05-03-2024 07:47

Salonların Diva’sını yaptılar; Elif ve Levent Ergüney

2018-12-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-01
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR 

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

İzmit’te hizmet veren Bahane ve Bahane Plus düğün salonlarının sahibi Elif ve Levent Ergüney çifti, Başiskele sahilinde inşa ettikleri yeni mekanla bu alandaki çıtayı bir hayli yükseltti. 12 yıllık tecrübelerini, kafe-restoran-düğün salonu olarak kurguladıkları yeni mekanlarına aktaran çift, ilimizde bu konseptle hizmet veren ilk ve tek salonun da sahibi oldu.

Muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde salon ve kır düğünlerine, kına gecelerine, doğum günü organizasyonlarına, toplantılara ve lansmanlara ev sahipliği yapacak olan Diva Garden, aynı zamanda dünya mutfaklarının en lezzetli yemeklerinin tadılabileceği şık bir kafe-restoran olarak da hizmet verecek. Konsepti, dekorasyonu, hizmet kalitesi ve Ergüney çiftinin tecrübesiyle sektöre oldukça iddialı bir giriş yapan bu çok şık mekan, yaz düğünleri için rezervasyon kabulüne şimdiden başladı.

Elif ve Levent Ergüney çiftiyle Bahane markasıyla başlayıp Diva Garden ile taçlanan işletmecilik serüvenlerini; hem hayat hem de iş arkadaşı olmanın avantajlarını ve gelecek hayallerini konuştuk.

 

Elif Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben, Elif Ergüney. İzmitliyim. Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümü mezunuyum, ayrıca Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde felsefe okuyorum. Eşimle birlikte kendimize ait düğün salonlarını işletiyoruz. Levent Bey ile 12 yıldır evliyiz; biri 11, diğeri 4 yaşında iki evladımız var; şu an üçüncü bebeğimizi bekliyoruz.

 

Ne zamandır düğün salonu işletmeciliği yapıyorsunuz?

 

Levent Ergüney: Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra iş hayatına işletmeci olarak devam ettim. Önce fuar içindeki Bahane Düğün Salonu ile başladık, daha sonra Merkez Bankası’nın karşısındaki Bahane Plus’ı hizmete açtık; kısa bir süre önce de Başiskele sahilindeki Diva Garden faaliyete geçti.

 

Önce biraz Bahane ve Bahane Plus’tan bahsetmek istiyorum. Düğün salonu olarak bu iki mekanda hangi hizmetleri veriyorsunuz?

 

Levent Ergüney: Her tür düğün, nişan ve kına organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz. Aynı zamanda çiftlerimize organizasyon konusunda da hizmet veriyoruz. Salonlarımızda gerçekleşen cemiyetler için masa ve sandalye süsleme, şamdanlar ve aksesuarlar, kamera ve fotoğraf çekimi, orkestra ekibi gibi hizmetleri bir paket halinde sunuyoruz.

 

 

 

3 BİN ORGANİZASYON

 

Organizasyon hizmeti verdiğinizi bilmiyorduk… 

 

Levent Ergüney: Dışarıya organizasyon hizmeti vermiyoruz. Bizim çalışma prensibimiz, çiftlerimize organizasyon firmalarının verdiği hizmetleri tek çatı altında sağlamak. Bizi tercih ettiklerinde, organizasyon anlamında ekstra bir masrafları olmuyor. Ancak ailelere bu konuda herhangi bir sınırlama da getirmiyoruz. Anlaşmalı olduğumuz bir organizasyon firması yok; çiftler diledikleri organizasyon firmasıyla çalışabilirler.

 

Bahane düğün salonlarında yemekli düğünler de oluyor mu?

 

Elif Ergüney: Evet, aperitif ikramların olduğu düğünlerin yanı sıra yemekli düğünler de yapıyoruz. Menüyü çiftlerimizle beraber belirliyoruz, yemekleri kendi aşçımız yapıyor.

 

Bahane düğün salonları yılda kaç düğüne ev sahipliği yapıyor?

Bahane, düğün sektöründe bir marka ve yılda 250-300 arasında düğüne ev sahipliği yapıyor. 12 yılda 3 binin üzerinde organizasyon yapmışız, bu çok ciddi bir rakam. Yolumuza istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz. Dileğimiz bu başarının Diva Garden’da da devam etmesi.

 

Gelelim Diva Garden’a… Başiskele sahilinde çok şık bir mekan yaratmışsınız.

 

Elif Ergüney: Evlendiğimizden beri bu konseptte bir mekanın hayalini kuruyorduk. Diva Garden, hem kafe-restoran hem de düğün salonu olarak hizmet veren, 3 katlı bir mekan. Diğer düğün salonlarımıza göre daha lüks bir tarzı var ve kapasitesi de bir hayli geniş. Giriş katında kafe-restoran ve düğün salonumuz bulunuyor; 2. katta 2019 yılında hizmete açılacak olan diğer salonumuz, 3. katta ise muhteşem Körfez manzarasını gören bir terasımız var. Ayrıca, kır düğünleri için tasarlanmış geniş bir de bahçemiz mevcut.

