20-04-2024 10:27

Lazer ile vajinal estetik

2018-01-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-10
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Semra ÇELİK

 

Ergenlikteki gelişimsel deformiteyle ortaya çıkabileceği gibi doğum ve aşırı kilo alıp verme gibi süreçlerin ardından da görülebilen vajinal şekil bozuklukları; çok fazla telaffuz edilmese de pek çok kadını rahatsız eden, psikolojisini olumsuz yönde etkileyen, hatta bu nedenle cerrahi müdahaleye başvurulmasına neden olan bir sorun.

Kısa bir süre öncesine kadar, sadece ameliyatla giderilebilen bu sorunlardan, gelişen teknoloji sayesinde artık çok daha hızlı ve kolay bir yöntemle kurtulmak mümkün. İlimizde ilk kez Özel Akademi Hastanesi bünyesinde kullanılmaya başlanan ‘Femilift Karbondioksit Lazer’ cihazıyla vajinal gevşeklik, kuruluk, şekil bozuklukları ve renk açma gibi işlemler yaklaşık yarım saatlik bir uygulama sonrasında tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Anestezi, ağrı, kesi, kanama riski olmaksızın vajinal deformasyonlara çare olan cihaz ile operasyon sonrası hastanede yatma dönemi de sona eriyor.

Vajinal estetik ve ‘Femilift Karbondioksit Lazer’ cihazı hakkında merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri Akademi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yaşar Çeğil’e sorduk.

 

Yaşar Bey; genital, bir diğer adıyla vajinal estetik nedir?

Kadınların, cinsel organlarındaki şekil bozukluğunu ve dış görünümü beğenmeme durumunda yapılan bir operasyondur. Kadınların psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmesine neden olduğu için günümüzde vajinal estetiğe ilgi oldukça fazla.

Vajinal estetiğe kimler ihtiyaç duyuyor?

Vajinal şekil bozukluğu, ergenlikteki gelişimsel bir deformite olarak ortaya çıkıyor ancak kişi doğal olarak sadece kendi genital bölgesini bildiği ve gördüğü için bunu bir anormallik olarak düşünmüyor. Daha sonra karşılaştırmalar yaptığında ‘‘Acaba burada bir sorun mu var?’’ diye düşünüyor. Tabii kadının doğum yapmak gibi yükümlülüğü de var. Doğal olarak doğum yaptığı zaman genital bölgede esneme, gevşeme, sarkma ve doğum izleri olabiliyor. Kadınların estetik problemleri ortaya çıkıyor. Hastaların bize geliş şikayetleri çok farklı. Aklınıza hayalinize gelmeyecek şikayetlerle bize başvurabiliyorlar.

Ne gibi şikayetler?

Mesela, ‘‘Cinsel ilişki sırasında vajinamdan gaz çıkıyormuş gibi bir ses geliyor’’, ‘‘Görüntü hoşuma gitmiyor’’ diyerek gelen bir grup var. ‘‘Eşimle ilişki sırasındayken sanki birbirimize hiç temas etmiyormuşuz gibi oluyor’’ diyen var. Vajinanın iç dudaklarından birinin büyük, diğerinin küçük olmasından dolayı idrarını klozetin dışına doğru yaptığını söyleyenler var. ‘‘Eskiden orgazm olma süresi daha kısaydı, şimdi çok uzadı’’ ya da ‘‘Çok sık vajinal enfeksiyon oluyorum’’ diye gelen var. Ayrıca menopoza girmiş kadınlarda kuruluk, buna bağlı kaşıntı oluyor. ‘‘İlişki sırasında kuruluktan dolayı, canım yanıyor’’ gibi şikayetler söz konusu.

 

PSİKOLOJİ ÇOK ÖNEMLİ

Kadınlar, genital estetiği hangi kaygılarla tercih ediyor?

Kadınlar genital bölgelerindeki estetik görünümün yarattığı kaygı nedeniyle eşlerinin onları aldatabileceğinden de endişe ediyor. Özellikle genç hasta grubu tayt ya da pantolon giydiğinde vajina dudaklarının dışarıdan belli olmasından ciddi rahatsızlık duyuyor. Yaşa, kullanılan doğum kontrol haplarına, hormon ilaçlarına bağlı olarak genital bölgede kararma yaşanabiliyor, bu durumdan fazlasıyla rahatsız olan bir hasta grubu da mevcut.

İsteyen herkese vajinal estetik yapılabilir mi?

Öncelikle, hastanın yapılmasını istediği işleme karar verebilecek yetide olup olmadığına bakıyoruz. 18 yaşından küçüklere ailenin rızası olmadan işlem yapmıyoruz. Hastanın psikolojik durumu bizim için çok önemli. Örneğin, daha önce iki kez boşanmış, psikolojik tedavi görmüş, destek aldığını bildiğim hastaların ısrarına rağmen ameliyatı reddettiğimiz de oldu. Estetik amaçlı yapılan işlerde hastanın psikolojisinin iyi olduğunu teyit etmek lazım ama burada bir ayrıntı var. ‘Görüntünün kötülüğünden dolayı psikolojim bozuluyor’ demek başka bir şey, hastanın genel anlamda bir psikolojik bozukluk yaşamış olması başka bir şey. Biz, genel olarak psikolojik bozukluk varsa estetik cerrahi için uygun olmadığına kanaat getiriyoruz. Ayrıca gebelere de işlem yapmıyoruz.

