Spordan daha fazlası! Reformer

2017-03-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-03-11
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Sırma MUNGAN

Son birkaç yıldır incelmek, vücudumu istediğim kıvama sokmak adına b-fitten crossfit’e, fitintime’dan spinnig’e, zumbadan fitness’a kadar her türlü aktif sporu denedim.

Ancak istikrarı bir türlü sağlayamadım... Ya sıkıldım ya da sabırsız bir insan olmamdan dolayı, belli bir sürede o spordan sonuç alamayınca hevesim kaçtı.

Spor konusunda çok disiplinli bir insan olduğum söylenemez, spor yapmaya da çok bayılmıyorum.

 

DENEMEYE DEĞER

Bu yüzden zaten zorla yaptığım bir şeyden de hevesimin kaçması çok zor olmadı. Kendime uygun, yaparken gerçekten keyif alacağım, etkilerini vücudumda görüp mutlu olacağım bir spor muhakkak olmalıydı. Azimle bu arayışıma devam ederken son zamanların popüler sporu ‘reformer’ı (aletli pilates) denemeye karar verdim. Öncesinde pilates grup dersine girmiştim; mat pilatesin hayatıma girmesiyle çıkması bir olmuştu.

Denediğim ilk an minderin üzerinde o hareketleri yapmanın hiç bana göre olmadığına karar vermiş, o zamanlar dans ve müziği çok sevdiğim için pilates yerine zumbada karar kılmıştım. Reformer, bakıldığında daha kolay görünüyordu ve denemeye değerdi.

 

Zeynep Hoca öğrencisinin yanından bir dakika bile ayrılmıyor.

 

EĞİTMEN ÇOK ÖNEMLİ

Dolphin’de bulunan ofisimin hemen karşısında, Masala Kebap’ın üst katında bulunan Reborn Güzellik Merkezi’nde tanıştım reformer ile. Öncelikle belirtmem gerekir ki reformerdan maksimum faydayı almanın ve istikrarı sağlamanın ilk ve en önemli şartı, çalıştığın eğitmen. Ben bu konuda çok şanslıydım. Sevgili eğitmenim Zeynep Hoca inanılmaz güzel enerjisi ve motivasyonuyla karşıladı beni. Pilatesin vücudumda yaratacağı etkileri, vücudumun alacağı şekli öyle güzel anlatıyordu ki bir an önce başlamak istedim reformera.

 

 

Reformer vücuda esneklik kazandırıyor.

 

“İlk 1 ayda değişimini sen, 3. ayın sonunda da çevrendeki herkes anlayacak. Antrenmanlardan sonra tatlı tatlı ağrıların olabilir ama inan o ağrılar da mutlu edecek seni. Pilates ağrıları alışkanlık yapar” dedi. Ve ilk derste anladım ki hayatımın sporu buydu.

3 aydır devam etmeme rağmen bırakın sıkılmayı; vücudum gitgide esnemeye ve hareketleri daha rahat yapmaya başladıkça, motivasyonum iyice arttı; reformer benim için vazgeçilmez oldu.

İlk 3-4 dersimiz nefesi kontrol etme, hareketleri tanıma gibi hafif şekillerde başlamıştı. 2. haftadan sonra kolay görünen ama aslında hiç de kolay olmayan hareketlere geçtim. Antrenmanlardan bir gün sonra, varlığından habersiz olduğum değişik yerlerdeki kaslarım ağrımaya başlamıştı... Ama yaptıkça alıştım, alıştıkça esnedim, esnedikçe hareket kabiliyetim arttı. Zeynep Hoca, 5. ve 6. derslerde ara ara öyle hareketler yapmamı istemişti ki hareketi yapmayı bırakın, o şekilde durmam bile mümkün değildi. Ama şimdi anlıyorum ki şu an o hareketleri nasıl yapabildiğimi görmem için zamanında yapamadığımı göstermişti bana.

 

ZİNDELİK VE ENERJİ

Reformerın esneklik ve ciddi anlamda daralma dışında hayatıma kattığı en önemli şey zindelik ve enerji. Nefesimi koordineli bir şekilde kullanmayı öğrenmem sayesinde stresim azalmaya, zindeliğim ciddi şekilde artmaya başladı. Fiziksel etkilerinin yanı sıra mental olarak da oldukça faydasını gördüm. 45 dakikalık antrenman boyunca, 1 dakika bile dikkatini üzerimden çekmeden; konsantrasyonumun ve nefes koordinasyonumun bozulmasına asla izin vermeden; bazen yarım santimlik dokunuşlarıyla hareketleri doğru yapmamı sağlayan sevgili hocam Zeynep’le ve reformer ile tanıştığım için çok mutluyum.

 

Reformer nedir?

1. Dünya savaşından sonra Joseph Pilates’in yaralı askerleri tedavi etmek amacıyla geliştirdiği bir tür fizik tedavi aracının gelişmiş şeklidir. Dirençli yay çekiştirme prensibinin, üzerinde 100’e yakın hareketin yapıldığı kompakt bir mekanizmaya çevrilmiş halidir. Egzersizlerin yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon aletidir. Duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminin sağlanmasında etkili şekilde kullanılır. Haftada en az 2 kere 45 dakikalık antrenmanlar şeklinde yapılması önerilir. Yalnızca reformer kilo kaybettirmez. Reformerın ana sonucu kasları güçlendirip uzatarak bedenin daralmasını sağlamaktır. 

NASIL ARANDI: #Reformer # sırma mungan # spor # esneklik # pilates

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.