05-03-2024 07:34

Miyop, hipermetrop ve astigmatı gözünüzde büyütmeyin!

2019-06-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-11
.stripslashes($urun->baslik).

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme sorunu nedeniyle gözlük kullanan ve artık yaşamından gözlükleri çıkarmak isteyen birçok kişinin aklından ‘lazer tedavisi’ fikri geçer. Ancak lazer tedavileriyle ilgili türlü türlü soru işaretleri hep bir ‘Dur!’ der… Peki, bu soruların bir cevabı yok mu? Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Caner Karadenizli, lazer tedavisiyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Siz de gözlük kullanmaktan bıktınız mı? 3D film izlemek sizin için bir işkence mi oluyor? Yoksa yağmurda ıslanan gözlüklerinizden nefret mi ediyorsunuz? Günümüzde milyonlarca kişiyi miyop, hipermetrop ve astigmattan kurtarıp, sağlıklı gözlere kavuşturan lazer tedavisi, gelişen teknolojiyle beraber artık kişiye özel olarak planlanıyor. Günümüzde kullanılan farklı özellikteki lazerler sayesinde hastanın gereksinimlerine ve göz ölçümlerine göre tedavi planlayabildiklerini söyleyen Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Caner Karadenizli, “Böylece tedavi sonunda daha başarılı sonuçlar alıyoruz” dedi.

 

 

LAZER, KÖR ETMEZ!

Hastaların en büyük endişelerinden birinin ameliyat sonrası oluşabilecek körlük ihtimali olduğunu söyleyen Op. Dr. Caner Karadenizli “Lazer tedavilerinde lazer ışını, sadece korneayı yani gözün en dış tabakasını şekillendirmekte, gözün iç katmanlarına girmemektedir. Dolayısıyla lazer tedavilerinde körlük riski bulunmamaktadır” dedi. Lazer tedavisiyle ilgili bilgi kirliliği olduğunu belirten Op. Dr. Karadenizli, “Örneğin; lazer tedavisinin ağrılı ve acılı bir ameliyat olduğu algısı vardır ancak lazer ameliyatı gözün damarsız olan kornea tabakasına damla anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Çok fazla korkulan başka bir yönü de lazer tedavisi olanların ileride katarakt gibi başka bir göz ameliyatı olamayacağıdır ki bu da tamamen geçersizdir. Lazer olanlar ileride her türlü göz ameliyatı olabilir” diye konuştu.

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının giderilmesinde gelişen teknolojiyle beraber birçok lazer tedavisi olduğunu belirten Op. Dr. Karadenizli, şöyle devam etti: “PRK, INTRALASIK, ILASIK, LASEK ve SMILE olmak üzere kişiye uygun belirlenen lazer tedavi çeşitleri vardır. Bu tedaviler de gözün yapısına göre kendi içinde farklılık gösterir. Belli göz yapılarında ve hatta farklı meslek gruplarındaki hastalarda daha yüksek başarı ile tedavi sağlayan farklı lazer teknolojileri mevcuttur. Astigmatta bir yöntem, yüksek miyopta başka bir yöntem, hipermetropta da bambaşka bir lazer yöntemi (Wavefront teknolojisi) daha avantajlı olabilir.”

 

BAŞARILI SONUÇ İÇİN

Lazer tedavisinde başarılı sonuca ulaşmak için kişiye özel tedavi seçiminin yanı sıra doğru doktorun, gelişmiş teknolojinin ve ameliyathane koşullarının da sağlanmasının zorunlu olduğunu ifade eden Op. Dr. Karadenizli, “Hastanenin teknolojik ve hijyenik alt yapısı sağlandığında, ameliyat malzemeleri kişiye özel ve tek kullanımlık olduğunda, lazer tedavi ve tetkikleri için tüm teknolojik alt yapı oluşturulduğunda ve hasta, lazer konusunda deneyimli ve uzman doktorla buluştuğunda, kusursuz bir tedavi ortamı oluşmaktadır” dedi. Lazer ameliyatının kısa sürmesinin hastaları bu operasyonun basit olduğu konusunda yanılttığını söyleyen Op. Dr. Karadenizli, “Lazer ameliyatının kısa sürmesi operasyonun basit bir operasyon olduğunu ifade etmez” şeklinde konuştu.

NASIL ARANDI: #Dünyagöz İzmit Hastanesi # Dünyagöz İzmit # Caner Karadenizli # Miyop # hipermetrop # astigmat # lazer tedavisi # göz sağlığı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.