22-02-2024 13:11

Kocaeli Müzesi unutmadı!

2018-09-15    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-09-15
.stripslashes($urun->baslik).

Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:“ Seniha Sami Hanım çok yönlü bir kişiliğe sahip. Tanzimat Döneminin ilk Maarif Nazırı Abdurrahman Sami Paşa’nın torunlarından. İngilizce, Fransızca ve Farsçadan çok sayıda başarılı çeviriler yapan bir eğitimci. Seniha Morali Shakespeare’in ünlü eserlerini de dilimize çevirdi. Hamlet, Julius Cesar, Kral Lear bunlar arasındadır. Hikâyeler ve romanlar da yazdı. Karanlık Yollar, Bu da Geçer, Kürkçü, Hangisi gibi roman ve hikâyeleri vardır. Aynı zamanda ilk kadın birliğinin kurucu üyelerinden. Bizim asıl üzerinde durduğumuz önemi ise Müzeciliği elbette”

İLK KADIN MÜZECİ

“Türk müzecilik tarihinin önde gelen kişileri, iki kardeş Osman Hamdi ile Halil Ethem Beylerdir. Halil Ethem Bey, Asar-ı Atika Müzesi Müdürlüğü’nü yıllarca sürdürdü. Bu arada Topkapı Sarayı’nın Müzeye dönüştürülmesi onun müdürlüğü döneminde gerçekleştirildi. Halil Ethem Bey eski eserleri tanıması ve parlak İngilizcesiyle tanıdığı Seniha Sami Hanım’ı müze yönetimine kazandırdı. Önce tasnif memurluğu yapan Seniha Sami Hanım, daha sonra arkeolog kadrosuna alındı. Bu suretle ilk müzeci kadınımız oldu. 17 Nisan 1950’de emekliye ayrıldı”

ADI SADECE KOCAELİ’DE YAŞIYOR

Gölcük sözlerini şöyle tamamladı:  “Osman Hamdi’nin adı, yaptıkları toplumun büyük kesimince bilinir, bilinmelidir de. Ancak Seniha Sami Hanımın adı neredeyse unutulmuştur. Bizi üzen bu durum karşısında çalışma arkadaşlarımızla, Müzemizin konferans salonunda adının yaşamasını istedik. Bu yılda bunun yeterli olmadığını düşünüp salonumuzda onun fotoğraflarından ve onun hakkında yazılmış yazılardan oluşan bir anı köşesi oluşturduk. Ne mutlu ki bu bize nasip oldu. Bu güzel insanın adı ülkemizde sadece Kocaeli’de, Müzemizde yaşıyor”

 

NASIL ARANDI: #Seniha Sami Moralı # kocaeli müzesi #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.