 

Mekanın kapasitesi nedir?

 

Elif Ergüney: Kafe-restoran kısmında yaklaşık 200 kişiye aynı anda servis yapabiliyoruz. Düğün organizasyonlarında ise bahçe düğünleri 500, salonumuz ise 400 kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Mekan, hem bahçe hem de kapalı alanda aynı anda organizasyon yapılabilecek şekilde tasarlandı. 

 

Diva Garden’ın projesi kime ait?

 

Levent Ergüney: Diva Garden’ın binasını kendimiz yaptık, projesi de bize ait. Ben güzel sanatlar fakültesi mezunu olduğum için görsel olarak gelişmiş bir bakış açım var. Yıllardır biriktirdiğim tüm gözlemleri mimarımıza anlattım; o da binanın çizimini yaptı. İç dekorasyon ise tamamen bize ait.

 

 

STANDARDI YÜKSEK TUTTUK

 

Mekan, her açıdan hayalinizdeki gibi oldu mu?

Levent Ergüney: Kesinlikle, oldu. Zaten burayı sadece bir düğün salonu olarak düşünmemiştik. Bahçesinde kır organizasyonları, doğum günü partileri, kına geceleri düzenleyebileceğimiz; salonlarının şirket toplantılarına, lansmanlara, kokteyllere ev sahipliği yapabileceği; restoranında her yaş grubundan insanın keyifle, lezzetli yemekler yiyebileceği komplike bir mekan hayal ettik. Diva Garden’ı yaparken hem düğün salonu işletmeciliği alanındaki yıllara dayanan tecrübemizden yararlandık hem de standardı yüksek tuttuk. Bir düğün salonunun tüm ihtiyaçlarını biliyoruz, bu sebeple her ayrıntı titizlikle düşünüldü. Diva Garden’da uzaktan gelen misafirlerin rahatça giyinebilmesi için ihtiyaç duyulan soyunma odaları bile var.

 

Siz kına gecesi organizasyonları için de sıklıkla tercih edilen bir işletmesiniz, değil mi?

 

Elif Ergüney: Çok fazla kına organizasyonu yapıyoruz. Tüm kına konseptlerini, en ince detayına kadar biz hazırlıyoruz. Aynı düğünlerde olduğu gibi kınada da gelinimizin hiçbir şey düşünmesine gerek kalmıyor, sadece hazırlanıp kınasına geliyor. Diğer salonlarımız için standart bir kına konseptimiz var ama Diva Garden için farklı alternatifler hazırladık.

 

 

RESTORANDA İDDİALIYIZ

Mekanın restoran kısmı hangi konseptte hizmet verecek?

 

Levent Ergüney: Mutfağımız konusunda hayli iddialıyız. Kafe ve restoran için dünya mutfaklarından zengin bir menü hazırladık. İçinde et yemeklerinden pizzaya, spagettiden salata çeşitlerine kadar her damak zevkine uygun lezzetler var. Ayrıca, güne denize karşı nefis bir kahvaltıyla başlamak isteyenler için de çok geniş bir kahvaltı açık büfemiz olacak. Bunların yanı sıra iddialı olduğumuz bir diğer konu da kahveler. Güçlü bir baristamız var.

 

Daha önce restoran işletmeciliği alanında tecrübeniz olmuş muydu?

 

Levent Ergüney:  Aslında yıllardır bu sektörün de içindeyiz. Fuardaki yerimiz, düğün salonu olmadan önce pide ve döner üzerine hizmet veren bir restorandı. Kaldı ki salonlarımızda da yemek hizmetimiz var.

 

Diva Garden’ın ilk organizasyonu ne zaman?

 

Elif Ergüney: Organizasyon kabulüne başladık. Mekanımızdaki ilk etkinlik, benim de yönetiminde bulunduğum Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’nin (KOİDER) 1’nci kuruluş  yıl dönümü kutlaması olacak. Kuruluşundan beri yönetim kurulu üyesi olduğum KOİDER’in ilk yaşını benim mekanımda kutlayacak olması, benim için de çok anlamlı.

 

 

BİRBİRİMİZİN İŞİNE KARIŞMIYORUZ

 

Çiftler düğün salonuna karar verirken nelere dikkat etmeli? Başka bir ifadeyle iyi bir düğün salonunda bulunması gereken özellikler nelerdir?

 

Levent Ergüney: Düğün, nişan, kına gibi cemiyetler tekrarı ve bir aksaklık yaşanması durumunda telafisi olmayan organizasyonlardır. Bu nedenle düğünün yapılacağı mekanın hizmet kalitesi çok önemli. Çift; süslemeyi, masa-sandalye düzenini, kamera-fotoğraf çekimini, müziği-orkestrayı ayrı ayrı düşünüp ekstra zaman, efor ve para harcamamalı. Mekan tüm hizmetleri verebilmeli. Ayrıca, düğün için görüşme yapılırken işletme sahibi gelin ve damatla çok iyi iletişim kurup onların hayallerinde ne olduğunu anlayabilmeli. Bu, düğün esnasında hayal kırıklığı yaşanmaması açısından çok önemli. Biz, sözleşmemizde vaat ettiğimiz her şeyi eksiksiz yerine getirdiğimiz için yüzde 100 müşteri memnuniyetiyle çalışıyoruz.

