29-02-2024 17:29

Lezzet mi? Sunum mu?

2017-08-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-08-01
.stripslashes($urun->baslik).

Yemek yapmak, işini seven bir şef için oynamaya doyamayacağı bir oyuncaktır. Yemeğe dokunan her parça önemlidir. Özellikle sunum yapılan tabaklar son yıllarda bu oyuncağın en renkli parçalarından biri haline geldi. Eskiden her restoranda aynı tabaklar vardı. Yuvarlak, düz beyaz tabakların üzerinde yemeğimizi yerdik ancak son yıllarda sunum konusundaki yaratıcılık aldı başını gitti.

Bu gidişatta tahmin ediyorum ki akıllı telefonların, sosyal medyanın, özellikle de Instagram’ın payı tartışılamaz. Birçoğumuz yemeği soğutmayı, masadaki diğer insanları bekletmeyi ve yemeğin ana hedefi olan sosyalleşme olgusundan uzaklaşmayı göze alarak, yemek geldiğinde dakikalarca en doğru fotoğrafı yakalamaya çalışıyoruz.

Tabağın güzelliği, doğal olarak bu cazibeyi daha da artırıyor. Şefler de bu cazibenin peşinden hızlı adımlarla koşuyor.

***

Porselen firmaları artan rekabetten ve şeflerin doyumsuz isteklerinden ötürü kıyasıya bir çalışma içinde. Eskiden 3-4 yılda bir yeni seri çıkaran firmalar şimdilerde neredeyse her sene tüm serilerini yeniliyor. Tabakların şekilleri, renkleri, dokuları ve incelikleriyle ilgili son 5 yılda yapılan değişiklikler tarih boyu yapılanlardan kat ve kat fazla.

Şeflerin iştahı sadece porselen kullanımıyla da kesilmiyor. Artık camdan mermere, metallerden doğal malzemelere kadar yemeği inanılmaz geniş bir yelpazede, her zeminin üzerinde görmek mümkün.

Her değişim sürecinde olduğu gibi bir kısım tüketici bu gidişattan son derece memnunken, eleştirilerini gittikçe daha yüksek sesle dillendirmeye başlayan ve bu değişimden hoşnutsuz olan kuvvetli bir grup da oluşmaya başladı.

Eleştiriler genel olarak, şeflerin yemeğin özünden ziyade şekline odaklanmaları üzerine yapılıyor ve “Çerçeve değil, resim arıyorum” şarkısının sözlerini anımsatıyor.

Eleştirilerin bir kısmına katılmamak mümkün değil. Teknik bilgi, ustalık, lezzet gibi önemli donelere sahip olmadan, biraz da sosyal medyanın cazibesine kapılıp tüm odaklanmasını sunum üzerine yapan şeflerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Restoran sayısı artsa da lezzetli ve keyifli yemek yenilecek mekânların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Gastronomide yaşanan parlamanın etkisini maalesef lezzette yeteri kadar göremiyoruz.

***

Bu duygularla birlikte, lezzetli bir yemeğin iyi bir sunumu da hak ettiğini düşünüyorum. Lezzetin veya sunumun iyi olması, diğerinin kötü olması anlamına gelmiyor.

Sadece birini seçmek zorunda kalsam, tercihimi her defasında lezzetten yana kullanırdım. Çok şükür böyle bir seçim yapmak zorunda değiliz. İyi bir resmin, iyi bir çerçeveyi hak ettiği inancındayım.

Bu ayki yemek tarifim tam da bunu kanıtlar nitelikte olacak. Hem damağınıza hem de gözünüze hitap eden ender enfes tatlardan bir tanesi.

Şimdiden afiyet olsun.


http://kocaelilife.com/kadayifta-karides/

NASIL ARANDI: #serkan yeşildağ #sunum #yemek

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.