrenörü, TOSSFED Özel Sporcular Yüzme Antrenörü, Amerika ASCA Yüzme Antrenörü, İngiltere STA Bebek ve Okul Öncesi Yüzme Eğitmeni, Amerika AEA Aqua Fitness PRO Eğitmeni, MEB Havuz Suyu Operatörü, TSSF Cankurtaran ve İlkyardımcıyım.

Su, nasıl girdi hayatınıza?

2010 yılında, bir rahatsızlık geçirdim. Sağ femur yani uyluk kemiğimin yakınında iki tümör olduğu tespit edildi.

Ameliyat olmam gerekiyordu ancak tümörlerden biri atardamara diğeri sinirlere baskı yaptığı için sakat kalma riskim vardı. Ameliyatımı Ankara Gazi Üniversitesi’nde oldum.

Tedavim kontrollerle sürdü ve çok şükür sağlığıma kavuştum ama sorunlar henüz bitmemişti.

Ne gibi sorunlar yaşadınız?

Ameliyatta alınan kitle büyük olduğu için kaslarımda bir oyuk kalmıştı. Ayrıca ameliyat geçirdiğim bacağımdaki kaslar kendini salmıştı. Oldukça kötü günler geçiriyordum. Doktorum, bana yüzmeyi ve psikolojik yardım almamı tavsiye etti.

DUYGULARIMI SUYLA PAYLAŞTIM

Ve doktorunuzun tavsiyesine kulak verdiniz…

Evet. Kendimi resmen suya attım. Önce evimin havuzunda yüzmeye başladım, arada sırada da spor salonuna üyeliğim olan bir otelin kapalı havuzuna gittim. Kısa süre sonra gördüm ki su bana gerçek bir terapi gibi geliyor. Sadece hastalığımla ilgili sorunlardan değil, psikolojik sıkıntılarımdan da kurtulmamı sağlıyor.

Daha önce de yüzmeyi sever miydiniz?

Yüzerdim ama büyük bir ilgim yoktu. O dönemde neredeyse her gün yüzmeye başladım. İyileşme sürecinde ise farklı bir boyuta geçtim, resmen suyla aşk yaşadım.

Suyun içinde kimi gün mutlu oldum, dans ettim; kimi gün üzüldüm, ağladım. Suyla böylece kaynaştım. Bütün duygularımı suyla paylaşmaya başladım. Hemen hemen her gün saatlerce yüzüyordum. Bu arada nefesim açıldı, kuvvetlendim, sağlığım yerine geldi.

Bu böyle ne kadar devam etti?

4 yıl. Bir süre sonra suyla aramdaki ilişki, suda yaptığım hareketler etrafımdakilerin dikkatini çekmeye başladı; “Bize de göster” demeye başladılar ama ben onlara neyi, nasıl öğreteceğimi bilmiyordum. Sonra öğrendim ki bu işin bir eğitimi varmış.

Kim veriyor bu eğitimi?

Türkiye Yüzme Federasyonu. Bu federasyon ara ara eğitimci yetiştirmek üzere kurslar açıyor ve seçmelerde başarılı olanlar kurslara katılmaya hak kazanıyor. Bu kurslara genellikle yüzücüler, BESYO mezunları gidiyor. Ben de hiç tecrübem olmamasına rağmen seçmelere girmeye karar verdim.

Kazanabildiniz mi?

Evet, kazandım ve eğitimlere girmeye başladım. ancak eğitim sonunda yapılan sınavlarda, iki dersten kaldım. Önce üzüldüm ama daha sonra bu durumun avantajını yaşadım. Bir sonraki kurs Fenerbahçe Yüzme Kulübü’nde açılınca, kalan 2 dersimi vermek için oraya gittim ve Türkiye’nin milli takım antrenörleriyle, Fenerbahçe’nin hocalarıyla tanışma ve onlarla çalışma fırsatı yakalamış oldum.

Kalan iki dersinizi de verdiniz mi?

