Mesleğine tutkuyla bağlı: Psikolog Berre Kutlu

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 06/01/2022
Genç yaşına rağmen mesleğindeki başarılı çalışmalarıyla göz dolduran psikolog Berre Kutlu, başarısını mesleğine tutkuyla bağlı olmasına bağlıyor
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: TİLBE GÜN

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Berre Kutlu, gencecik bir psikolog… Psikoloji alanında eğitim almayı çocuk yaşta aklına koyan ve yaptığı tercihten asla pişman olmayan psikolog Berre Kutlu, şimdi yoluna kendisini her geçen gün biraz daha geliştirerek devam ediyor. Üniversite eğitiminin yanı sıra katıldığı diğer eğitim programlarıyla mesleki bilgi ve tecrübesini artıran psikolog Bere Kutlu, aynı zamanda Brussels Capital University’de klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıyor.

Çalışmalarına “Her şeyden önce insan olabilmek ve insana faydalı olmak” düsturuyla devam eden Kutlu, şu sıralar kendi adını taşıyan kliniğini açmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

Haydi gelin bu genç, donanımlı, idealist ve başarılı psikoloğu biraz daha yakından tanıyalım…

Berre Hanım, öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

1996, İzmit doğumluyum. Üniversite eğitimime kadar tüm eğitim süreçlerimi İzmit’te tamamladım. Özel Seymen Koleji mezunlarındanım. Özel Seymen Koleji benim için eğitim serüvenimde çok önemli noktadadır. Burada aldığım eğitimler doğrultusunda; her koşulda disiplinli, kendine güvenen ve değerli hisseden bir öğrenci oldum. Şanslı da olmalıyım ki üniversitede tercih ettiğim Acıbadem Üniversitesi de Özel Seymen Koleji’nin devamı gibi oldu. Psikolog olmak hedeflerim arasındaydı ve detaylı araştırmalarımı yaparak Acıbadem Üniversitesi’nde eğitim görmeye karar verdim. Nitekim doğru bir kararmış. Her zaman bizlere destek olan hocalarımız ve Acıbadem Grubu yöneticileri sayesinde eğitim sürecim hep üzerine yeni bilgiler katarak devam etti.

Neden psikoloji?

Psikoloji, hep hayalimdi. Zaten Acıbadem Üniversitesi de ilk tercihimdi. Üniversiteye başladıktan sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimi görmüş oldum. Hocalarım sayesinde her şeyden önce bir ‘insan’ olabilmeyi, sonra da insanlara ‘fayda’ sağlamayı öğrendim. Eğitim sürecimdeki kilit noktalardan biri buydu. Diğer yandan empati yeteneğimin güçlü olduğuna inanıyorum, çevremden de bunu sıkça duyuyorum. İnsanların sorunlarına faydalı olabilmek her zaman beni mutlu etmiştir. Meslek seçimimde, okuldaki hocalarım dışında, eczacı Caner Göçmez abim de beni çok desteklemiştir. Kendi danışma merkezimi açarken onun da ailem kadar gururlandığına eminim. Desteğini her zaman hissediyorum.

GÖNÜLLÜ OLARAK DESTEK VERDİM

Psikolojide uzmanlaştığınız bir alan var mı?

Adli psikoloğum. Tamamen ilgimi çektiği için bu alanda uzmanlaştım ve ülkemizde de gelişmekte olan bir alan. Aynı zamanda Brussels Capital University’de klinik psikoloji adına yüksek lisans eğitimim de devam ediyor.

Kendi merkezinizi açmadan önce deneyim kazandığınız başka merkezler oldu mu?

Okulum bittikten sonra Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde çalışma fırsatım oldu. Hastanenin hasta hakları bölümünde staj yaptım, sonrasında da kadrolu olarak çalışmaya başladım. Staj sonrası çalışma hayatımda çoğunlukla onkoloji katında, her yaştan hastaya destek verdim. Daha sonra Moodist Nöroloji Hastanesi’nde stajyer psikolog olarak görev yaptım. Orada da yataklı servisteki hastalarla görüştüm. Bağımlılıkta bilişsel eğitimle ilgilendim, klinikte tedavi ve terapi süreçlerini takip ettim, bilimsel ve akademik toplantılara katıldım,  vaka sunumlarını gözlemledim. Prof. Dr. Kültegin Öğel’in vizitlerine katıldım, psikiyatrist ve psikologlardan süpervizyon aldım. Aynı zamanda pek çok terapi eğitimlerine de katıldım. Sanat terapi, ergoterapi, bağımlılık bilgilendirme ve grup terapileri ilk aklıma gelenler. Servis hastaları ile temel psikoeğitimsel uygulamalar gerçekleştirdim. Psikopatoloji dersleri ve terapotik eğitimlere katıldım. Elektrokonvülsif tedavi uygulamasına gözlemci olarak katıldım. Eğitim sürecim boyunca da çeşitli huzurevleri ve cezaevlerinde danışanlara gönüllü olarak destek verdim.

DOĞRU KARARI VERDİM

Kutlu Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni açmaya nasıl karar verdiniz?

Acıbadem gibi köklü bir hastanede çalışmak çok keyifliydi. Hastane ortamının bana mesleki olarak çok katkısı oldu. Her türlü vaka ile karşılaştım ve danışanlarla sürekli iletişim halindeydim. Bununla beraber mesleği seçmeye karar verdiğim andan beri kendi danışmanlık merkezimi açmak istiyordum. Pandemiden dolayı kendi isteğimle İzmit’e döndüğümde, kendi merkezimi açmanın doğru bir karar olacağı kanaatine vardım. Bu yüzden tekrar davet edilmeme rağmen tekliflerini reddettim ve kendi merkezim için hazırlıklara koyuldum. Daha çok yeni olmasına rağmen ne kadar doğru bir yol izlediğimi görebiliyorum.

