Medya sektörünün yükselen yıldızı: Yakup Üstün

2019-03-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN 

Yakup Üstün, ilimizin yetiştirdiği genç ve başarılı iş adamlarından biri. Yakup Bey’i yaşıtlarından ayıran en önemli özellik, fikirleri...

Taşımacılık sektöründe faaliyet gösterirken, ‘fikirlerin tartışılacağı’ yerli ve milli bir aplikasyon yapmak üzere yola çıkan Yakup Bey, bu hayalini henüz gerçekleştiremese de farklı fikirleri sayesinde kendisine farklı bir iş kolu daha yaratmış.

Kocaeli Fikir adlı haber sitesini kurarak medya sektörüne hızlı bir giriş yapan Yakup Üstün, ‘Bu sektör reklama dayalı, bir de ajans kurmak lazım’ diyerek Yasa Medya’yı hayata geçirmiş.  Aynı çatı altında faaliyet gösteren iki şirket şimdilerde birbirini büyütmeye, güçlendirmeye çalışıyor.

İki firmayı çok şık bir ofiste bir araya getiren Yakup Bey’in yeni hedefi ise radyo ve TV kanalını da bünyesine katarak, medya sektöründe daha da büyümek.

Gelin, gerisini Yakup Üstün’ün kendisinden dinleyelim.

 

 

Yakup Bey, sizi tanıyabilir miyiz?

1983 İzmit doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversiteyi burada okudum. Aktif olarak 20 yıldır ticaretin içindeyim. Evliyim, 2 çocuk babasıyım.

 

Ticarete nasıl atıldınız?

Doğrusunu söylemek gerekirse ticarete çocuk yaşlarda başladım diyebilirim. Sonrasında çarşıda market işlettim, toptancılık yaptım. 1999 yılından bu yana da taşımacılık sektörünün içindeyiz.

 

Ne taşımacılığı yapıyorsunuz?

Taşımacılığa Üsttur olarak personel ve öğrenci taşımacılığı ile başladık, daha sonra işimizi büyüttük ve 2008 yılında Üstün Tur olarak kurumsallaştık.

 

Üstün Tur’un faaliyet alanında neler var?

Üstün Tur, personel ve öğrenci taşımacılığının yanı sıra turizm seyahat organizasyonu, kurumsal ve bireysel transferler, özel geziler, kongre ve seminer transferleri, VIP müşteri taşımacılık hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Kocaeli’de yaklaşık 120 araçla hizmet veriyoruz. Bunun yanı sıra Düzce’de yine taşımacılıkla ilgili bir anonim şirketimiz var. İstikbal Turizm adında hac ve umre organizasyonları yapan bir firmamız daha var.

 

Bir aile şirketi mi yoksa işleri tek başınıza mı yürütüyorsunuz?

Aile şirketi değil, Üstün Tur’u tek başıma yönetiyorum. Sadece Düzce’deki şirketimizde ve İstikbal Turizm’de ortaklığımız bulunuyor.

 

Taşımacılık sektöründen basın sektörüne nasıl geçtiniz? İkisi çok farklı alanlar çünkü. Kocaeli Fikir’i kurmak aklınıza nereden geldi? 

Kocaeli Fikir ismiyle müsemma. Ben araştırma yapmayı seven bir insanım. Yerli ve milli bir aplikasyon oluşturmak istedim. Ülkemizde yazılımcı sayısı az, dolayısıyla aplikasyon yazan insan sayısı da az. Ankara, İstanbul ve Bursa’da üç yazılımcıyla görüşmeye başladım. Fakat bu projeden bir netice alamadık.

 

Nasıl bir aplikasyondu bu?

Facebook, Twitter, Pinterest karışımı sosyal bir platform oluşturmak istedim. Hepsinden özellikler barındıran ama hiçbirine benzemeyen interaktif bir projeydi. Aplikasyonu kuramadık ancak fikir hala canlı duruyor. O dönem yazılımcı arkadaşlarımızla görüşürken interaktif bir haber sitesi kurma fikri doğdu. Vatandaşın da işin içine dahil olacağı bir site hayal ettik. Herkes kendi fikrini söylesin, hatta sorunlarını ve sıkıntılarını iletsin, biz de gerekli mercilere duyuralım istedik. Kocaeli Fikir böyle doğdu. Bunu yaparken düşündük ki basın sektörü ile reklam sektörü çok iç içe. O yüzden Kocaeli Fikir’in yanı sıra Yasa Medya adında bir şirket daha kurduk. Yazılımcı arkadaşlarımızla birlikte çalışmaya başladık, Kocaeli Fikir’in alt yapısını tamamen kendimiz oluşturduk. Buradaki amacımız Yasa Medya’yı büyütüp, Yasa Medya’nın da Kocaeli Fikir’i büyütmesiydi. Hedefimiz ise aplikasyon yazan bir kurum haline gelmek. Bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz.

 

Yasa Medya’nın faaliyet alanı nedir?

