23-02-2024 07:45

Bayraktutan: Ekonomi 2019'da toparlanacak

2018-11-28    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-28
.stripslashes($urun->baslik).

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlendi. Toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan ve meclis üyeleri katılım sağladı. Kasım ayı toplantısında İlk olarak 31 Ekim tarihli toplantının zaptı görüşülüp onaya sunuldu. Ardından aylık faaliyet raporu ve ekim ayı mizanı görüşülüp onaya sunuldu.

İŞSİZ SAYISI 266 BİN ARTTI

Toplantının başında Kocaeli Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, ‘Kasım 2018’de İktisadi Görünüm’ başlıklı bir sunum yaptı. Bayraktutan, “TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı %35'i aştı ve TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ilgili dönemde dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu. Ağustos döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5, bir önceki aya göre 0,3 puanlık artışla %11,1 seviyesinde gerçekleşti. İşgücü bir önceki yılın aynı dönemine göre 756 bin kişi artarak 32 milyon 989 bin kişi; işgücüne katılma oranı ise 0,6 puan artarak %54,3 oldu. İşsiz sayısı 266 bin artarak 3,67 milyona ulaştı. Merkezi yönetim bütçesi Ekim’de 5,4 milyar TL ve Ocak-Ekim döneminde 62 milyar TL açık verdi” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan

DEVLETE 16 MİLYAR TL EKSTRA GELİR

Bayraktutan konuşmasının devamında “İmar Barışı’na 8.5 milyon ve bedelli askerliğe 650 binin üzerinde başvuru gerçekleşti. Böylece toplamda yaklaşık 15-16 milyar TL gelir elde edildi. Satış verilerinde son birkaç aydır yüksek oranlı düşüşler gözlenen otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörleri için vergi indirimleri yapıldı. Konut sektörü için çözüm beklenti ve arayışları gündemde. Eylül 2018 verilerine göre, geçen yılın aynı ayına kıyasla perakende ticaret hacmi %3,4 azalırken ciro %22,5 arttı. Konut satışları Ekim’de %19 artarken ipotekli satışlar %79 azaldı. Yabancılara satışlarda %134 artış oldu” ifadelerini kullandı.  

EKONOMİDE TOPARLANMA 2019 SONUNDA

Yerel seçimler nedeniyle 2019’un ekonomik açıdan daha zor geçeceği söylentilerine yönelik Bayraktutan, “Türkiye ekonomik açıdan 2017’ye çok iyi başlamıştı. 2019 yılı için yerel seçimler olmasaydı bile devam etmeyeceği açıktı. Herhangi bir üretim yapmadık. Yeni markalar oluşturmadık. İthalata özeniyoruz. Yatırım ve istihdam seferberliğinin seçimlere dönük bir yaklaşım olduğu düşünülüyor. 2019 sonunda ekonomimizin toparlanması bekleniyor” şeklinde konuştu.

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ

Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın ardından Meclis Başkanı Akın Doğan, toplantıyı başlattı. KOTO seçimlerinde 4. Meslek Komitesinde yer alan Caner Kanyılmaz, meclise üye oldu. Aylık faaliyet raporunu sunan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80’inci yılında saygı rahmet ve minnetle anıyorum. Öğretmenlerimizin de Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

KOTO Başkanı Necmi Bulut 

KOTO KART İÇİN TALEPLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Bulut konuşmasının devamında “Odamız bazı sektörel toplantılara ev sahipliği yapmaya ve zümre toplantılarına devam etmektedir. Kocaeli’de işletmeler için Marka Olma Zamanı projemizin 2. Etabıyla devam ediyor. KOTO Kartı sahibi olmak isteyen meclis üyelerimizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

KONKORDATO İLAN EDEMİYORUZ

KOTO Başkanı Bulut’un ardından söz alan Meclis Üyesi Yaşar Can, “Biz konkordato ilan edemiyoruz. Fakat güçlükler içindeyiz. Mal verdiğimiz yerlerden evraklar geri dönüyor. Kendi öz kaynaklar olmada da bankadan aldığı kaynaklarla iş yapıyor. Bugün bankaların biraz elini taşın altına koyması lazım. Limitiniz genel müdürlüğe takıldı diyorlar, bizim işimizi zorlaştırıyorlar. Faizin ne olduğundan çok paraya ulaşabilmenin kolaylığını Ankara’ya iletmelerini istiyorum. Türkiye’nin kalkınması üretimle olacak” dedi.

Meclis Üyesi Yaşar Can

NEDEN BİZE HABER VERİLMİYOR?

Yaşar Can’ın ardından konuşan Meclis Üyesi Faruk Bostan, “Geçen dönem biraz sıkıntılı zamanlar oldu. Ticaret Odası bünyesinde Kocaeli Müteahhitler Birliği kuruldu. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan iş adamları olarak biliriz bunları. Ufak bir araştırma yaptım. Her türlü alt yapılarını, ihtiyaçlarını, çayına kadar bizim odamız bünyesinden karşılanıyor. Bunlarla alakalı bir çalışma yapılıyor mu? Daha ne kadar odamızı kullanacaklar? Bunlar okulumuza mı yardım edecek, bunlardan maddi yardım alınacak mı? Belediye başkanları veya başka konuklar geldiğinde sadece bunların mı haberi olacak? Bize neden haber verilmiyor? Odamızı germeden bunlarla ilgili ne yapabiliriz? Bunu sormak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Meclis Üyesi Faruk Bostan

BANKALARLA GÖRÜŞECEĞİZ

Faruk Bostan’ın sorularına yanıt veren KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Konkordato ile ilgili bir çalışmamız var. Bir mesafe kat edildiğini belirtmek isterim. Bankalar sorununa gelince, özellikle nefes kredilerinde bankaların davranışlarından dolayı toplantı taleplerimiz oldu. Bir aksilik olmazsa Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası işbirliğiyle 3 Aralık’ta bankalarımızın genel müdürleriyle sektörel bir toplantı yapılacak. Özellikle nefes kredisini gündeme getireceğiz” ifadelerini kullandı.

BİZİM DERDİMİZ ÜZÜM YEMEK

Devamında Müteahhitler Birliği ile ilgili konuşan Bulut, “Biz sadece Müteahhitler Birliği ile değil, ilimizdeki tüm STK’larla işbirliği içerisindeyiz. Onlar da zaman zaman odamız salonunu kullanabiliyorlar. Sözünü ettiğiniz grup, aidat veren üyelerimizdendir aynı zamanda. Başından beri söylediğimiz, derdimiz üzüm yemek, bağcıyla uğraşmak değil. Her yaptığımızı aleni ifade etmemek sıkıntı olabilir. Bizler medeni insanlarız. Neden sıkıntıları dinlemeyelim. Gerekirse belediyelerimizle ilgili komisyon raporu veririz” şeklinde konuştu.

NASIL ARANDI: #Kocaeli Ticaret Odası # Koto # Koto Başkanı Necmi Bulut # Koto Meclis Toplantısı # Yusuf Bayraktutan

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.