Küçük göğüslere elveda!

2018-04-12    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-04-12
.stripslashes($urun->baslik).

Her kadın güzel göğüsleri olsun ister, ancak çoğu ideal ölçülere sahip değildir. Kimi göğüslerinin küçüklüğünden, kimi büyüklüğünden, kimi de yeterince dik olmamasından şikayetçidir. Göğüs, kadınlık simgesi olarak görüldüğü için özellikle küçük göğüslü kadınlar kendilerini yetersiz ve mutsuz hisseder. Bu durum hem psikolojilerini hem de sosyal yaşamlarını olumsuz etkiler. En önemlisi de beğenilmeme korkusudur. Buna bağlı olarak sağlıksız ilişkiler kurulur, evlilikler. Ama artık bunun da çaresi var. Meme büyütme ameliyatlarıyla istenilen boyutta ve formda göğüslere sahip olabilirsiniz. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Nurgül Altuntaş, bu konuda uzman isimlerden biri. Şimdiye kadar sayısız meme büyütme ameliyatı yapan Op. Dr. Nurgül Altuntaş’a sizin için sorduk.
İşte merak ettikleriniz…

 

Nurgül Hanım öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1982 yılında Trabzon’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladıktan sonra Trabzon Lisesi’ne devam ettim. Sonrasında çocukluk hayalim olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Fakültedeyken plastik cerrahide uygulanan ameliyatlardan çok etkilenmiştim, TUS sınavında da tercihim bu yönde oldu ve Ankara Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi’nde plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ihtisasına başladım. 2011 yılında uzmanlık eğitimimi tamamladım ve Kocaeli Seka Devlet Hastanesi’ne atandım. 2014 yılından bu yana da özel muayenehanemde serbest hekim olarak çalışıyorum.
Estetik yaptırmak yıllar önce tabuydu şimdi ise fiziksel ve ruh sağlığı açısından faydalı olarak anılıyor. Bize biraz gelinen süreçten, tabuların nasıl yıkıldığından bahseder misiniz?
Eskiden estetik müdahaleler lüks sayılıyordu, işi gereği görselliği ön planda olan sanatçıların, sunucuların ihtiyaç duyduğu bir alan olarak görülüyordu. Estetik cerrahi müdahalelerin çeşitlenmesi, cerrahi tekniklerin gelişmesi, görselliğin giderek önem kazanması, her kesimden daha fazla insanın estetik cerrahiye başvurmasını sağladı. Sosyal medyanın da çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Estetik ameliyat deneyimlerini paylaşan kişilerin giderek artması ve bunu cesurca ifade etmeleri de estetik müdahalelerin normalleşmesini sağlıyor.

Estetik cerrahiye neden ihtiyaç duyarız?
Beden yapısında doğuştan veya sonradan meydana gelen görsel sorunlar kişide duygu durum bozukluklarına veya sosyal etkilenmeye neden olabilir. Estetik cerrahide yapılan müdahaleler işlevsel sorunları düzelten, aynı zamanda hayat konforunu artıran ameliyatlardır. Estetik cerrahiye, kendimizi biraz daha iyi hissetmek ve işlevsel açısından hayat kalitesini artırmak için ihtiyaç duyarız.

Her isteyen estetik olabilir mi?
Öncelikle kişinin ameliyat olmasını engelleyecek veya risk oluşturacak önemli bir rahatsızlığının olmaması gerekir. Estetik cerrahi müdahaleler hakkında yeterli bilgi sahibi olmak, yarar ve risklerini yeterince özümsemiş olmak, gerçekçi beklentilere sahip olmak çok önemlidir. Çocukluk çağında da yapılabilen kepçe kulak onarımını saymazsak, 18 -19 yaşından itibaren estetik işlemler uygulanabilir. Ancak sağlıklı psikososyal gelişimi olmayan, özellikle beden algı bozukluğu olan kişilere erken yaşlarda estetik ameliyat uygulamak memnuniyet açısından riskli olabilir. Bir de estetik cerrahi işlemlerden ikincil bir beklenti içinde olanlar uygun aday değildir. Estetik ameliyatla sağlanan bedensel değişikliklerden sonra iş, evlilik veya sosyal yaşamında köklü değişiklikler olacağını düşünenlerin ikincil kazançlar elde edilmediğinde başarılı bir ameliyattan mutsuz olma olasılığı yüksektir. Estetik müdahalelerin konfor ameliyatları olduğu ve kendimizi daha iyi hissetmek için uygulandığı unutulmamalıdır.

Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok estetik yaptırıyor?
Estetik cerrahi denilince tabi akla önce kadınlar geliyor ama son yıllarda erkek hastaların ameliyat veya ameliyatsız estetik verilerinde ciddi artış gözleniyor. Burun estetiği, jinekomasti düzeltilmesi, liposuction, saç ekimi, botoks ve dolgu uygulamaları erkeklerin en çok talep ettiği işlemler olarak sıralanabilir.

Kadınlar daha çok hangi estetik operasyonu istiyor? Neden?
Kadınlar vücut şekillendirmeyle ilgili ameliyatları talep ediyor, ameliyatsız estetik işlemlerde ise botoks uygulamaları birinci sırada. Vücut şekillendirme cerrahisinde meme estetiği başı çekiyor, liposuction gelişen yeni teknolojik cihazlarla giderek yaygınlaşıyor.
Meme gelişimindeki yetersizlik veya aşırılık genç yaşlardaki kadınları olumsuz etkiliyor. Çoğu özgüvenlerini tazelemek amacıyla ergenlikten hemen sonra meme estetiği için başvuruyor. Öte yandan gebelik ve emzirme dönemleri sonrasında kadın vücudunda belirgin değişiklikler meydana geliyor. Meme, karın, genital bölgede oluşan değişiklikler rahatsız edici olabiliyor. Pek çok kadın eski formuna kavuşmak için estetik cerrahiye başvuruyor. Günümüzde çocuk sahibi olduktan sonra yapılan vücut estetiği işlemleri genel olarak ‘mommy make over’ Türkçe karşılığı ‘annelik estetiği’ şeklinde ayrı bir kategoride değerlendiriliyor. Yaşla birlikte ortaya çıkan mimiklere bağlı kırışıklıklar yine kadınları en çok rahatsız eden durumlardan biri. Bunun düzeltilmesi için de botoks uygulamalarını tercih ediyorlar.İLK TERCİH SİLİKON
Meme estetiğinde en çok başvurulan operasyon hangisidir?
Meme estetiğinde, meme büyütme tüm dünyada en sık uygulanan işlemdir. Meme küçültme ve dikleştirme işlemleri de oldukça fazla sayıda uygulanmaktadır.

Meme büyütme yöntemleri nelerdir?
Meme büyütmede silikon meme implantları (protez), suni dolgu maddeleri veya yağ enjeksiyonları kullanılabilir. Günümüzde en sık kullanılan ve en geçerli yöntem silikon meme protezleriyle meme büyütme uygulanmasıdır.

Silikon güvenli midir, patlar mı, yan etkileri var mıdır?
Silikon meme protezleri biyo uygunluğu test edilmiş materyallerden üretilmektedir. Dışında silikon kabuk ve içinde silikon jel olacak şekilde tasarlanmıştır. Kesici, delici bir cisimle temas etmediği sürece patlama riski yoktur. FDA onayı almış markalar genel olarak güvenlidir. Vücudumuza bilinen kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Ancak bir yabancı cisim olduğu, bağışıklık sisteminin yabancı cisimlere karşı reaksiyon gösterebileceği unutulmamalıdır.

Silikon meme protezi gebelik veya emzirmeye engel olur mu?
Meme büyütme işlemi sonrasında emzirme işlevi devam eder. Süt kanallarında etkilenme olmadığı için kişi rahatlıkla süt verebilir. Gebelik ve emzirmeye bağlı olarak hiç ameliyat olmamış meme dokusu gibi meme boyutunda artış meydan gelir. Emzirme bitiminde toparlanma aşamasında kişinin meme yapısı ve cilt kalitesine bağlı olarak sarkma oluşabilir. Bu kişilerde rahatsız edici boyutta bir durum ortaya çıkarsa dikleştirme işlemi gerekebilir.

