21-09-2023 23:01

Mutlu bir anne; Nilüfer Eker Can

2019-07-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-07-11
.stripslashes($urun->baslik).

HAZILRAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Bu ay  '1 Anne 5' soru köşemize konuk ettiğimiz isim, 4 yaşındaki dünyalar tatlısı Arda Ahmet ve küçük prenses Nilda Defne’nin sevgi dolu annesi, Nilüfer Eker Can.

Düzce’de üç kız kardeşli bir ailede büyüyen; İstanbul’da hukuk alanında önlisans, lisans, yüksek lisans yaparak eğitimini başarıyla tamamlayan ve iş hayatının önde gelen isimlerine avukatlık yapacak kadar başarılıyken aşkı bulup evlenen Nilüfer Eker Can; eşi ve iki çocuğuyla birlikte Kartepe’de yaşıyor.

Kendisini ‘mutlu bir anne’ olarak tanımlayan Nilüfer Hanım ile çocukları ve onları büyütürken dikkat ettiği noktalar üzerine kavuştuk.

 

 

Nasıl bir annesiniz?

Çok mutlu bir anne olduğumu söyleyebilirim. Mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştireceğine inancım sonsuz. Eşimle birlikte çocuklarımıza kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri; sevildiklerini ve değerli olduklarını görerek, duyarak büyüdükleri; ihtiyaç duyduklarında onlara destek olacağımızı bildikleri, güvenli, huzurlu ve eğlenceli bir aile ortamı sunmaya çalışıyoruz.

 

Çocuklarınızın gelişiminde en önem verdiğiNiz noktalar nelerdir?

Çocukların önünde mümkün olduğunca engeller yaratmadan, kendi hayal dünyalarını, oyunlarını, deneylerini yaşamalarına izin vermenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sağlıklı olmalarından sonra en önem verdiğim nokta, duygusal zeka çünkü deneyimle öğrenilen, zamanla gelişen ve doğuştan olmayan duygusal zekanın gelişmesinde, belki de en büyük görev annenin. Biliyoruz ki çocuklar utanma, sevgi, suçluluk, kıskançlık gibi birçok duyguyu doğduktan sonra öğreniyor. Yoğun iş yaşamını anne olduktan sonra hafifleten ve işleri konusunda seçici davranan bir anne olarak, çocukların özellikle ilk yıllarında yanlarında olma yönündeki kararım için, hep ‘iyi ki’ diyorum. 

 

Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Oğlum Ahmet Arda 4 yaşında, kızım Nilda Defne ise 7 aylık. Kızımın şu an yalnızca müzik ve diş kaşıma oyuncaklarına; oğlumun ise sporun birçok dalına ve bazı mesleklere karşı özel ilgisi var. Biz de onun ilgi duyduğu spor aktivitelerini yapabilmesi ve ilgi duyduğu meslekleri yapan kişileri tanıyıp bilgi edinmesi için destek oluyoruz. Özel ilgi duyduğu diğer alanlar ise dans ve hayvanlar. Birlikte farklı müziklerde dans ediyoruz ve oyuncak hayvan figürleriyle onun kurduğu oyunları oynuyoruz.

 

Çocuklarınızla nerelere gitmekten, neler yapmaktan ve nasıl vakit geçirmekten hoşlanırsınız?

Daha çok açık havada olmaktan hoşlanıyoruz. Örneğin, bahçemizdeki bitkileri tek tek gezip sulamalarımız, tohum ekmelerimiz, park gezilerimiz, pikniklerimiz, çiçek dikmelerimiz ve yağmurlu havalardaki şapşaplı yürüyüşlerimiz esnasında çok mutlu oluyoruz. Türkiye’de ve yurt dışında çocuklarımla birlikte seyahat ederken de çok eğleniyoruz. Ayrıca, oğlumla birlikte birçok kez İstanbul’a adliyelere de gittik ve ikimiz de çok hoşlandık.

 

Çocuklarınızın bebeklik sürecinde ve büyütürken takip ettiğiniz, önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mi?

Çocuklarımın bebeklik sürecinde ve onları büyütürken en çok sezgilerimi ve çocuk eğitimi konusunda eğitimli olmasının yanında, çok da tecrübeli olan annemi takip ettim, hala da ediyorum. Ayrıca doğal ebeveynlik konusunda yazan, düşünen kişileri, özellikle de Nilüfer Devecigil’i takip ediyorum. Yazılarını ve ‘Işığın Yolu’ kitabını herkese öneriyorum. Bunun yanı sıra cep telefonu uygulaması olarak kurulabilen ‘The Wonder Weeks’ isimli program, bebeklerin hafta hafta yaşadıklarını anlatarak, ebeveynlerin empatisini arttırmak açısından faydalı.

NASIL ARANDI: #1 anne 5 soru # kids life # çocuk # anne # sevgi # kocaeli life

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.