Omurga eğriliklerinde yeni bir yaklaşım BSPTS

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 01/11/2022
.stripslashes($urun->baslik).

Merhaba sevgili okurlar,

Özellikle skolyoz ve kifoz gibi omurga eğriliklerinde uyguladığımız pek çok konservatif metotla çocuk ve yetişkinlerde başarılı sonuçlar alarak, şimdiye kadar yaklaşık 20 bin danışanın yaşamına dokunmanın mutluluğunu yaşadığımız 9 seneyi geride bıraktık.

Schroth (Almanya), Seas (İtalya) gibi farklı ülkelere ait üç boyutlu omurga egzersiz yaklaşımları ve bunun gibi yöntemlerin temel alındığı modifiye uygulamaların yanında, geçtiğimiz ay itibariyle BSPTS (İspanya) metodunu da uygulamalarımızın arasına almaktan ayrıca sevinç duyuyorum.

Özellikle takipçilerimizin bildiği üzere, geçtiğimiz ay Barcelona’ya giderek BSPTS‘nin (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) omurga deformiteleri tedavisine yönelik kurmuş olduğu okulda, bizzat Dr. Manuel Rigo‘nun öğrencisi olabilme şansına eriştim. Mr. Rigo’nun bizzat öğretmenlik yaptığı son öğrenci grubu olduğumuzu duyduğumuzda hem üzüldük hem de şanslı olduğumuz için sevindik elbette. Ancak dünyanın her yerinden okula kabul edilen fizyoterapistler ve benim için harika bir deneyim ve buluşma oldu.

BSPTS NEDİR?

Barselona Skolyoz Fizik Tedavi Okulu (BSPTS), fizyoterapistlere skolyoz ve diğer omurga rahatsızlıklarla ilgili SOSORT Yönergeleri genel ilkelerine göre eğitim sunmak için oluşturulmuş bir okuldur.

Barselona Okulu, 1960’larda Alman ‘Schroth Metodu’nu Barselona’ya tanıtan Katalan fizyoterapist Elena Salvá tarafından kurulmuştur. Bu nedenle BSPTS, başlangıçta, 1921’de Katharina Schroth tarafından oluşturulan orijinal fizyoterapi yönteminden esinlenmiştir ve onu temel almıştır.

1980’lerin sonlarında, Dr. Manuel Rigo ve eşi Dr. Gloria Quera Salvá (Elena’nın kızı); Lehnert-Schroth ve Dr. HR Weiss metodolojisine (Christa’nın oğlu) göre İspanyol fizyoterapistler yetiştirmeye başladılar. BSPTS, 2008 yılı sonuna kadar Schroth adı altında hem ulusal hem de uluslararası fizyoterapistleri sertifikalandırıyordu.O zamandan beri AM Hennes’den ‘ISST’, Dr. HR-Weiss’den ‘Best Practice’ ve Rigo’nun ‘BSPTS-Konsepti’ ayrılmış durumda. Bu üç dal bir şekilde orijinal Schroth yöntemine dayanmaktadır ancak günümüzde teknik olarak olduğu kadar kavramsal olarak da farklı kabul edilir.

BSPTS’NİN FARKI NEDİR?

Aynı zamanda uluslararası bir Schroth terapisti olarak BSPTS yönteminin oldukça farklı olduğunu söyleyebilirim. Rigo’nun BSPTS-Konsepti diğerlerinden farklı olarak; duruşun 3 boyutlu olarak düzeltilmesi, ekspansiyon tekniği, kas aktivasyonu ve integrasyon olmak üzere dört genel ilkeye dayalıdır. Ayrıca pasif-aktif, aktivasyon ya da entegrasyon gibi farklı dokunma formatlarını da kullanmaktadır.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Özellikle skolyoz ve kifoz (Scheuermann) gibi omurga eğriliklerinde uygulanabilir.

BSPTS’NİN AMAÇLARI NELERDİR?

1) ‘Skolyotik Duruşu’ düzeltmek ve estetiği geliştirmek

 

2) Omurgayı stabilize etmek ve eğriliğin ilerlemesini durdurmak

 

3) Danışanları ve aileleri durum ve uygulama seçenekleri hakkında eğitmek

 

4) Solunum fonksiyonunu iyileştirmek

 

5) Günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonel hareketlilik dahil olmak üzere aktiviteyi arttırmak

 

6) Genel benlik imajını ve benlik saygısını geliştirmek

 

7) Ağrıyı azaltmak

Eğrinin ilerleme riski ne kadar yüksekse, danışanın hedeflerine ulaşmak için konservatif uygulama planı o kadar yoğun olmalıdır. Ancak bu amaç, gerektiğinde korse veya cerrahi tavsiyesini geciktirmemelidir. BSPTS, korse ya da cerrahinin alternatifi veya ikamesi değildir ve kendi endikasyonlarına sahiptir.

BSPTS, kişilere yaşamlarının her alanında iyi bir duruş sergilemeyi öğretme yaklaşımının önemli bir parçası olduğuna inanmaktadır. Bu nasıl oturulacağını, ayakta durmayı, uyumayı ve omurgayı daha iyi hizalamayı, eğriliğin modeline dayalı olarak belirli bir şekilde hareket etmeyi öğrenmeyi içerir. Spora katılımla ilgili olarak, BSPTS sadece skolyoz tanısına değil çocuğun tüm yaşamına odaklanır. BSPTS, kişileri hayatlarını yaşamaya devam etmeye ve normal psikososyal büyüme ve olgunlaşmayı sürdürmeye teşvik eder. Bu, izin verilmesi ve hatta kolaylaştırılması gereken bir spor tutkusunu da içerebilir.

İçeriğimize kattığımız bu yeni bütüncül yaklaşımımızla tüm danışanlarımıza çok daha efektif bir yaklaşım sunacağımıza inanıyoruz. Unutulmaması gerekir ki skolyozda düzeltilmesi gereken eğrilik değil, kişinin kendisidir.

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik # elifakıncı # omuregriligi # bspts

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.