17-07-2024 17:22

Sahnede devleşiyor; Gül Özgüner Altın

2018-05-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-05-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ:  EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR:  Vehbi Kılıç-Neşem Cumhuriyet-Mehmet Ali Öksüz

 

Güçlü sesi ve başarılı sahne performansıyla her konserde Hayal Kahvesi Kocaeli sahnesini sallayan Gül Özgüner Altın, Kocaelililerin çok yakından tanıdığı ve sevdiği bir isim. Sadece Kocaeli’de değil, Hayal Kahvesi’nin tüm sahnelerinde konserler veren ve adını kısa zamanda tüm Türkiye’ye duyuran Gül Özgüner Altın; Allah vergisi yeteneği ve aldığı eğitimle 18 yaşında adım attığı sahnelerde her geçen gün biraz daha devleşiyor. Türk pop müziğinin duayeni Sezen Aksu’nun şarkılarını en güzel yorumlayan isimlerden biri olarak da tanınan Gül Özgüner Altın, ilk single’ı için de yine aynı sanatçının ‘Kaçın Kurası’ isimli parçasını seçti. Şu sıralar müzik marketlerde ve dijital ortamdaki müzik kanallarında yerini alan single’ı için tatlı bir heyecan yaşayan başarılı sanatçıyı biraz daha yakından tanımak istedik ve kendisiyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik, beğeniyle okuyacaksınız.

 

Gül Hanım, tanımayanlar için kendinizi anlatır mısınız?

1987, Kocaeli doğumluyum. Müziğe ortaokuldan sonra Kocaeli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladım. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazanıp, şan ana sanat dalı bölümünden mezun oldum. Karabük Üniversitesi’nde bir yıl pedagojik formasyon eğitimi aldıktan sonra 4 yıl kadar öğretmenlik yaptım. Bu süre zarfında sahne çalışmalarım da başlamıştı. Ancak anne olacağımı öğrendiğim zaman öğretmenlikten ayrıldım. Oğlum Yaman biraz büyüdükten sonra en sevdiğim yere, sahnelere geri döndüm.

 

Sesinizin güzelliğini nasıl keşfettiniz?

Bu keşif, kendini bilmeye başladığın an gerçekleşiyor sanırım. Biz küçükken seslerimizi kaydedebildiğimiz teypler vardı. Gerçekten eğlenceliydi. Henüz 5 yaşımdayken Sezen Aksu’nun ‘Şinanay’ şarkısını söylediğim kaset hala bir yerlerde duruyor… Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum. Okulla birlikte korolarda yer almaya başladım. Ortaokuldaki müzik öğretmenim, yetenekli olduğumu ve bunu değerlendirmek istersem beni güzel sanatlar lisesi sınavlarına hazırlamak istediğini söyledi. Ailem de bu konuda beni hep destekledi. Bu kararla küçük yaşta meslek seçimimi yapmış oldum ve hiç pişman olmadım.

 

İlk sahne deneyiminiz kaç yaşında oldu?

Okul dışında sahne almam 18-19 yaşlarımda oldu; üniversite hayatım boyunca da devam etti. Sonra öğretmenlik ve evlilikle birlikte yaklaşık 3-4 yıl sahneye ara verdim ama o ‘sahne tozu’ adı verilen şey gerçek bir bağımlılık. Kısa bir süre sonra yeniden konserlere başladım. Eşim Koral Altın da bu süreçte kendi organizasyon firmamız olan Event 4ever’ı kurdu. Şimdi birlikte çalışıyoruz, konserlerimi ve programlarımı eşim belirliyor.

 

Sezen Aksu hayranı olduğunuzu biliyoruz ve bunu hiç gizlemiyorsunuz. Bu hayranlığınızın nedeni nedir?

Sezen Aksu’yu her zaman çok sevdim. Az önce de söylediğim gibi 5 yaşındayken bile onun şarkılarını söylüyordum. Hayranlığımı tek bir nedene bağlayamam. Çok yönlü bir sanatçı o. Şarkıyı yazıyor, besteliyor, seslendiriyor… Ayrıca hayatın her alanındaki her konuya duyarlı. Her döneme, her yaşa, neredeyse her kesime hitap ediyor ve popülaritesi hiç düşmüyor. Hep söylerim, hayatımızın fonunda 40 yıldır Sezen Aksu çalıyor. ‘En çok kimin şarkılarını söylemeyi seviyorsunuz?’ sorusunun cevabı, hep Sezen Aksu.

 

Kendisiyle tanışma fırsatınız oldu mu?

Maalesef, hiç görüşmedik. Onun çok sevdiğim bir şarkısıyla ilk single’ımı çıkarıyorum. Şarkının telif hakları için şirketiyle iletişime geçtik ama Sezen Hanım’la tanışmak kısmet olmadı. Şarkısı benim yorumumla kulağına çalındığında beğenecek mi merak ediyorum doğrusu.

 

Sezen Aksu dışında ne tür müzikler, isimler dinlersiniz?

Çoook şey dinliyorum. Klasik müzik, pop, caz, Türk sanat müziği, türkü hepsini dinliyorum. Hem dinlemeyi hem söylemeyi seviyorum. Dedem Türk sanat müziğini çok severdi, fonda hep sanat müziğinin çalındığı bir evde büyüdüm. Farklı kültürlere ait müzikleri seviyorum. Balkan müzikleri, flamenko, Azerbaycan şarkılarının ayrıca hayranıyım. Sadece çok sert müzikler, argo içerikli rap şarkılar pek bana göre değil.

 

HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI…

Hayatınızın dönüm noktası dediğiniz bir olay var mı?

