Sağlığı korumanın en kolay yolu: Su içmek

2020-03-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-05
.stripslashes($urun->baslik).

Kışı geride bırakmaya az bir zaman kaldı, ilkbaharın habercisi mart ayı geldi. Uzmanlar, sağlığımızı korumak amacıyla her mevsim belirli konulara dikkat çekerek bizleri uyarıyor. Her mecrada, özellikle su tüketimiyle ilgili pek çok hatırlatma karşımıza çıkıyor. Yazın yaklaşmasıyla birlikte, reçeteler yeniden düzenlenmeye başlandı bile… Artık biliyoruz ki kadınların günde 2 litre, erkeklerin 2,5 litreden az su tüketmesi; özellikle bahar ve sıcak yaz aylarında birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

 

HAYATİ TEHLİKE OLUŞABİLİR

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hilmi Emre Kaya, suyun sağlımız üzerinde oynadığı rolle ilgili önemli bilgiler aktardı. Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolunun, yeterli su tüketiminden geçtiğini belirten Uzm. Dr. Hilmi Emre Kaya, vücudumuzdaki su kaybının yüzde 20’ye çıkması halinde hayatımızın tehlikeye girebileceğine dikkat çekti. İnsan vücudunun yüzde 60’ının sudan oluştuğunu anımsatan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hilmi Emre Kaya, kadınların günde 2 litrenin, erkeklerin ise 2,5 litrenin altında su tüketmesinin, özellikle bahar ve sıcak yaz aylarında birçok hastalığa davetiye çıkarabileceği uyarısında bulundu.

 

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİYOR

Yeterli su alıp alınmadığının idrar rengi gözlemlenerek kontrol edilebileceğine işaret eden Uzm. Dr. Hilmi Emre Kaya, “Günde 6-7 kez idrara çıkarsanız ve idrar rengi açık sarı renkteyse yeterli su alıyorsunuz demektir” dedi. Çok gündemde bir konu olmasına rağmen hala su içmenin halk tarafından bilinmeyen birçok faydası olduğuna işaret eden Uzm. Dr. Hilmi Emre Kaya, bunları şöyle anlattı: “Özellikle ağız kokusundan şikâyet edenlerin su tüketimine dikkat etmesini öneriyoruz. Su içmek, ağız kurumasını önleyerek tükürük salgısının yeterli olmasını sağlar.

 

 

SAÇ VE CİLT İÇİN…

Genellikle bahar döneminde hızlanan spor aktivitelerini gerçekleştirirken de sağlığımızı koruma noktasında, su tüketimi büyük önem arz ediyor. Kas kütlemizi korumak, kaslarımızda meydana gelen kasılma ve krampları gidermek için yeterli su içmek gerekiyor. Su ayrıca, beyinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için de gerekli. Baş ağrısı ve unutkanlıkların giderilmesinde bol su tüketimi oldukça etkili bir yol. Su, dış görünümüne özen gösterenler için de çok önemli. Saçlarının dökülmesinden yakınanlar, mutlaka yeterli miktarda su içmeli. Ayrıca, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için su, adeta bir gençlik iksiridir.

 

SU KALP DOSTUDUR

Aynı zamanda sağlıklı bir mide için reflünün oluşmasını engelleyen en önemli kriterlerin başında, yine yeterli su tüketimi gelmektedir. Hatta bu sayede yemek borusu kanseri riskini de azaltmak mümkündür.” Su içmenin böbrek taşı ve safra taşı oluşumunu da engelleyeceğinin altını çizen Uzm. Dr. Hilmi Emre Kaya, “Az su içenlerde böbrek taşı ve safra taşı oluşması büyük bir ihtimaldir.

Bununla birlikte kalbin en iyi dostu su içmektir. Su tüketiminin az olduğu hallerde, kan hacmi azalır ve kalbe düşen yük artar.

 

BİR ANDA İÇİLMEMELİ

Su, stresle savaşırken de en büyük silahlarımızdan birisidir. Beynin yüzde 85’i sudan oluşmaktadır. Eğer vücudumuzda yeterli oranda su olmazsa kendimizi stres altında hissedersiniz. Ruhsal ve fiziksel sağlığın yolu, bol su içmekten geçmektedir. İçilen su miktarı gün içine yayılmalı, tüm ihtiyacı bir anda karşılamamaya özen gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

NASIL ARANDI: #Medical Park Kocaeli # Hastane # Gastroenteroloji Uzmanı # Dr. Hilmi Emre Kaya # su içmek # baş ağrısı # saç dökülmesi # kalp sağlığı # su # sağlık # yaşam # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.