Mezoterapi hakkında merak edilenler

2020-07-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-06
.stripslashes($urun->baslik).

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr. Rabia Terzi 

 

Sadece medikal estetik alanında değil; kas iskelet sistemine ait ağrılarda da oldukça etkili bir yöntemdir. Hedef organa yönelik, tedavi amacına uygun olarak seçilen çeşitli ilaç karışımlarının bölgesel olarak,  küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilmesi yöntemidir.

Mezoterapide ilacın vücuda veriliş yolu cildin orta tabakası olduğundan, uygulanacak ilaç küçük dozlar halinde,  doğrudan hastalıklı bölgeye verilmekte  ve böylelikle kısa sürede sonuç alınmaktadır. Ayrıca ilaç dolaşıma katılmadığından, sistemik ilaç yan etkileri görülmemektedir.

Uygulama 4, 6, 13 mm’lik iğne uçlu  enjektörlerle ya da mezoterapi cihazıyla yapılabilir. Yan etkisi yok denilecek  kadar azdır. Uygulama bölgesinde hafif ağrı, şişlik ya da kızarıklık görülebilir.

Mezoterapide uygulanan ilaçlar uygulama amacına göre değişmektedir. En sık vitaminler, mineraller, sempatikolitikler, vazoaktif maddeler, venotrop maddeler, miyorelaksanlar, antienflamatuarlar kullanılmaktadır.

Seans aralığı genelde haftada 1 ya da 2 kez olarak belirlenmektedir. Seans  sayısı  uygulamaya göre 4 ile 10 seans arasında değişmektedir.

Mezoterapi bir çok hastalığın tedavisinde güvenle  kullanılmaktadır. Mezoterapi  daha çok  medikal estetik alanında bilinse de başta ağrılı kas iskelet sistemi hastalıklarında, nörolojik rahatsızlıklarda, jınekolojık-ürolojik ve gastroenterolojik hastalıkların tedavisinde  kullanılır.

Mezoterapinin  tedavide  kullanıldığı  hastalıkları kısaca  özetleyecek olursak;

 

AĞRILI KAS İSKELET SİSTEMİ  HASTALIKLARI

Eklem dejenerasyonları (osteoartrit, kireçlenmeler), romatizmal  hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, palindromik romatizma..) Myofasial ağrı sendromları, fibromyalji, boyun ve bel fıtıkları, spor  yaralanmaları, tendinitler, bağ yaralanmaları, periostit, stres kırıkları, kondromalazi patella, tietze sendromu, dupuytren kontraktürü, bursitler, dequervain hastalığı, refleks sempatik distrofi, plantar fasit, epin kalkanei (topuk dikeni), rotator kuf lezyonları, aşil tendiniti, menisküs yaralanmaları.

 

NÖROLOJİK  HASTALIKLAR

Trigeminal nevralji, servikobrakial nevraljiler, migren baş ağrıları, karpal  tünel sendromu. Hemipleji ve serebral palside rehabilitasyon uygulamalarına yardımcı olarak.

 

ESTETİK UYGULAMALAR

Cildin yaşlanması ve sarkmasının önlenmesi (mezolifting), skar ve leke tedavisi, selülit tedavisi, bölgesel  zayıflama, saç dökülmesi  tedavisi, keloid ve egzema tedavisi, meme estetiği.

 

DİĞER  HASTALIKLAR

İmmün sistemi güçlendirme, mikrodolaşım sorunları, jinekolojik patolojiler, gastrit, konstipasyon, hemoroid, dismenore, renal kolik, pruritis vulva, herpes genitalis, kronik salpenjit, mastodinia, arteritis, venöz yetersizlik, yatak yaraları, anksiyete, depresyon, uyku bozukluklarının tedavisinde uygulanabilmektedir.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mah., Şehit Ali İhsan Çakmak Sokak, Nazer Inn İş Merkezi, No:46/7, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0 542 520 00 15

Instagram: doc.dr.rabiaterzi

www.drrabiaterzi.com

NASIL ARANDI: #Mezoterapi # hastalıklar # tedavi # estetik # sağlık # yaşam # Rabia Terzi # Fizik Tedavi # Rehabilitasyon # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.