21-05-2024 07:10

Saray gibi ev...

2018-12-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-05
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Kocaeli Life olarak bu ay MHP Kocaeli eski Milletvekili Kemal Köse’nin kızı Ayşe Köse Fırat ile İrfan Fırat’ın evine konuk olduk. Fırat çiftinin, yemyeşil doğasıyla, tertemiz havasıyla ve muhteşem Körfez manzarasıyla ilimizin popüler yerleşim alanlarından Başiskele’de, Sidelya Konakları’nda bulunan dubleks dairesini sizler için gezdik. Dekorasyonda ‘klasik’ tarzdan vazgeçemiyorsanız; özel tasarım mobilyalar, parlak kumaşlar, altın varaklar ve gösterişli aksesuarlar ile saraylardaki gibi görkemli bir yaşam alanı ortaya çıkaran Fırat çiftinin evine bayılacaksınız.

 

KENDİ ZEVKLERİNE GÖRE DÖŞEDİLER

Ayşe Hanım her ne kadar Rize’de doğsa da İzmit’te büyümüş ve İrfan Bey ile yaşamını birleştirmiş. Fırat çifti, yeni yuvalarını döşerken gerçekten çok özenmiş, evin her köşesiyle ayrı ilgilenmiş. İrfan Bey’in hem Vitra bayisi olması hem inşaat işleriyle ilgilenmesi hem de kardeşinin mobilya atölyesinin bulunması, çiftin işini bir hayli kolaylaştırmış. Fırat çifti, İzmit Körfezi’ne hakim bir tepede, site içerisinde yer alan 260 metrekare büyüklüğündeki dubleks daireyi tamamen kendi zevklerine göre döşemiş.

Giriş kapısında bulunan vitraylardan tutun da kapı kollarındaki taşlara, tablolar için merdiven sahanlığına yapılmış nişlerden yer döşemelerine, tavandaki aydınlatmalardan şömineye kadar evin her köşesinde İrfan Bey’in imzası var. İrfan Bey, tarihten gelen estetiği yıllara meydan okuyan tasarımlarla birleştirirken, Ayşe Hanım da detaycı ve titiz bir çalışmayla evi dekore ederek, ortaya oldukça gösterişli ve ihtişamlı bir yuvanın çıkmasına katkı sağlamış. Modası hiçbir zaman geçmeyen ‘klasik’ tarzın hakim olduğu evde estetik ve renk uyumuna da özen gösterilmiş.

 

 

UYUMLU RENKLER

Fırat çiftinin yaşadığı evin giriş kapısı bir hole açılıyor ve birkaç adım sonra kendinizi salonda buluyorsunuz. Yemek odası ve oturma grubu olmak üzere iki bölümden oluşan salondaki mobilyalar klasik stilin belirgin özelliklerini taşıyor. Kahverengi ve krem tonlarının hakim olduğu salona, gözünüzü okşayan koltuk yüzeyleri ve dekoratif yastıklar uyumlu renkleriyle ahenk katmış. Mobilyalar, MOBESKO’da bulunan By Aziiz’den alınmış. Koltuklarla uyumlu tül ve perdeler de yine MOBESKO’daki TAÇ Mağazası’ndan seçilmiş. Salondaki ipek halı ise Sevdiz Halı’dan.

 

 

‘RUHUMU YANSITIYOR’

Salonda kullanılan aksesuarlar Sanallar Mağazası’ndan özenle seçilmiş. Salonun ortasında bulunan ve kış aylarında sıkça kullanılan şöminede yine İrfan Bey’in imzası var. Ayşe Hanım salonu dekore ederken eşiyle sık sık fikir alışverişinde bulunduğunu söylüyor, “Tamamen eşim ile benim zevkimi yansıtıyor” diyor. Dekorasyonda klasik tarzı çok sevdiğini, gösterişli eşyalardan, altın varaklardan, ışıltıdan hoşlandığını belirten Ayşe Hanım, “Evimde kendi ruhumu yansıttım” diye konuşuyor.