Verdim ve antrenör belgesi almaya hak kazandım. Ondan sonra da içimde suyu sağlığa dönüştürmek için büyük bir istek doğdu. Suyun bana kazandırdıklarını anlatmak, diğer insanları da suyla barıştırmak istiyordum. Bunun için bir yol bulmam lazımdı. 

İNGİLTERE STA’DAN EĞİTİM ALDIM

Bulabildiniz mi?

Araştırmalar yaparken aquagym ve aquababyswim yani bebek yüzmesiyle tanıştım. İlgimi çekti, Türkiye’de böyle şeyler pek yoktu. İnsanlar suya girme alışkanlığı edinmemişti ve korkuyorlardı. Bu korkuyu yenmenin en güzel yolu onları bebeklikten itibaren suyla tanıştırmaktı. Ancak, bunun için de eğitim almam gerekiyordu.

O eğitimi de aldığınızdan şüphem yok…

Bebek yüzmesi ile ilgili bu eğitim İngiltere’de STA (Swimming Teachers Association) tarafından veriliyor. Evet, ben de bu eğitimi aldım. Daha sonra da engelli sporcuların eğitimiyle ilgili olan eğitimlere de katılarak aynı zamanda engelli yüzme eğitmeni oldum.

Eğitimlerden sonra süreç nasıl ilerledi?

Otelin havuzundaki üyeliğim devam ediyordu, ilk derslerime orada başladım. Önce eşime, dostuma, çevremdeki insanlara eğitim verdim ve ilk verdiğim dersten itibaren içimde bir eğiticilik aşkı olduğunu fark ettim. Bu işe devam etme kararı aldım.

3 AYLIK ÖĞRENCİM VAR

Ve sonuçta bu iş sizin için bir mesleğe dönüştü…

Evet, öğrencilerimin sayısı hızla arttı ve her yaş grubundan öğrencilerim olmaya başladı. Şu anda 3 aylık öğrencim de var, 75 yaşında öğrencim de…

Bebek yüzmeleri nasıl başladı?

Böyle bir eğitim verdiğimi sadece kendi sosyal medya hesaplarımdan duyurdum. Önce eğitimlere birkaç bebekle başladık, sonra başarılı olunca ağızdan ağıza yayıldı ve adım duyulmaya başladı.

Geçirdiği rahatsızlıktan sonra suyun tedavi edici etkisiyle tanışan ve hayatı değişen Ebru Gücin, aldığı sayısız eğitimle kendisini geliştirerek yüzme eğitmeni olmuş

 

Bebek yüzmesini bize biraz anlatır mısınız?

Bebek yüzmesi bebeklere ve okul öncesi çocuklara doğuştan sahip oldukları dalış ve su altında nefes tutma refleksini, verilen komutlar sayesinde kullanmalarını öğreten, suda boğulmaları önlemeye yönelik bir aktivite. Bebeklerin fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerini destekliyor. Aynı zamanda bebek ve çocukların ebeveynleriyle suyun içinde kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor. Tabii, bu arada yüzme sporunun da alt yapısı oluşmuş oluyor.

Çocuklara faydaları nelerdir?

Bebek yüzmesi, vücut dirençlerinin artmasını sağlar, kas ve iskelet sistemini güçlendirir. Sinir sistemini ve psikolojiyi olumlu etkiler, nefes kontrolünü geliştirir. Rahatlatır, uyku kalitesini artırır. Çocukları eğlendirir, sosyalleştirir, duyularının gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca özellikle bebeklerdeki gaz problemlerinin giderilmesine katkı sağlar.

ÖZEL DERS DE VERİYORUM

Kaç kategoride ders veriyorsunuz?

Bebek grubuna, yetişkinlere, engelli kişilere eğitim veriyorum. Bebekler ayrı bir grup, engelli kişilere de ayrıca özel dersler veriyorum. Yetişkinler ise aquagym grubunda toplu olarak derse katılıyor. Elbette, isteyen herkes özel olarak da yüzme dersi alabiliyor.

