13-04-2024 10:29

Sevgi dolu ve idealist bir anne; Lütfiye Civak

2017-09-12    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-09-12
.stripslashes($urun->baslik).

O hem bir anne hem de pek çok kadının annelik duygusuyla tanışmasına vesile olan bir hekim. İlimizin tanınmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından Lütfiye Civak, ‘1 Anne 5 Soru’ sayfamızın bu ayki konuğu. Aynı zamanda 2 erkek çocuğu annesi olan Lütfiye Civak, mesleki kariyerini çocuklarına göre planlayacak kadar sevgi dolu, idealist ve fedakar bir anne. Lütfiye Hanım ile yakışıklı oğulları Yiğit Emir ve Levent Eren hakkında konuştuk.


1-Lütfiye Civak nasıl bir annedir?

İyi kalpli ve tüm dünyaya şefkat dolu gözlerle bakan, tipik balık burcu anneleri gibi duygusaldır. Çocuklarını büyütürken onlara istedikleri her şeyi vermeye özen gösterecek kadar çocuklarına bağlıdır. Doğum gibi annelerin en özel anlarına eşlik etmek, mutluluklarına ortak olmak dünyanın en keyifli hissi; ancak çocuklarıyla daha çok ilgilenmek ve her ikisini de yürütebilmek adına iş değişikliğine gidecek kadar idealist bir annedir. Bu durum muayenehane açmamda en önemli unsur olmuştur.

Lütfiye Civak, çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmek için özel hastanedeki görevini bırakarak kendi muayenehanesini açmış.5soru


2- Çocuklarınızla en çok neler yapmak ya da nerelere gitmek size keyif veriyor?

Genelde enerjilerini sonuna kadar kullanabilecekleri açık mekan önerileri sunup onların tercihlerine göre hareket ediyoruz. Çocukları eğlenirken izlemek en büyük keyif veren şey bence.


3-Çocuklarınızı yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Mesleğim icabı hijyen ve temizlik en hassas olduğum konulardan biridir. Eğitimleri için en güncel, en ilgili okulları tercih etmekteyim ve her gelişmeden haberdar olmalıyım. Özgüvenleri yüksek, tüm canlıları seven, saygılı bireyler olmaları en önemli sorumluluğum.


4-Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Büyük oğlum Yiğit Emir, tam bir kitap kurdudur. Son dönemde Youtuber olma hayalleri kuruyor, biz de küçük bir televizyon kanalı açacak kadar  ekipmana sahip olmasını sağladık. Tanıtım videolarını DPTR_emir  kanalından takip ediyoruz. Fırsat buldukça da at biniciliğimizi geliştiriyoruz. Levent Eren çok hareketli, yüzmeyi de bu yıl öğrendi. Bana çok bağlı olduğundan nerdeyse her gün havuzdayız. Puzzle en sevdiğimiz oyuncağımız, kutu kutu her yer dolu. Bisiklete binmek, ailecek yaptığımız en keyifli aktivite.


5-Annelik serüveninin tüm mucizelerine en yakından şahit olan bir doktor ve anne olarak, anne adaylarına ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? 

Annelik, bizlere sunulmuş bir armağan. Annelerin gebelik sürecinden başlayarak kendine güvenen, sevgi dolu olmaları çocuklarının gelişimi için çok önemli. Gebelik ve doğumla ilgili her türlü kötü deneyim öykülerinden uzak durarak, pozitif ve mutlu olmalarını öneriyorum.

 

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.