Meme büyütme operasyonu sonrası hemen taburcu olabilir miyiz, iyileşme süreci nedir?
Meme büyütme sonrasında genel olarak hastanede bir gün izlem yapılmasını öneriyoruz. İyileşme süresi kişiye göre değişmekle birlikte, 3-7 gün arasındadır. Genel olarak en geç 4-5 gün sonra kişi iş ve sosyal yaşamına dönebilir. Ancak ilk 6 hafta dikkatli olunmalıdır. Bu süre içinde ağır kaldırılmaması, yüzme veya tenis gibi ağır sporlar yapılmaması önerilir.

 ÖMÜR BOYU KALABİLİR
Kalıcı mıdır, yenilemek gerekir mi?
Silikon meme protezleri ömür boyu vücutta kalabilir ama bedenimiz yıllar içinde tabi ki aynı kalmaz. Aşırı kilo değişimleri, gebelik ve emzirme dönemleri, yaşlanma vücut yapısında değişmelere yol açar. Eğer meme yapısında da değişiklik meydana gelirse ve kişiyi rahatsız ederse, silikon meme protezi değiştirilebilir. Sarkma oluşan hastalarda dikleştirme işlemi yapılabilir.

Meme büyütmede iz kalır mı?
Meme büyütme ameliyatı meme altı, meme ucu ve koltuk altı kesilerinden uygulanabilir. Genel olarak 4-5 cm’lik kesiler yapılır. Önce pembemsi görünen izler zaman içinde cilt rengini alır. Meme büyütme sonrasında eğer yara iyileşme bozukluğu yoksa belirgin iz kalmaz.

Meme büyütmede yerleştirilecek silikonun boyutuna nasıl karar verilir?
Yerleştirilecek silikonun boyutu kişinin beden yapısına, meme çapına, deri kalınlığına göre belirlenir. Elbette kişinin beklentileri de çok önemlidir ve açık yüreklilikle bunları doktoruyla paylaşmalıdır. Beklentileri karşılayabilecek, kişinin bedenine uygun boyutlar tercih edildiğinde daha doğal sonuçlar alınır.

Meme dikleştirme ameliyatını en çok kimler yaptırıyor?
Meme dikleştirme ameliyatını en çok aşırı kilo verme veya gebeliğe bağlı meme dokusunda sarkma oluşan kişiler talep ediyor. Özellikle emzirme sonrasında meme dokusunun formunu kaybetmesi kadınları oldukça rahatsız etmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sonrasında istenmeyen durumlar olabilir mi?
Meme dikleştirme öncesi tüm ameliyatlarda olduğu gibi sigaradan uzak durulmalıdır. Ayrıca kanamayı artırıcı bitki çaylarından aşırı tüketilmemesi gereklidir. Memenin rutin kontrol ve tetkikleri yapılarak sağlıksal bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Meme dikleştirmede eğer ek olarak silikon kullanılmışsa klasik meme büyütmede silikona bağlı riskler yine görülebilir. Meme dikleştirmede büyütme işlemine göre daha fazla kesi yapıldığı için yara iyileşmesi bozukluğu olan kişilerde nadiren istenmeyen izler oluşabilir. Meme dikleştirme genel olarak konforlu bir ameliyattır. Kişiyi iş ve sosyal yaşamından uzun süre alıkoymadan istenilen meme şekline ulaşılabilir.

 


Meme dikleştirme sonrasında göğüsler yeniden sarkar mı?
Meme estetiği sonrası aşırı kilo verme, gebelik, emzirme gibi durumlar ortaya çıkarsa uzun vadede yeniden sarkma riski oluşabilir çünkü meme dikleştirme yer çekimi etkisinin tersine yapılan bir işlemdir. Ama ameliyat öncesi kadar bir sarkma oluşmaz.

Meme büyütmede memnuniyet oranı nedir?
Meme büyütme kadınların oldukça memnun kaldığı bir işlemdir. Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme büyütmede de ameliyat için yeterli motivasyona sahip olmak, sabırlı olmak, gerçekçi beklentiler içinde olmak, ikincil kazanç için yola çıkmamış olmak ve tabi ki doktorunuza güvenerek bu ameliyata girmek başarılı bir sonuç için çok önemlidir.

NASIL ARANDI: #göğüs estetiği # meme büyütme # sağlık # güzellik # estetik # Op. Dr. Nurgül Altuntaş

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.