Ebru Hanım, aquagym, aquafitness nedir?

Aquagym, suyun direncine karşı ve bu sayede diğer egzersizlere göre daha fazla kalori yakımı sağlayan bir kardio çalışmasıdır. Bel ağrıları, iltihaplı bir romatizma türü olan ankilozan spondilit, skolyos, fibromiyalji, spor yaralanmaları, kireçlenmeler, hareket kısıtlılıkları, felçli hastalar ve kilo problemi olan kişiler için özellikle tavsiye edilir. Duruş bozukluklarına iyi gelir.

ÖNCE SUYU SEVİN

Riski olan bir spor mudur?

Aquagym, uzmanlar tarafından yan etkisi olmayan tek spor olarak gösteriliyor. Hamiler ve yaşlılar için de öneriliyor. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlere yük binmediği için sakatlanmalar da en aza iniyor.

Yüzme, sizin hayatınızda köklü değişimlere sebep olmuş. Öğrencileriniz için de aynı şey geçerli mi?

Öğrencilerim çok memnun çünkü hem suda rahatlıyorlar hem de bel ve boyun fıtığı gibi pek çok rahatsızlıklarından kurtuluyorlar. Ayrıca havuzda sosyalleşiyor, yeni bir çevre kazanıyorlar. Su onlara terapi gibi geliyor.

 

Su korkusu olan kişilerle de çalıştınız mı?

Evet, zaten beni tercih eden kişilerin pek çoğu su korkusunu yenmek için birebir ders alıyor. Önce çekinerek arıyorlar, sonra sudan çıkmak istemiyorlar.

Su korkusunu yenmelerini nasıl sağlıyorsunuz?

Onlara diyorum ki “Önce suyu sevin, sonra beni sevin; gerisi teknik detay”. İlk olarak onlardan suya dokunmalarını, suyu kavramalarını, güvenmelerini istiyorum. Suyla barışmalarını sağlıyorum. Daha sonra da tekniği öğrenerek yüzmeye başlıyorlar. Bugüne kadar bu konuda başarısız olduğum bir öğrenci olmadı.

Çalıştığınız grupların içinde en zoru hangisi?

Zor diye bir şey yok ama bebekler biraz daha uğraş istiyor. Bebekler sık sık hastalandıkları ya da ailenin işi çıkabildiği için grubu bir araya getirmek zor olabiliyor.

Peki, en çok hangi grubu çalıştırmaktan keyif alıyorsunuz?

Bebeklerle çalışmak çok keyifli ama gelişimlerini gördükten sonra alınan haz açısından, engelli öğrencilerimle çalışmak çok özel bir duygu. Onların memnuniyetini, sağlıklarına yaptığınız katkıyı görmek çok güzel.

NASIL KURTARACAĞIM

Çok ilginç anılarınız olmalı…

Hem de çok var. Mesela, 29 yaşında su korkusu olan bir öğrencim vardı. Benimle çalışmak için aradı ama korkudan ilk derse gelmedi. İkinci görüşmede ikna ettim ama bu sefer ikimizin de çok vakti yoktu.

Hızlandırılmış bir program uyguladık. Su korkusunu yendik ve onunla her gün bir stil bitirdik. 6. günün sonunda bana, “Hocam, yanımda birisi boğulursa ona nasıl yardım edebilirim?” diye sordu. 6 günde korkusunu yenmekle kalmadı, yüzme stillerinin hepsini öğrendi ve başkasını kurtarmayı düşünecek kadar özgüven kazandı.

Yüzme eğitimi ne kadar sürüyor?

Eğer kişinin su korkusu yoksa, 8 saatte 4 stili tamamlıyoruz. Ama su korkusu varsa, biraz daha uzun sürebiliyor.

EĞİTİMDEN VAZGEÇMEM

Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Hırslı yapıma ama en çok aldığım eğitimlere. Bulduğum her eğitime giderim, bildiğim bir şeyse bile oradaki insanların hikayelerinden bir şeyler öğrenirim. Eğitimden asla vazgeçmem.

