'Leyla Hanım' Ödüle Doymuyor!

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/08/2022
İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde hayata geçirilen ve Türkiye’nin doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan Leyla Hanım belgesel filmi ödüle duymuyor
.stripslashes($urun->baslik).

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde hayata geçirilen ve Cumhuriyet tarihimizin doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan ‘Leyla Hanım’ belgesel filmi ödüllere doymuyor. ‘Leyla Hanım’ filmi şu ana kadar 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, IFA İstanbul Film Ödülleri, Berlin Indie Film Festivali, 2022 ARFF Amsterdam Uluslararası Film Festivali ve Anatolian Film Festivali’nden ödülle döndü.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

1968 yılında İzmit Belediye Başkanı olarak göreve başlayan ve 1971 yılında geçirdiği trafik kazasında üç meclis üyesi yol arkadaşıyla birlikte hayatını kaybeden efsane başkan Leyla Atakan’ın hayatına odaklanan dökü-drama türündeki belgesel film, henüz genel gösterime girmemesine rağmen gerek sinema camiası gerekse sosyal medyada büyük ilgi gördü. Festivallerden aldığı davetler nedeniyle henüz genel gösterimi yapılmayan ‘Leyla Hanım’ filminin fragmanı, dijital mecralarda binlerce kez izlendi.

ÖZGE BORAK CANLANDIRDI

Senaristliğini ve yönetmenliğini İlke İşisağ’ın, senaryo danışmanlığını Gani Müjde’nin, idari yapımcılığını Koral Altın’ın ve yapımcılığını İzmit Belediyesi’nin üstlendiği ‘Leyla Hanım’ filminin çekimleri Kocaeli ve İstanbul platolarında yapıldı. Çekimleri İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Hürriyet tarafından da dikkatle takip edilen filmde, Leyla Atakan’ı ünlü oyuncu Özge Borak can- landırırken Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve Manga grubunun solisti Ferman Akgül filmin oyuncu kadrosunda yer aldı. Filmin müzikleri ise usta sanatçı Demir Demirkan tarafından yapıldı.

CESUR KADINLARA ARMAĞAN OLSUN
‘Leyla Hanım’ ilk gösterimini 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde yaptı. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in ve tüm film ekibinin hazır bulunduğu festivalde ‘Leyla Hanım’ izleyenlerden büyük alkış aldı ve ‘Organizasyon Özel Ödülü’ne layık görüldü. Baş
kan Hürriyet, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ödül hayatları boyunca var olma mücadelesi gösteren tüm cesur kadınlara armağan olsun” dedi ve şöyle devam etti: “İzmit’i İzmit yapan, ardında çok büyük eserler bırakan ve şahsına münhasır bir kişiliği olan Leyla Atakan’ın hayatı- na daha çok dokunmalıydık. Hayatını film yapma kararı aldık.

ÇOK MUTLUYUM

Kadın mücadelesine ışık tutsun istedik. Ve o filmi bugün bu festivalde birlikte izlemenin, gençlere verdiğimiz sözü tutabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Rahmetli Leyla Atakan’a saygı duyduğumuzu göstermenin en güzel yolu; onun açtığı yola, gösterdiği önemli işlere gerçekten sahip çıkmak, hatırlamak ve hatırlatmaktır. Leyla Atakan ve mesai arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.” Başkan Hürriyet’in ardından söz alan yönetmen İlke İşisağ ise duygularını “Burada olmak çok keyifliydi. Ödül almaktan çok mutluyum. Tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Ödülle İzmit’e dönüyor olmaktan çok mutluyuz” diyerek ifade etti.

KADIN SİYASETÇİ OLMAK ZOR

Filmde Leya Atakan’ı canlandıran, Özge Borak ise çekimler boyunca başarılı oyunculuğuyla göz doldurdu. Çekimlerde, ‘Leyla Hanım’ projesinde yer almaktan duyduğu mutluluğu sık sık dile getiren Borak, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ederek “Ülkemizin efsane belediye başkanı Leyla Atakan’ı oynadığım için mutluyum. Tek dereceli seçim sisteminde Türkiye’nin seçilen ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan’ı oynamak çok güzel bir duygu. Yakın tarihimizi insanların izleyecek olması ayrıca sevindirici. Türkiye’de ve dünyada kadın olmak zor, siyaset yapmak zor, kadın siyasetçi olmak daha da zor. Bu zorluklarla baş ederek bir şeyleri elde etmiş olan bir kadının hayatını canlandırıyor olmaktan dolayı mutluyum” diye konuştu.

BİR ÖDÜL DE IFA’DAN

Tamamlandığı tarihten itibaren uluslararası ve ulusal film festivallerinin dikkat çeken yapımlarından biri haline gelen ‘Leyla Hanım’, ikinci ödülünü, katıldığı IFA İstanbul Film Ödülleri’nde aldı. Dünya çapındaki bağımsız film yapım- cılarının çalışmalarını takdir eden ve ödüllendiren, film yapımcılarına ve film severlere açık yıllık gösterimleri olan aylık bazda film yarışması IFA İstanbul Film Ödülleri’nde boy gösteren ‘Leyla Hanım’, büyük ilgi gördü ve organi- zasyonda En İyi Türk Belgesel-Sinema Filmi ödülüne layık görüldü.

YURTDIŞINDA DA BEĞENİLDİ

‘Leyla Hanım’, sadece ülkemizde değil, yurt dışında katıldığı festivallerde de büyük beğeni kazandı. Film, 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ve IFA İstanbul Film Ödülleri’den sonra Berlin Indie Film Festivali, 2022 ARFF Amsterdam Uluslararası Film Festivali ve Anatolian Film Festivali’nden de ödülle dönmeyi başardı. Kısa bir süre sonra genel gösterime girmeye hazırlanan ‘Leyla Hanım’ filmi hem Ko- caelililer hem de sinemaseverler tarafından merakla bekleniyor.

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik # izmitbelediyesi # leylatakan # leylaatakan # fatmakaplanhürriyet # belediye # film

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.