 

PEMBE HAKİMİYETİ

Evin giriş katında, salonun hemen yanında bulunan mutfakta ise ‘pembe’ hakimiyeti söz konusu. Pembe ve tonlarını her yerde görmek mümkün; yerdeki halıdan mutfak aletlerine, masadaki çiçeklere kadar. Ayşe Hanım pembe rengi çok sevdiğini söylerken, “Pembe beni dinlendiriyor” diyerek, mutfakta neden pembe rengi tercih ettiğini açıklıyor. Mutfak dolapları ise İrfan Bey’in mobilyacı kardeşi Sinan Fırat tarafından özel olarak yapılmış. Mutfakta ankastre ürünler kullanılarak yerden kazanılmış. Öyle ki mutfakta buzdolabını görmek mümkün değil. Dolapların içine saklanmış buzdolabı evde ‘yok’ hissini uyandırıyor.

 

 

YEMYEŞİL BİR BAHÇE

Yemek odasından olduğu gibi mutfaktan da bahçeye çıkılıyor. Evin oldukça büyük bir bahçesi var. Bahçenin peyzajını Yuvacık’ta bulunan Temizel Peyzaj yapmış. Verandada yer alan masa takımının yanı sıra yazın kullanılan iki ayrı oturma grubu bulunuyor bahçede. Yaz aylarında zamanlarının büyük bir kısmını bahçede geçiren Fırat çifti, bahçe mobilyalarını da MOBESKO’dan seçmiş. İrfan Bey, bahçenin bir köşesine de barbekü alanı yaptırmış. Yaz aylarında misafirleri için barbekü partisi düzenleyen Fırat çifti, burada keyifli vakit geçirdiklerini söylüyor.

 

EVİN EN RAHAT YERİ

Evin giriş katında tuvaletin yanı sıra bir de oturma odası bulunuyor. Ayşe Hanım kışın zamanının büyük bir kısmını oturma odasında geçirdiğini söylüyor. Köşe koltuk takımının bulunduğu oturma odasında bir de televizyon ünitesi yer alıyor. Ayşe Hanım “Oturma odasında çok rahat ediyorum. Bu oda biraz küçük olduğundan daha samimi bir ortam oluşuyor. Salonda oturduğumuzda birimiz bir uçta diğerimiz bir uçta kalıyor. Oturma odasında oluşan samimiyeti sevdiğim için en rahat yer benim için burası” diyor.

 

 

MUHTEŞEM MANZARA

Evin üst katında üç yatak odası bulunuyor. Fırat çiftinin yatak odası da tıpkı salon gibi klasik mobilyalarla döşenmiş. Mobilyalarda yine By Aziiz imzası var. Kahve ve yeşil rengin hakim olduğu odanın bir özelliği de manzarası. Yatak odası, muhteşem Körfez manzarasına sahip. Odada bir de bebek beşiği bulunuyor. Fırat çiftinin 4 aylık bebekleri için özel olarak seçtikleri beşik, MOBESKO’daki Meltem Mobilya’dan. Yatak odasını süsleyen tablo ise Via Port’taki Kervan Mağazası’ndan alınmış. Fırat çiftinin yatak odasında giyinme odası da bulunuyor.

 

ÇOCUKLARIN ODASI MAVİ

Üst katta bulunan çocuk odasında ise mavi renk hakim. Buradaki mobilyaları da İrfan Bey’in kardeşi Sinan Bey yapmış. Renk seçimi bu kez Ayşe Hanım’a ait değil. Mavi rengi çocuklar istemiş, Ayşe Hanım da çocuk odasını bu doğrultuda dekore etmiş. Üst katta bulunan banyoda yine İrfan Bey’in imzası var.

Evin bütününe bakıldığında Ayşe Hanım ve İrfan Bey’in her ayrıntıyla titizlikle ilgilendiği göze çarpıyor. Ve evin her köşesinde, kapı kollarındaki taşlara kadar büyük bir emek olduğu dikkat çekiyor. Fırat çiftine, adeta bir saray yavrusunu andıran evlerinde huzurlu yaşam diliyoruz.

 

NASIL ARANDI: #Ayşe Köse Fırat # İrfan Fırat # dekorasyon #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.