O bir şampiyon: Ayşe Baydar

2018-08-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-08
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Ayşe Baydar, ortaokul 7. sınıf öğrencisi, başarılı bir kürek sporcusu. Ortaokulun ilk senesinde beden eğitimi öğretmeninin teşvikiyle başladığı kürek sporunda günden güne ilerleyen ve geçtiğimiz günlerde Türkiye şampiyonu olarak madalya alan Ayşe, Kocaeli’nin gururu oldu. Yeteneği ve disiplinli çalışma programı sayesinde hem derslerinde hem de kürek sporunda başarıdan başarıya koşan bu pırıl pırıl sporcu ile kürek sporu ve hedefleri hakkında konuştuk.

 

Merhaba Ayşe, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ismim Ayşe Baydar. 2005 Kasım, Körfez doğumluyum. Annem, babam ve ağabeyimle birlikte yaşıyorum. Yarımca Petkim Ortaokulu 7. sınıfa geçtim. Kürek sporu dışında paten, buz pateni, bisiklet ve carting yapmaktan hoşlanıyorum. Ailemle beraber vakit geçirmeyi de çok seviyorum. Her zaman ve her konuda bana çok destek oluyorlar.

 

Bize kürek sporuna nasıl başladığını biraz anlatır mısın?

Ortaokula başladığım yıl, hocamız Ümmet Subaşı ile tanıştım. Beden eğitimi dersi esnasında, ilk denemede benim küreğe olan yeteneğimi keşfetti ve böylece benim de kürek maceram başlamış oldu. Onun yönlendirmesiyle başladığım bu sporu çok sevdim.

 

Biz bu röportajı yapmaya karar verdikten hemen sonra Türkiye şampiyonluğun geldi, bahseder misin bize?

Şampiyonluk yarışı öncesi girmiş olduğum bütün yarışlarda derece alarak finale kalmayı başardım. Final için de disiplinle çalışarak, sıkı bir antrenmanla Türkiye  1.’si oldum. Benim için çok mutlu bir gündü, amacıma ulaştım. Hocam sayesinde kupayı aldık. Bütün hocalarıma emekleri için çok teşekkür ederim.

 

Bu yaşta bu başarıları elde etmek tabii ki bir disiplin gerektirir. Nasıl bir disiplin oluşturdun kendine?

Öncelikle hocamın yaptığı programın dışına hiç çıkmadım. Düzenli antrenman yaptım; uyku ve yemek saatlerimi iyi değerlendirdim. Aynı başarıyı derslerimde de gösterdim. Sporu hayatıma katarak düzenli ve başarılı olunabileceğini ispatlamış oldum.

 

Peki, bundan sonraki hedeflerin neler, kendini nerelerde hayal ediyorsun?

Bundan sonraki hedefim, hocam Ümmet Subaşı’nın gösterdiği program doğrultusunda çalışarak milli takıma girmek. Ardından farklı ülkelerde madalyalar kazanıp kürek sporunu devam ettirmek istiyorum. Hayalim ise başka çocukların da kürek sporuna başlaması ve benim kadar severek yapmaları.

NASIL ARANDI: #ayşe baydar #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.