Merkezinizde uyguladığınız terapiler neler?

EMDR göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme, BDT (bilişsel davranışçı terapi), aile danışmanlığı, çift terapisi, cinsel terapi, travma sonrası ailelere destek, ebeveyn ve çocuk ilişkileri ile çocuk, ergen ve yetişkin testlerinin gerektiğinde uygulanması gibi çeşitli alanlarda danışmanlık yapacağım. Ayrıca endüstri ve örgüt psikolojisi bağlamında kurumsal danışmanlık hizmeti vermeti planlıyorum. Örneğin, şirketlerde performans değerlendirmesi yapmak, seminerler vermek de hedeflerim arasında. Merkezin içerisinde bulunan ve çocuklara ayrılan alan sayesinde; masal terapisi, oyun terapisi, gelişim testi, zekâ testi, okul olgunluğu testi gibi çeşitli uygulamaları yapabileceğim. Bu alanı çocukların rahat hissetmesi ve onlara uygun bir alan olması için dikkat ederek hazırladım.

KAYGI DÜZEYİ ARTMIŞSA…

Adli psikoloji dışında özellikle ilgilendiğiniz bir konu var mı?

Depresyon ve travma ilgimi çekiyor ama ben psikolojiye çok yönlü bakıyorum. Bence tek bir odak olmamalı. Mesela, benim 7 yaşında bir kardeşim var. Onun gelişim sürecini yakından izleme şansım olduğu için ilgimi çekti ve çocuklarla ilgili de birçok eğitim aldım.

Staj döneminizde ve çalışma hayatınızda en sık karşılaştığınız vakalar nelerdi?

Ergen ve yetişkinlerde çoğunlukla depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk; çocuklarda ise dikkat eksikliği ve hiperaktivite, travma sonrası stres bozukluğu vakalarıydı.

Berre Hanım, sizce psikoloğa hangi durumlarda başvurulmalı?

Her insan, beden sağlığına dikkat ettiği kadar ruh sağlığına da dikkat etmeli. Psikolojimiz, hayat kalitemizi etkiler. Örneğin birçok araştırmada; stresin, hastalıkları tetikleyici faktör olduğu sonucuna varılmış. Psikotik bozukluklar, kişinin gerçeği algılamasını bozduğu için daha ciddi ruh hastalıklarını kapsar. Herkesin bildiği şizofreni bu grubun en önemli hastalığıdır. Psikotik bozukluklarda terapi ve ilacın birlikte yürütülmesi iyileşmeyi hızlandırıyor. Bunun yanı sıra kişi kendinde fiziksel ve ruhsal işlev bozukluğu, farklılıklar hissediyorsa profesyonel yardıma başvurmalı. Kişinin kaygı düzeyi artmışsa, kendini rahatsız edecek düzeyde takıntıları varsa, 2 haftadır düzenli olarak belli semptomlar gösteriyorsa; çiftler bazı konuları artık karşılıklı çözemiyor ve ilişkileri zedeleniyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Çocuklarda, bazı psikolojik testleri yaptırtmak için genelde öğretmenler aileleri yönlendirebiliyor. Psikolojik destek sihirli değnek gibi bir anda sorunları çözemez, sabırlı olmak ve düzenli olarak görüşme gerektirir. Gelişmiş ülkelerde psikolojiye dair farkındalık daha yüksek. Ülkemizde de destek almanın önemi giderek artıyor ama tabii henüz yeterli değil. Bu farkındalığın artması gerektiği kanaatindeyim.

ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ

Genç ve kendi merkezini açmış bir psikolog olarak, sizinle aynı yolu izleyen yeni meslektaşlarınıza ne önerirsiniz?

Her insan ayrı bir değerdir. Herkesin kendine özgü davranışları, karakteri vardır ancak hayat şartları farklıdır. Bunları göz önünde bulundurmalıyız. Psikoloji bölümü, sürekli kendimizi geliştirmemizi gerektiriyor. Mesleğimizle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli, kendimizi yenilemeliyiz. Etik değerlerimize uygun çalışmalıyız. Çok dikkatli olmalıyız çünkü karşımızdaki her şeyden önce bir insan. İnsanla çalışmak incelik ve dikkat gerektiriyor, bunun gereğini yerine getirmeliyiz.

Mesleğinizde gelmek istediğiniz nihai nokta neresi?

Ulaşabildiğim kadar fazla insana ulaşmak ve onlara faydalı olduğumu görmek istiyorum. Ailem beni her zaman memleketime faydalı bir birey olmanın bilinciyle yetiştirdi. Ben de kendime ‘topluma nasıl daha faydalı olabilirim, kendime başka neler katabilirim?’ sorularını sorarak ilerlemeyi hedefliyorum. İnsanlar her zaman bana ulaşabilmeli. Yararlı şekilde herkesin yanında olarak, fark yaratmalıyım.

 

İLETİŞİM

Yahya Kaptan Mah. Şehit Ergün Köncü Sok.

No:69/3 Kat:2 (Özel Seymen Koleji yanı) İzmit/KOCAELİ

0532.012 96 41

www.berrekutlu.com

 

NASIL ARANDI: #psikolog #berrekutlu #kutlupsikoloji #kutlupsikolojikdanışmanlık #iletişim # meslekaşkı #donanımlı #idealist #başarılıpsikolog #uzmanlık #brusselscapitaluniversity #kocaeli #yahyakaptan

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.