26-02-2024 10:24

Satrancın altın çocuğu; CAN BAYLAV

2018-06-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-06-11
.stripslashes($urun->baslik).

Röportaj: ASLI GENCAL
Fotoğraflar: TAHA AHMET ÖZEL

 

Bu ay başarıları saymakla bitmeyen bir delikanlı ile tanıştıracağız sizi: Satranç alanında, ailesinin ve kentimizin gurur kaynağı, Can Baylav. Can zekası, disiplini ve yeteneğiyle satrançta başarıdan başarıya koşuyor. Satranç oynamayı abisinden öğrenen ve bugün milli takım oyuncusu olan Can, şimdiye kadar katıldığı yarışmaların hemen hemen hepsinden ödülle dönmeyi başarmış bir satranç oyuncusu. Gelin, onu biraz daha yakından tanıyalım.

 

Merhaba Can seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Can Baylav. 2004, Sakarya doğumluyum. İki kardeşiz, ağabeyim Bartu Baylav. Kocaeli Bahçeşehir Koleji Ortaokulu 8.sınıf öğrencisiyim.

 

Bize satranca nasıl başladığını biraz anlatabilir misin?

Satranca abim sayesinde başladım. Abim Bartu da satranç sporcusu ve antrenör. Onun çalışmaları ve katıldığı turnuvalar çok ilgimi çekiyordu. 2 yaşında satranç taşlarını dizmeyi öğrendim. Bu şekilde satranç hayatım başladı.

 

Yaşına rağmen birçok başarın olduğunu biliyoruz, Bunlardan bahseder misin bize?

İlk turnuvama 5 yaşında katıldım. 6.5 yaşında Polonya’da dünya 4’üncüsü oldum. 9 yaşında Antalya’da düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası’nda Türkiye birincisi oldum. Sırbistan’da Avrupa 4’üncülüğü, Prag’da Avrupa yaş gruplarında 6’ncılık aldım. 7 yaşımdan beri katıldığım tüm Türkiye şampiyonalarında milli takım havuzunda kalma başarısını yakaladım. Halen milli takım özel çalışma grubunda yer alıyorum. 7 yaşımdan bu yana Kocaeli küçükler ve yıldızlar yaş grupları birinciliğim ve 2 kez Kocaeli il birinciliğim bulunuyor. Satranç dışında İzmit Bilsem’de hazırladığım projem, fizik alanında 2018 TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje yarışmasında yarı finale kaldı. Projem Gebze Teknik Üniversitesi’nde sergilenmeye değer bulundu.

 

Bu kadar başarıyı elde etmek ciddi bir disiplin gerektirir. Hem okul hem spor ve tabii ki eğlence için nasıl bir disiplin oluşturdun kendine?

Her zaman planlıyım. Zamanı iyi kullanıyorum, çok çalışıyorum ve çok araştırıyorum.

 

Sence yaşıtların ya da senden küçükler branş olarak satrancı neden tercih etmeli?

Satranç bana disiplinli olmayı, çalışma alışkanlığını, zamanı kullanmayı, neden-sonuç ilişkisini, saygıyı, özgüveni, öngörüyü, stresle baş edebilmeyi, mutluluğu, motivasyonu, konsantrasyonu,  sosyalliği kısacası hayatta mutlu ve başarılı olmak için gerekli çoğu şeyi öğretti. Satranç oynamak beni çok mutlu ediyor. Satranç sayesinde akademik başarımın da arttığına inanıyorum. Bunlar  satrancı seçmek isteyenler için aklıma gelenler.

 

Peki bundan sonraki hedeflerin neler, kendini nerelerde hayal ediyorsun?

Satrancımı geliştirmek, unvan alabilmek, ülkemizi dünya ve Avrupa şampiyonalarında başarıyla temsil edebilmek, mutlu olacağım bir meslek sahibi olabilmek hedeflerim arasında.

 

NASIL ARANDI: #ben başardım # kids life # can baylav # satranç # spor

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.