 

Elif Hanım, kaç yıldır eşinizle birlikte çalışıyorsunuz?

 

Elif Ergüney: 7 yıldır birlikte çalışıyoruz. Daha önce okuduğum bölümle ilgili bir işim vardı. İlk bebeğimin hamileliği oldukça zor geçtiği için iş hayatına ara vermek zorunda kaldım, o biraz büyüyene kadar da çalışmadım. Daha sonra çalışma hayatına eşimle birlikte devam ettim.

 

Aranızda bir iş bölümü var mı?

 

Elif Ergüney: Ben İzmit merkezdeki düğün salonuyla ilgileniyorum, Levent Bey ise fuardaki salonumuzdan sorumlu. Birbirimizin alanına, personeline, müşterilerine hiç karışmadığımız için zorluk yaşamıyoruz. Elbette fikir alışverişimiz, önerilerimiz oluyor ama birbirimize asla müdahale etmiyoruz. Ben onun iş yerine, çalıştırdığı personele karışmıyorum. Aynı şekilde eşim de bana karışmıyor.

 

BİZİMKİSİ AŞK EVLİLİĞİ

 

Levent Bey, bir erkeğin eşiyle beraber çalışması nasıl bir duygu?

 

Levent Ergüney: Elbette, büyük bir güç. Elif Hanım, bu işin tahsilini yaptı. İşimiz, Elif Hanım’ın okuduğu bölümle alakalı olduğu için büyük bir katkısı var. İşi bilerek yapıyor. Onun olduğu hiçbir yerde gözüm arkada değil, işletmeyi sorunsuz yürütüyor. Bazen çiftler evde uyumlu olsa da iş yerinde çatışabilir. Biz bu sorunu hiç yaşamadık çünkü biraz önce Elif’in de söylediği gibi anlaşmamızı baştan yaptık. İkimiz de işlerimizi birbirimize müdahale etmeden özgür bir şekilde yürütebiliyoruz.

 

Elif Hanım, insanın eşiyle birlikte çalışması zor mu?

 

Elif Ergüney: Aslında iş hayatında sürekli bir arada değiliz. Bazen gün içerisinde hiç birbirimizi görmediğimiz oluyor çünkü farklı mekanlardayız. Kaldı ki bizimkisi bir aşk evliliği olduğu için şanslıyız. Ben, onunla 24 saat birlikte olsam yine de sıkılmam. Tabii bu durumun bazı püf noktaları var. Birbirimizin kişisel alanlarına saygı duyarız. Eşimin kendi hobileri vardır, zaman zaman arkadaşlarıyla kayak yapmaya gider; ben de arkadaşlarımla olmayı severim. O mutlu olduğu için ben de mutlu olurum; ben iyi vakit geçiriyorsam o mutlu olur. Bu da bizi motive ediyor.

 

Yoğun iş hayatı içerisinde şu anda 3. bebeğinizi bekliyorsunuz? Nasıl bir annesiniz?

 

Elif Ergüney: Fazlasıyla sevgi dolu bir anne olduğumu söyleyebilirim. Elbette her anne evladını seviyor ama bunu belli etme noktasında sıkıntı yaşayanlar olabiliyor. Eşim de ben de çocuklarımıza sevgimizi ifade edebiliyoruz. Elbette bazı kurallarımız var. Aynı zamanda disiplinli bir anneyim. İşle birlikte onları ihmal etmeden annelik yapmaya çalışıyorum.

 

 

KADINLAR DAHA CESUR OLMALI

 

İş dışında neler yaparsınız?

 

Elif Ergüney: İş yeri sayımızın fazlalığından dolayı 365 gün çalışıyoruz. Herkesin tatil yaptığı dönemler, bizim en yoğun çalıştığımız zamanlar oluyor. Hafta sonları sürekli düğünlerimiz var. Kışın da yaz düğünlerinin anlaşmaları yapıldığı için yine İzmit’ten ayrılamıyoruz. Çok fazla etkinlik yapamıyoruz ama böyle de mutluyuz çünkü işimizi seviyoruz. Zaten başka türlü bu kadar yoğun bir tempoya dayanmak mümkün değil çünkü evde de sorumluluklarım var. Evde iş kadını değil, bir anneyim. Diva Garden’ın sistemini belirli bir seviyeye getirdiğimiz zaman birbirimize daha çok vakit ayıracağız.

 

Elif Hanım, iş yaşamıyla ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Elif Ergüney: Kadınlara iş hayatında aktif olarak yer almalarını ve girişimcilik konusunda daha cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Bir mekana kadın elinin değmesi birçok şeyi değiştiriyor. Eşiyle birlikte çalışma fırsatı varsa, çalışsın: kendi işini kurabiliyorsa, kursun ama mutlaka iş hayatındaki yerini alsın.

NASIL ARANDI: #Diva Garden # Elif Ergüney # Levent Ergüney # Bahane Düğün Salonu # Bahane Plus # Başiskele # mekan # organizasyon # düğün # nişan #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.