Halihazırda web sitesi kuruyor, hosting, domain gibi alt yapı hizmetleri veriyor, kurumsal kimlik oluşturuyoruz. Markaları kendi bünyemize alıp, büyütüyoruz. Firmaların sosyal medya hesaplarını yönetiyor, prodüksiyon yapıyoruz. Şu anda yerel ve ulusal 35 markaya hizmet veriyoruz. Kocaeli Ticaret Odası’nın tüm modüllerini biz yaptık. KOTO’ya hiçbir ticaret odasında olmayan modülleri ekledik.

 

 

Kocaeli Fikir’in alt yapısını da siz oluşturdunuz, diğer internet haber sitelerinde olmayan, farklı neler kattınız?

Kocaeli Fikir’in alt yapısını hazırlarken profesyonellerden çok destek aldık. Kocaeli’de yapılmayanı yapmak istedik. Örneğin; ‘Kocaeli Düşünüyor’ diye bir alan oluşturduk. Burada Kocaeli’nin sorunlarını vatandaşa sorduk, gelen yorumları konunun uzmanlarıyla paylaştık, çözüm ürettik. Sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdik. Her hafta sokağa çıktık, mikrofonu vatandaşa uzattık, Kocaeli’nin sesini duyurmaya başladık. Baktık ki videolarımızı yüz binler izliyor, bunda da Yasa Medya’nın emeği çok büyük, iki firmanın birbirini büyütmesini keyifle izler hale geldik.

 

Yakup Bey öncelikle şunu söylemeliyim ki çok şık bir ofis yapmışsınız. Yerel basında görmeye alışık olmadığımız bir konsept.

Evet, farklı bir ofis olsun istedik. Gerçi eski ofisimiz de sektörün bir tık üstüydü. Yeni yerimize geçerken çok daha şık bir ofis yapmayı kafamıza koymuştuk. Çünkü iyi bir iş yerinde çalışanların daha faydalı olduğu kanaatine varmıştık. Arkadaşlarımızın performansına, ortaya çıkardıkları fikirlere, yaptıkları işlere baktığımızda yanılmadığımızı gördük. Arkadaşlarımız da çok memnun. Mesai saatlerinin dışında da zevk alarak çalışıyorlar.

 

İç mimarla çalıştınız herhalde?

İki mimar arkadaşımızla yola çıktık ama bizim vaktimiz onlara, onların vakti bize uymadı. Burayı biz kendimiz yaptık.

 

Yasa Medya ile Kocaeli Fikir aynı çatı altında. İkisi bir arada nasıl yürüyor?

Sektörler birbirine çok yakın olduğu için sorun yok. Kocaeli Fikir tasarım ya da prodüksiyon konusunda Yasa Medya’dan destek alıyor. Gerektiğinde Yasa Medya’ya destek veriyor. İkisi bir arada gayet güzel gidiyor.

 

 

Kocaeli Fikir’i diğer internet haber sitelerinden ayıran en önemli özellik nedir?

Biraz daha interaktif olması. Kocaeli Fikir, canlı bir haber sitesi. Vatandaş buraya bir yorum yazdığında anında karşılık bulabiliyor. Yakın zamanda daha iyi tema ve görsellerle Türkiye’de olmayan bir tarzda yayın hayatımıza devam edeceğiz. Bugüne kadar bir haber sitesi, sokağa çıkıp vatandaşa mikrofon uzatmadı. Biz çıktıktan sonra diğer gazeteler de benzeri çalışmayalar yapmaya kalktı ama istikrarlı olmadı. Keşke olsaydı. Kocaeli Fikir’in farklılığı yapılmayanı yapması. Sosyal medyada daha aktif olması diyebiliriz.

 

Taşımacılık sektörü ile medya sektörünü kıyaslarsanız hangisi daha zor?

Sevdiğiniz işi yapıyorsanız orada zorluk yoktur. Ben bütün işlerimi seviyorum.

 

Kocaeli Fikir’i nerede görmek istiyorsunuz? Gelecekteki hedefiniz nedir?

Sektörünün dışında ayrı bir oluşum olarak görmek istiyoruz. Bir yerde konumlandıramıyoruz. Öyle bir oluşum, öyle bir haber portalı yapalım ki eşi benzeri olmasın mantığıyla hareket ediyoruz. Yapılmayanı yapmaya çalışıyoruz. Farklı bir konsept olsun istiyoruz.

 

 

15 yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?

Öngörülü gitmeye çalışıyoruz. Kocaeli Fikir’in bünyesinde radyo ve TV kanalı da düşünüyoruz. Teknoloji neyi gerektiriyorsa o tarafa hareket eden bir haber portalı olmak istiyoruz.

 

Sektörde örnek aldığınız biri var mı?

Yok. Sadece empati yapmaya çalışıyoruz. Vatandaş ne ister, neden memnun olur? Bu soruların cevabını arıyoruz. Karşımızdaki kişinin ne isteyeceğini tahmin etmek, en büyük kazancımız olur. İdolümüz yok, ne yaparsak bizi örnek alıyorlar.

 

Kimin yerinde olmak isterdiniz?

Kendi yerimden memnunum.

 

İLETİŞİM

Yenişehir Mahallesi, Demokrasi Cad., No:27, K:4, D:10 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0262 320 01 62

E-mail: info@kocaelifikir.com

Web: www.kocaelifikir.com

 

NASIL ARANDI: #Yakup Üstün # Yasa Medya # Kocaeli Fikir # medya #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.