Türkiye’de sizin yaptığınız işi yapan çok insan var mı?

Bebek yüzmeyi yapan fazla kişi yok. Türkiye’de eğitimi olmadığı için sertifikasına sahip olmak çok kolay değil. Bu işi sertifikasız yapan merkezler de var ama bu çok yanlış ve riskli.

Ebru Hanım, derslerinizi nerede veriyorsunuz?

Derslerimi ilimizdeki otellerin havuzlarında, site havuzlarında ve kişilerin özel havuzlarında veriyorum.

İLETİŞİM

Telefon: 0532 226 08 95
E-Posta: info@ebrugucin.com
Web:  www.ebrugucin.com
Instagram: www.instagram.com/ebrugucinaquatictraining

EBRU GÜCİN İÇİN NE DEDİLER?

Eda Aydın Erdem:
GÖRENLER ŞAŞIRIYOR

Oğlum Ali Alp, yüzme derslerine 16 aylıkken başladı. Suyu seven bir çocuktu. Yaşıtlarıyla sosyalleşmesi, kendine güveninin artması, rahatlaması ve fiziksel gelişimi için bu eğitimlere başlamasını istedik. Ebru Hocamız sayesinde beklentilerimiz karşılığını buldu. Ali Alp artık suda daha da mutlu. Özellikle tatillerde bu kadar küçük bir çocuğun suda bu kadar rahat olması çevredekileri şaşırtıyor bizi de çok mutlu ediyor.

 
Emine Süla:
AĞRILARIM GEÇTİ

55 yaşındayım. Geçirdiğim bir kaza sonucu omzum kırılmış ve ameliyatla tedavi edilerek platin takılmıştı. 20 seans fizik tedavi görmeme rağmen kolumu kullanamıyor, saçımı bile toplayamıyordum. Ayrıca bel fıtığım da beni çok zorluyordu. Fizyoterapistim bana yüzmeyi önerdi ama yüzmeyi doğru dürüst bilmiyordum. Bunun üzerine araştırdım ve tavsiye üzerine Ebru Hoca’yı buldum. Ebru Hoca, bana önce suyu sevdirdi, su korkumu yenmemi sağladı. Kendisiyle çalışmaya başladıktan 8 seans sonra kolumda ciddi bir iyileşme oldu, bel fıtığı ağrılarımdan da kurtuldum. Ebru Hoca ile yüzmeyi bırakmayı hiç düşünmüyorum, hatta bu kış torunumla birlikte yüzeceğiz.

 
Dilek Dolanbay:
İLK GÜNDEN ALIŞTI

Oğlum Deniz 27 aylık. Onunla bebek yüzmesi yapmayı çok istiyordum ancak o güne dek görüştüğüm hocalarda sıcaklık ve güven hissetmemiştim. Deniz 16 aylıkken Ebru Hoca ile ilk kez telefonda konuşmuştuk ve bana çok samimi gelmişti ki doğru hissetmişim. Oğlum da Ebru öğretmenini çok sevdi, suya da bu sayede severek girdi. Hala zaman zaman Ebru öğretmenin derslerine katılıyoruz, bu sayede Deniz suyu daha da çok seviyor ve en yakın zamanda yüzmeyi öğrenecek gibi görünüyor. Kısacası çocuklar suyu, yüzmeyi seviyorlarsa; mutlu oluyorlarsa Ebru öğretmen sayesinde.

 
Onur Yavuz:
ÇOK TEDİRGİNDİK AMA…

Oğlum Ali Rüzgar şu an 13 aylık. Ebru Hocam ile ilk tanışmamız Rüzgar 3 aylıkken oldu. Banyo yaptırmanın bile mümkün olmadığı kadar sudan korkan Ali Rüzgar’ı ilk derse götürdüğümüzde çok tedirgindik. Daha ilk dersin ortalarına doğru ne su korkumuz ne de kafamızda soru işaretleri kaldı. Rüzgar şu an 13 aylık, havuzu görünce durduramıyoruz, koşarak atlamak istiyor. Ebru Hocamız iyi ki var, iyi ki onu tanımışız.

