19-06-2024 14:34

4 mevsim huzur

2018-07-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-07-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR 

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

 

Kocaeli Life bu ay, İzmit’te geniş bir kesim tarafından tanınan Tuzcu Ailesi’nin Derbent’teki evine konuk oldu. Figen ve Kubilay Tuzcu çiftinin; doğanın içinde, 4 mevsim keyifle yaşanılabilecek şekilde dizayn ettiği bu şık ve hayat dolu evin kapısını sizler için araladık.  İzmit’te uzun yıllardır faaliyet gösteren, sektörünün öncü firmalarından Gençler Perde’nin sahibi Kubilay Tuzcu, eşi Figen Hanım ve oğulları Kubilay ile Kuzey’in yaşadığı dubleks villa, Kartepe-Derbent’teki Kartepe 2000 villalarında yer alıyor. 200 metrekare kullanım alanına sahip olan ev, 4 oda ve 1 salondan oluşuyor. Villanın  alt katında salon, açık mutfak ve 1 oda; üst katta ise 3 yatak odası bulunuyor.

Tuzcu ailesinin 10 sene boyunca yazlık olarak kullandığı ancak son 3 yıldır devamlı yaşadığı müstakil villa, tamamen ailenin ortak zevki doğrultusunda dekore edilmiş. Daha önce İzmit’te yaşayan çift yemyeşil doğası, temiz havası ve sosyal olanaklarıyla çok sevdikleri Kartepe 2000 sitesinde yaz-kış yaşamaya karar verince, evde geniş çaplı bir tadilat yapılması gerekmiş.

Figen Hanım, o süreci şöyle anlatıyor: “Kartepe 2000 sitesinde bulunan bu evi yazlık olarak kullanıyor, çok da seviyorduk. Doğası ve sunduğu sosyal imkanlar nedeniyle hem biz hem de çocuklar burada olmaktan memnunduk. Evi, 10 yıl sadece yazları kullandıktan sonra, özellikle çocukların havası temiz bir lokasyonda yaşamasını istediğimiz için burada devamlı yaşamaya karar verdik. Sitenin havuzu ve aktif olarak kullanılan sosyal tesisi de bu kararı almamızda etkili oldu.”

 

 

Tuzcu çifti, eve temelli taşınmadan önce evi adeta baştan yaratmış. Evi yer döşemesinden mutfağına, banyosundan duvarlarına kadar her şeyiyle değiştiren aile, dekorasyon aşamasında profesyonel destek almak yerine kendi zevkleri doğrultusunda hareket etmeyi tercih etmiş.

Modern ve country tarza sahip mobilya ve aksesuarların uyum içinde kullanıldığı evde ağırlıklı olarak siyah ve beyaz renklere yer verilmiş. Alt katta bulunan salonun tüm mobilyaları Mobesko’dan seçilirken, zeminde Vitra’nın açık renk seramik yer karoları tercih edilmiş. Geniş pencereleri ve kullanılan açık renklerle oldukça aydınlık bir ortama sahip olan salonda, bir duvar ayna ile kaplanarak bu etki daha da artırılmış.

Salonun oturma bölümünde koyu renk koltuklar, Halıca markalı şık bir Karabağ kilimiyle birlikte kullanılmış; yemek odası kısmında ise beyaz, country tarzı mobilyalar tercih edilmiş. Mutfak dolaplarıyla uyum içerisinde olan ve aksesuarlarla renklendirilen yemek odasında kullanılan hacimli kristal aydınlatmalar dikkat çekici. Salondaki şık şömine Çağlar Şömine imzasını taşıyor; evin tüm aydınlatma elemanları ise İstanbul Şişhane’deki Öz Kristal’den seçilmiş.

Evin geniş mutfağında da salonun genelinde olduğu gibi siyah ve beyaz renkler kullanılmış. Figen Hanım, bu konudaki tercihlerinden bahsederken şunları söylüyor: “Eşim esnaf olduğu için mümkün olan tüm alışverişini yerel esnaftan yapmaya özen gösterir. Evimizi dekore ederken de buna dikkat ettik. Mutfağımızı, portmantomuzu ve diğer tüm ahşap işlerini Derbentli marangozumuz Süleyman Usta yaptı.”

 

 

DÖRT MEVSİM VERANDA

Figen Hanım, salondaki aksesuarları Tepe Home, Orhonlar ve Paşabahçe mağazalarından seçmiş. Perdeler ise Gençler Perde tarafından tasarlanmış ve uygulanmış.

Kuşkusuz, Tuzcu Ailesi’nin yaz-kış en severek kullandığı alan, geniş veranda. Yemek odasından geçilen veranda, dört mevsim kullanılabilecek şekilde tasarlanarak, katlanabilir cam sistemiyle kapatılmış ve salondan bağımsız keyifli bir yaşam alanı haline getirilmiş. Yazın tamamen açılabilen veranda, konforlu bir ‘L’ koltuk ve Sette markalı, 8 kişilik rattan yemek masasıyla bütün bir günün rahatlıkla geçirilebileceği şekilde döşenmiş. Çift, kış aylarında camla kapanabilen bu alana bir de kuzine soba kurarak, veranda keyfini ikiye katlamış. Aile, bahçeyle iç içe, ağaçlar ve çiçekler arasındaki verandada yazın ılık havanın, kışın ise kar yağarken yaşanan kuzine keyfinin tadını çıkarıyor.

Evin, geniş merdivenlerle çıkılan üst katında ise 3 yatak odası bulunuyor. Tuzcu çifti, yatak odasında beyaz ve tonlarını bir arada kullanmayı tercih etmiş. Odada kullanılan beyaz mobilyalar Arcini tarafından özel olarak tasarlanmış. Figen Hanım’ın seçtiği, pembe-beyaz çiçekli berjer, puf ile pembe ayak ucu pufu, yatak odasındaki huzurlu ve romantik etkiyi güçlendirmiş.

Üst katta bulunan ana banyo ise yine Vitra markalı seramik ve vitrifiyelerle dekore edilerek, Süleyman Usta tarafından üretilen banyo dolaplarıyla daha da kullanışlı bir hale getirilmiş.  

 

NASIL ARANDI: #figen tuzcu # kubilay tuzcu # dekorasyon # ev # verenda # konut # villa # bahçe # modern # şık # huzur # kartepe # derbent

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.