 

AMELİYATA GEREK KALMIYOR

Vajinal estetik talebi en çok hangi yaş grubundan geliyor?

Yapılan işleme göre değişiyor. Mesela, vajinal daraltma işlemini daha çok 40 yaş ve üzeri kadınlar tercih ediyor. Daha önce normal doğum yapmış kişiler de vajinal daraltmayı biraz daha fazla talep ediyor. 50-55 yaş üzerindeki hastalarımız ise menopoza bağlı kuruluktan şikayet ediyor. Beyazlatma için bir belli bir yaş grubu yok. 20 yaşından 60 yaşına kadar her yaşta beyazlatma yapılabiliyor.

Peki, vajinal estetik nasıl yapılıyor?

Vajinal ya da genital estetik, 2 yöntemle yapılabilir: İlki, cerrahi operasyon, diğeri ise ‘Femilift Karbondioksit Lazer’ dediğimiz cihazla, ameliyata gerek kalmadan gerçekleştirilen yöntem.

Jinekolojik kullanım için geliştirilmiş bu cihaz sayesinde, operasyonların büyük kısmı ameliyata gerek kalmaksızın yapılabiliyor.

Karbondioksit lazer cihazının, cerrahi operasyona göre avantajı nedir?

Şöyle örneklendireyim; vajinal daraltma operasyonlarını cerrahi olarak yaptığımız zaman, hastamızın bir süre hastanede kalması gerekebiliyor.

Karbondioksit lazer uygulamasında ise anesteziye gerek yok. Hastamız, tedavisini oluyor ve aynı gün evine gidebiliyor. Ayrıca, genital bölgede renk açma veya vajinal beyazlatma, cerrahiyle yapılabilecek bir işlem değil ancak lazerle bu işlemi çok rahat gerçekleştirebiliyoruz.

 

İZMİT’TE İLK

Karbondioksit lazer cihazıyla yapılan vajinal estetik uygulamaları ne kadar sürede tamamlanıyor?

Uygulama, ortalama 20 dakika ile yarım saat arasında sürüyor. Anesteziye ihtiyaç yok, sadece bazı uygulamalarda genital bölgenin iç veya dış kısmına lokal anestezi kremleri uygulayabiliyoruz. Lazer operasyonla yaptığımız genital estetikte, hastalarımız çok çabuk şekilde günlük yaşantısına dönebiliyor. Öğle arasında bile gelip vajinal estetik operasyonu yaptırıp işinize geri dönme lüksünüz var.

İşlemin herhangi bir yan etkisi ya da komplikasyonu oluyor mu?

Ağrısız bir operasyon ve herhangi bir yan etki de söz konusu değil. Sadece 5 gün ile 1 hafta arası, az miktarda kanlı-sulu bir akıntı ve çok az yanma-batma hissi olabiliyor. Onun haricinde hastanede yatmayı gerektirecek bir işlem değil.

Ayrıca lazerle yaptığımız operasyonda enfeksiyon riski daha az.

Bu cihaz İzmit’te başka bir hastanede var mı?

Türkiye’de şimdilik 80-85 merkezde bulunan karbondioksit lazer cihazını İzmit’te ilk defa biz kullanıyoruz.

Bu uygulamanın fiyatı nedir?

Bize başvuran hastaların büyükçe bir kısmı, birkaç kombinasyonu aynı anda istiyor. Uygulamalar 2-3 seans gerektiriyor. Tahmini fiyatı 2 bin ile 6 bin TL arasında değişiyor. Şunu da söylemek isterim; lazer cihazını doğum çatlaklarının giderilmesinde de kullanabiliyoruz. Bu tedavi daha fazla seans gerektirebildiği için fiyat biraz artıyor.

 

OP. DR. YAŞAR ÇEĞİL

1978 yılında Ardahan’da doğan Op. Dr. Yaşar Çeğil, ilk ve orta öğrenimini Kastamonu ve Trabzon’da tamamladı. 1993’te Trabzon Lisesi’nden mezun olan Çeğil, Eskişehir OGÜ Tıp Fakültesi’ni kazandı. 2000 yılında pratisyen hekim olarak Zonguldak Devlet Hastanesi acil servisinde çalıştı. 2004’te Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ABD’de uzmanlık eğitimine başladı. 2009’da Denizli Çivril Devlet Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı olarak çalışmaya başlayan Op. Dr. Yaşar Çeğil, 2011 yılından beri Kocaeli Özel Akademi Hastanesi’nde görev yapıyor.

NASIL ARANDI: #yaşar çeğil # akademi hastanesi # lazer # estetik # güzellik # sağlık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.