 
Gülser Anıl:
BEN ŞİFA BULDUM, HERKES BULSUN…

İsmim Gülser Anıl, 75 yaşındayım. İltihaplı eklem romatizması nedeniyle çok ağrı çekiyor, tek başıma yürüyemiyordum. Doktorum bana yüzmeyi önerdi. Kızımın bir arkadaşı vasıtasıyla Ebru Hoca ile tanıştım. Onunla birlikte aquagym yapmaya başladıktan sonra sağlığımda büyük düzelme oldu. Bırakın yürümeyi, merdiven çıkmaya başladım. Duruşumda da gözle görülür bir düzelme oldu. Artık pek çok işimi kendim yapabiliyor, torunumla ilgilenebiliyorum. Görenler şaşırıyor. Ebru Hanım sayesinde sağlığıma kavuşmakla kalmadım, sosyalleştim de. Havuzda yeni insanlar tanıdım, arkadaşlar edindim. Eğitimden çıktığım her gün bir fark gördük. Eskiden yanımdaki bardağı alamazdım, şimdi yürüyebilecek durumdayım. Bendeki düzelmeden sonra kızım da Ebru Hoca ile çalışmaya başladı. O da troid hastası, kilo veremiyordu. Aquagym sayesinde zayıfladı. Ebru Hoca ile tanıştığım için çok mutluyum. İnşallah daha da iyi olacağım. Ebru Hanım’ın peşindeyim, eğitimlere devam edeceğim ve herkese de tavsiye ediyorum. İnşallah herkes de benim gibi şifa bulur.

 
Özge Açık:
BEBEĞİMİN DİLİNDEN KONUŞUYOR

Kızım Arya Lina, 24 aylık. Yaklaşık 1 yıldır bebek yüzme derslerine aralıklarla devam ediyoruz. Yüzmeye muhteşem bir eğitmenle başladık. Bu, Arya’nın gelecek yıllarda okul ve öğretmen algısını eğlenceli hale getirdi. Ebru Hoca hiç tükenmeyen sabrı ve enerjisiyle tabiri caizse bebeklerin dilinden konuşuyor; ders saati süresini bebeklerin dikkat algısının yüksek olduğu sürelerde tutuyor ve oyunlar eşliğinde bu süreyi tamamlıyor. Kocaeli genelinde yüzme sporunu ciddiye alarak A’dan Z’ye yerine getiren ve bu isimle markalaşan yüzme eğitmeni Ebru Gücin, bebekleriyle hem eğlenip hem kaliteli vakit geçirmek isteyen tüm anne ve babaların adresi olmalı.

 
Hatice Fırat:
İYİ Kİ ONU TANIDIK

Oğlum, Şervan 15 yaşında. 8. kromozom bozukluğundan dolayı özel bir çocuk. İlk doğduğunda, hastalığından dolayı çok üzülmüş, Allah’ın bizi niye bu şekilde cezalandırdığını düşünmüştük. Sonra karşımıza çıkan iyi insanlar, bize oğlumuzun aslında bir ödül olduğunu gösterdi. Ebru Hoca da onlardan biri… Doktorları Şervan’a yüzmenin iyi geleceğini söylediğinde, kara kara düşünmüştük çünkü daha önce de pek çok kez yüzme derslerini denemiş ancak Şervan’ı suya bile sokmakta zorlanmıştık. Sonra Ebru Hoca’yı tanıdık, iyi ki de karşımıza çıkmış. Şervan onun sayesinde suda çok mutlu olarak ve zevk alarak yüzüyor. Her şeyden önemlisi yüzmek tedavisine büyük katkı sağladı. Ebru Hoca’yı çok seviyoruz. Bizim en büyük teşekkürümüz, ona.

NASIL ARANDI: #ebru gücin # yüzme # su # sağlık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.