24-06-2024 00:16

Sınıfının en zekisi; MERCEDES-BENZ YENİ CLA

2019-06-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-07
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

80 yıllık geçmişiyle ülkemizin en köklü ve güçlü markalarından biri olan Mengerler Holding, aynı zamanda otomotiv devi Mercedes Benz’in çok iyi bir partneri.

Türkiye’de 11 ayrı lokasyonda faaliyet gösteren Mercedes-Benz Mengerler, ilimizde de Mengerler Kocaeli çatısı altında hizmet veriyor.

Başarılı ekibi, satış rakamları ve üstün hizmet kalitesiyle ülke çapında haklı bir üne sahip olan Mengerler Kocaeli’de binek araç satışının başında ise sektöründeki başarılarıyla pek çok ödüle layık görülen, Furkan Saylam bulunuyor.

Mengerler Kocaeli Otomobil Satış Müdürü Furkan Saylam ile tamamen yenilenen ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de satışa sunulan Mercedes-Benz yeni CLA’yı konuştuk.

Kompakt sınıftaki en heyecan verici tasarımlardan biriyle karşımıza çıkan ve ‘sınıfının en zekisi’ olarak nitelendirilen yeni CLA hakkında bilmek istediğimiz her şeyi Saylam’dan dinledik.

 

 

Furkan Bey, uzun süredir Mercedes-Benz Mengerler Kocaeli’de görev yaptığınızı biliyoruz. Sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

1980 İstanbul doğumluyum. İşletme bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansımı da aynı alanda, şimdiki adı Gebze Teknik Üniversitesi olan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yaptım. 6 yıldır Mercedes-Benz Mengerler Kocaeli’de otomobil satış müdürü olarak görev yapıyorum. Evliyim, iki çocuk babasıyım.

 

 

Eğitiminizi tamamlandıktan sonra hemen otomotiv sektörüne mi girdiniz?

Evet, okul bittikten sonra direk olarak otomotiv sektöründe çalışmaya başladım. Uzun süre sektörün köklü markalarının çatısı altında satış danışmanı olarak görev yaptım. Bu dönemde müşteri memnuniyetiyle ilgili bir Türkiye derecem oldu. Hemen ardından ‘araç hakkında en iyi teknik bilgi ve sunum’ dalında yine Türkiye birinciliği elde ettim. Hatta o dönemde, çalıştığım markayı temsil etmek üzere Madrid’de bir yarışmaya da katıldım. 6 yıl önce otomobil satış müdürü olarak, Mercedes-Benz Mengerler Kocaeli ailesine katıldım.

 

 

Otomotiv sektöründe, bir satış müdürü hakkında ‘başarılı’ denilebilmesi için hangi kriterleri sağlaması gerekir?

Aslında bizim işimizdeki en büyük başarı kriteri, iyi empati yapabilmektir. Çok ürün satmaktan daha önemlisi, kişinin ihtiyaçlarını doğru tespit ederek faydalı ürünü doğru kişiyle buluşturmaktır. Aksi halde karşımıza bolca boşa harcanmış para ve sonsuz mutsuzluk çıkar ki biz bunu istemiyoruz. Müşterilerimizle sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkiler kurup, en kaliteli hizmeti vermek öncelikli amacımız. Başarımızın temelinde, Mengerler Kocaeli’yi tercih eden müşterilerimizin, dışarıda da bize referans olması yatıyor. Her müşterimiz bizim için çok özeldir.

 

PROFESYONEL ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

 

Furkan Bey, bize biraz Mengerler’in tarihinden bahseder misiniz?

Mengerler, 80 yıl önce Ahmet Veli Menger tarafından kurulmuş, çok köklü ve güçlü bir holding; aynı zamanda Mercedes’in de çok iyi bir partneri. Mercedes-Benz Mengerler olarak, Türkiye’de 11 lokasyonda servis, satış, yedek parça ve sigorta hizmetleri veriyoruz. Mengerler Kocaeli bünyesinde de binek otomobil, hafif ticari araçlar ve kamyon satışı, bu araçların servis hizmetleri ile boya-kaporta hizmetleri verilmektedir.

 

Peki, Mengerler Kocaeli’nin diğer Mercedes bayilerinden farkı nedir?

Öncelikle, Mengerler Kocaeli’de satış danışmanı olarak görev yapan arkadaşlarımızın tamamı, gerek müşteri memnuniyeti gerekse satış adedi noktasında Mercedes-Benz tarafından ödüle layık görülmüş kişilerdir. Hepsi alanında çok yetkin ve başarılıdır. En büyük özelliğimiz sıradan olmamamızdır. Bizim sattığımız araçlar, donanım ve görsellik olarak diğer bayilerin sattıklarından çok farklıdır. Performans otomobilleri noktasında da müşterilerimizle çok iyi diyalog kurduğumuz için ‘Niş Segment’ olarak tabir ettiğimiz araçlarda Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz. Türkiye’de bir Mercedes tekse ve özelse, müşterilerimiz o aracın Mengerler Kocaeli’den çıktığını bilir.

 

Furkan Bey, Mercedes-Benz Yeni CLA çok beğenildi. Bize biraz araç hakkında bilgi verir misiniz?

Mercedes-Benz CLA tamamen yenilendi; dizel ve benzinli olmak üzere 2 farklı motor seçeneğiyle mayıs ayı itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu ve çok beğenildi. Mercedes, yeni CLA ile bizlere kompakt sınıftaki en heyecan verici tasarımlardan birini sundu. 301 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini alan Mercedes-Benz yeni CLA; tasarımı, konforu ve teknolojisiyle segmentinde benzeri olmayan özelliklerine sahip.