Müziğe başlamak, eşimle tanışmak, evlenmek bunların hepsi benim için dönüm noktası. Beni tamamen değiştiren; her şeye, herkese bakışımı değiştiren şey ise kesinlikle anne olmak.

Oğlunuzun büyüme evresinde sahne almanız zor oluyor mu? Annelik ve sahne nasıl gidiyor?

İkisini bir arada götürmek gerçekten çok zor ama şöyle bir kıyaslama yapıyorum: Herhangi bir işte çalışıyor olsaydım, haftanın 5 günü çalışacaktım ama şu an 2 gün çalışıyorum. Tabii, iş sadece konser günü performans sergilemekle bitmiyor. Öncesinde hazırlık sürecimiz var. Ben kendini tekrar etmekten nefret eden birisiyim. Sürekli yeni şarkılar, yeni projeler döner durur kafamda. Bunları ortaya koymak ciddi bir çalışma istiyor. Konserimiz olsun olmasın, haftada bir gün provamız var ve bunların hepsini Yaman’ın zamanından çalmadan yapmak benim için çok önemli. Zorlanmıyor değilim.

 

Hayal Kahvesi’nin hayatınızdaki yeri?

Hayal Kahvesi, benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. Birçok ilde şubesi olan, kaliteli bir marka. Bugün başka illerde, birçok dinleyiciyle kucaklaşabiliyorsak, sebebi Hayal Kahvesi’dir. ‘İyi yemek, iyi müzik’ sloganıyla çıktıkları yolda çok emin adımlarla ilerliyor, şahane işler yapıyorlar. Benim için markadan daha önemlisi Hayal Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı sevgili Yavuz Kavan’dır. Yavuz Bey, eşimin ve benim hayatımda çok önemli bir yere sahiptir. Canımızdır, ağabeyimizdir. Eşimle tanışmamızın, evliliğimizin vesilesidir. Mesleki olarak ilerlememde en büyük destekçilerimdendir.

 

Hayal Kahvesi dışında başka yerlerde konserleriniz oluyor mu?

Oluyor. Galalar, bayi toplantıları, özel organizasyonlar... Yelpazemiz de geniş olduğu için tercih sebebi oluyoruz. Yolumuza konser ağırlıklı devam etsek de kriterlerimize uyan organizasyonlarda olmak bizi de mutlu ediyor. Hayal Kahvesi ismiyle özdeşleştik. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 

Biraz da single’ı konuşalım mı?

Sezen Aksu’nun 90’lı yıllarda yaptığı, yine o yıllarda Sibel Tüzün tarafından seslendirilen ‘Kaçın Kurası’ şarkısıyla bir single hazırladık. Prodüktörlüğünü Aytaç Özgümüş, düzenlemesini Uluğ Aydeniz yaptı. Gitarda Erdem Sökmen, trompet ve trombonda Hasan Gözetlik, perküsyonda Cengiz Ercümer, davulda Behsat Boran, bas gitarda Uluğ Aydeniz, geri vokallerde Aslı Demirer gibi Türkiye’nin en iyi müzisyenleriyle çalıştık. Klibimize İmre Haydaroğlu’nun sihirli elleri değdi. Oyuncu dostlarım Barış Kıralioğlu ve Güneş Zavrak klipte bana eşlik etti. Ortaya oldukça eğlenceli bir klip çıktı.

 

Gül Hanım, birlikte sahne almak istediğiniz bir sanatçı var mı?

Bunu hiç düşünmemiştim aslında. Geçtiğimiz ay Makedonyalı trompet sanatçısı Cambo Agusev ile Balkan şarkılarından oluşan iki konser verdik. Serde göçmenlik var, bu uzun zamandır hayalini kurduğum bir şeydi, gerçek oldu. Kadın kadına ya da erkek erkeğe şarkı söylemeyi estetik bulmuyorum. Mesela çocukluğumdan beri Erol Evgin hayranıyım, onunla aynı sahneyi paylaşmak şahane olurdu.

 

EĞLENCELİ BİR ANNEYİM

Gelelim özel yaşamınıza. Nasıl bir annesiniz?

Her şeyden önce planlı, programlı bir anneyim. Programımı haftalık yaparım. Haftada 1-2 gün yaptığımız provaları Yaman uyuduktan sonraya denk getirmeye çalışıyoruz. Oğlumu kendim büyütüyorum; eşimle birlikte yurt içi, yurt dışı iş seyahatine gittiğimiz zaman da anneme bırakıyorum. Bence eğlenceli bir anneyim. Yaman’la bol bol zaman geçirebiliyorum. Birlikte oyun oynamayı çok seviyoruz. Sanırım en sevdiği oyun, araba konuşturmak. Birlikte mutfağa girmeyi severiz. Kekler, kurabiyeler, tatlılar yapmaya ve bunları okul arkadaşlarına götürmeye bayılır.

 

Kıyafetlerinizi nereden seçiyorsunuz?

Online alışverişe bayılıyorum. Küçük, tasarım butikler de ilgi alanımda. Bunun dışında hepimizin bildiği, alışveriş yaptığı kurumsal mağazaları tercih ediyorum.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sahnenin yanı sıra, öğretmeye devam etmek istediğim için eşimle birlikte yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Cumhuriyet Parkı’nın arkasında bir yer aldık. Burada kişi sayısının çok sınırlı olacağı akustik performanslar, enstrüman dersleri, vokal koçluğu ve butik kafe hizmeti sunacağız. Yaz sonuna doğru her şey hazır olacak gibi görünüyor. Heyecanla hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

NASIL ARANDI: #Gül Özgüner Altın # kaçın kurası # hayal kahvesi kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.