 

 

Bu özelliklerden biraz bahseder misiniz?

Öncelikle şunu belirtelim; yeni CLA, 0,23 Cd rüzgar sürtünme katsayısıyla dünyanın en aerodinamik seri üretim otomobillerinden biri. Dolayısıyla kullanıcısına daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca, markanın en son teknolojik özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Sadece tasarımıyla sınıfının en heyecan uyandıran modeli olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfının en zeki otomobili olarak da öne çıkıyor.

 

Yeni CLA’nın zekası hangi teknolojilerden kaynaklanıyor?

Bu sorunun oldukça uzun bir cevabı var, ben kısaca şöyle özetlemeye çalışayım: Öncelikle MBUX İç Mekân Yardımcısı’ndan bahsedeyim…  Bu özellik sayesinde kabin içindeki sezgisel hareketler algılanabiliyor ve çeşitli fonksiyonların kullanımı kolaylaştırılıyor. Kumanda panellerine dokunmanıza bile gerek kalmadan işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanıcı, elini dokunmatik medya ekranı veya dokunmatik kumanda paneli üzerine yaklaştırdığında, sistem ekran içeriğini otomatik olarak uyarlıyor. ENERGIZING paketi ise araç içindeki konfor sistemlerini birbirine bağlıyor. Daha çok klima, koltuk (ısıtma, soğutma, masaj) veya aydınlatma ile müzik sistemine müdahale ederek, ruh haline veya gereksinimine uygun olan en özel içeriği sunuyor.

 

 

ÖZGÜN, SPORTİF, ŞIK

 

Mercedes-Benz Yeni CLA, tasarımıyla da çok beğenildi…

Doğru, yeni CLA’nın sportif ve dinamik tasarımı gerçekten etkileyici. Gergin bir yayı andıran omuz çizgisi, bunu tamamlayan tavan çizgisi, çerçevesiz camlar, ince tasarımlı farlar ve yeni dik açılı radyatör ızgarası yeni CLA’ya tamamen özgün, sportif ve şık bir karakter kazandırdı. İki parçalı geniş arka aydınlatma grubu ve tampona entegre edilmiş plakalık, arkadan bakıldığında CLA’nın daha geniş görünmesini sağlıyor. Araç, kaslı ve güçlü bir görünüme sahip. Yeni CLA’nın iç dizaynı da çok şık. Aracın iç tasarımında ‘ileri teknoloji’ ve ‘avangart’ temaları hayata geçirildi. Tamamen dijital olan gösterge paneli, zekice uygulanan bir tasarımla tamamen özgür ve havada asılı gibi duruyor. Araçta, yenilikçi ve modern bir konsol tasarımı görüyoruz.

 

 

Yeni CLA’nın sürüş güvenliği ile ilgili donanımı nasıl?

Yeni CLA, sürücüsüne sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Araç ilk kez belirli durumlarda yarı otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Yeni CLA, trafik ortamını detaylı bir şekilde takip edebiliyor, sürüş istikametini 500 metreye kadar gözlemleyebiliyor. ‘Aktif Takip Yardımcısı’ sayesinde virajlar, kavşaklar veya otoyol katılım noktaları gibi farklı sürüş koşullarında, hızı otomatik olarak ayarlayarak sürücüyü destekliyor. Ayrıca, ‘Aktif Fren Yardımcısı’ özelliğiyle yavaş ilerleyen, durmak üzere olan ve duran araçları; yayaları ve bisikletlileri algılayarak sürücüyü uyarıyor. ‘Aktif Şerit Takip Yardımcısı’ ise 60 ile 200 km/s arasındaki sürüş hızlarında, direksiyonu titreterek sürücünün kontrolsüz bir şekilde şerit dışına çıkmasını önlüyor; aracın yol çizgisi üzerinden geçmesi halinde fren yaparak aracı tekrar olması gereken şeride sokuyor. Yeni CLA, PRE-SAFE® PLUS özelliği ile de olası bir çarpışmayı önden algılayabiliyor. Durmakta olan araca arkadan çarpma olasılığı söz konusu olduğunda, sistem fren yaparak aracı sabit tutuyor.

 

Mengerler Kocaeli’nin satış sonrası hizmetlerinden de bahseder misiniz?

Mercedes-Benz otomobillerini satın alırken Mercedes-Benz Finans’tan düşük faizli kredi kullanabilir; ‘Yıldızım Kasko’ koruması sayesinde, yetkili servis ve orijinal yedek parçayla ilk günkü kalitenizi koruma altına alabilirsiniz. İhtiyaç duymanız halinde; 4 yıl sınırsız kilometre garantisi ile sahip olduğunuz Mercedes-Benz otomobiliniz için ‘mobilo’ araç hizmetinden yararlanabilir; bunun yanı sıra otel konaklama, uçak bileti gibi hizmetlerinden de garanti kapsamı içerisinde faydalanabilirsiniz.

 

İLETİŞİM

 

MERCEDES-BENZ MENGERLER KOCAELİ

Emek Mah. D-100 Karayolu No:108 Kartepe/Kocaeli

Telefon: (0262) 371 32 57

www.mengerler.com

Instagram: mengerlerkocaeli

Facebook: Mercedes-Benz Mengerler Kocaeli

NASIL ARANDI: #Mengerler Kocaeli # Mercedes Benz Mengerler # Mengerler Kocaeli Otomobil Satış Müdürü Furkan Saylam # Mercedes Benz CLA # otomobil # Mercedes Benz #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.