Kocaeli’den çıkan milyon dolarlık e-ticaret girişiminin mimarı; Taner Torun

2020-08-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-08-04
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Sevimli dostlarımızın her türlü ihtiyacını karşılayabileceğiniz enmama.com.tr adlı e-ticaret sitesinin, Medyatik Reklam Ajansı Başkanı, Kocaelili Taner Torun’a ait olduğunu biliyor muydunuz?

Peki, bünyesinde 7 binden fazla ürünü barındıran, Türkiye’nin en ücra köşesine kadar kargo yapabilen bu sitenin sadece iki yılda geldiği noktadan haberdar mısınız? Büyüme hızıyla baş döndüren, kısa süre içinde milyon dolarlık bir e-ticaret sitesine dönüşen enmama.com.tr, sıra dışı çizgisiyle de dikkat çekiyor. enmama.com.tr’yi kuran, sevgiyle büyüten ve milyon dolarlık bir değere dönüştüren Taner Torun, başarısının sırrını ise ‘müşteri memnuniyeti’ olarak açıklıyor.

‘Kocaman bir aileyiz’ dediği müşterilerine verdiği değeri kimi zaman onları tatile göndererek, kimi zaman özel partiler düzenleyerek, kimi zaman sürpriz hediyeler vererek, kimi zaman da sosyal sorumluluk projelerine yönelerek gösteren Taner Torun, üyelerinin yüzünü her daim güldürmeyi başarıyor.

Gelin şimdi Medyatik Reklam Ajansı’nın Başkanı Taner Torun’dan enmama.com.tr’nin başarı hikayesini dinleyelim. Genç girişimcilere örnek olması dileğiyle...

 

 

Taner Bey, öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

35 yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. İşletme, halkla ilişkiler ve reklamcılık, iş sağlığı ve güvenliği alanında lisans yaptım, yazılım mühendisliği eğitimi aldım. Betül adında mükemmel bir eşim, Bade adını verdiğimiz 15 aylık minik kızım ve ilham kaynağım kardeşim Kaan’la voltranı oluşturuyoruz. Ailece yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğimizden her birimiz profesyonel aşçıyız. (Chefs İstanbul’a teşekkürler) Ajans başkanlığımın yanı sıra bariatrik cerrahi ve estetik cerrahi alanlarında birkaç hocamızın koçluğunu yapıyorum. Yaşamdan, işimden, yanımdaki mutlu insanlardan keyif alan bir yapıya sahibim. Mutluluğu ‘o an’a hapseden birisiyim, size de tavsiye ederim.

 

Ajans başkanlığını yaptığınız Medyatik’in kuruluş hikayesini sizden dinlemek isteriz.

Yazılım eğilimi ve eğitimi sebebiyle 2010 yılında Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ta ‘Medyatik’ adını verdiğim yazılım şirketini kurdum, özel yazılım projelerinde görev aldım, ekibimle birlikte binlerce web yazılım projesine imza attık. Müşterilerimiz demeyi çok sevmiyorum, ‘paydaşlarımızın’ talepleri doğrultusunda tasarımsal ihtiyaçlara yönelik de çözümler üretmeye başladık. Paydaşlarımızım logosundan kurumsal kimliğine, marka kurgusundan tanıtım filmine, sosyal medya yönetiminden Google Ads danışmanlıklarına kadar olan tüm ihtiyaçlarını bünyemizde gidermeye çalışırken, yazılım firması olmanın ötesine geçerek 360 derece hizmet üreten reklam ajansına evrildik. Teknopark’tan ayrılarak İzmit’te merkezi bir noktada konumlandık. Her biri alanında harikalar yaratan, bir o kadar da çılgın bir ekibe sahip olmak herkese nasip olmaz.

 

Birkaç kelimeyle özetlemek gerekirse Medyatik nasıl bir ajans ve diğer ajanslardan farkı nedir?

Medyatik Reklam Ajansı aslında yazılımcı kültürünün gömülü olduğu çalışma sistemi mantığıyla dış dünyada kendini anlatmayan, iç dünyasında patlamalar yaratan, nitelik barındırmayan çok iş yapmaktansa nitelikli butik işler yapmaktan keyif alan ve paydaşlarının kazanımlarından mutluluk duyan bir ajans.

 

Medyatik’in faaliyet alanından biraz bahseder misiniz?

Faaliyet yerine faa0000liyet demek daha uygun olacaktır. Paydaşlarımıza bol sıfırlar eklemeyi çok seviyoruz, tabii ki sıfırların başına rakam eklemek isterlerse. Faaliyet alanımıza gelirsek; şimdilerde daha da popüler olan online alışveriş yani e-ticaret danışmanlığı yapıyoruz. Bu konuda hiç mütevazı olmayacağım çünkü 15 Haziran 2019’da hayata geçirdiğimiz www.enmama.com.tr bugün gerek cirosu gerekse sağladığı müşteri memnuniyeti sayesinde milyon dolarlık bir girişim halini aldı, bebek projemiz olmaktan çıkıp göz bebeğimize dönüştü. Kendi projemiz olan www.enmama.com.tr pet grubu alanında faaliyet gösteren, sevimli dostlarımızın (kedi-köpek demiyoruz) mama, aksesuar, vitamin gibi ihtiyaçlarının temin edildiği bir platform. Tabii ki marka oluşturma ve kabul görme süreci kolay olmadı. Bu konudan daha sonra ayrıntılı bir şekilde bahsetmek isterim. Faaliyet alanlarımıza geri dönecek olursak, 360 derece reklam ajansı hizmeti altında; marka isminden slogan ve tesciline, logo ve kurumsal kimlik kurgusundan web yazılıma, Seo’dan Google Ads danışmanlığına, fotoğraf çekiminden video çekimi, kurgu ve montajına kadar marka oluşum sürecinde keyifle var olmaktayız.

 

Peki, bir ajansla çalışmanın kurumlara, şirketlere sağladığı faydalar nelerdir?

Kurum ve şirketler ürünlerini veya hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırıp, satışa dönüştürebilmek için bütçeleri nezdinde birden fazla mecra kullanır. Bu alanları kullanırken yüksek maliyet oluşmaması adına birçok süreci (tasarım, slogan, video, web) kendileri yürütmek ister. Düşünce olarak güzel ancak yeterli değil. Nitelikli ajansların farkı burada ortaya çıkar. Ajanslar, ulaşılmak istenen kitlelerin duygularını, isteklerini, beklentilerini ve reaksiyonlarını analiz eder, hangi mecranın uygun olduğunu belirler, minimum bütçeyle maksimum verim sağlayacak noktasal atışlar yapar. Ajansla çalışmak markanın istenilen zaman ve nitelikte konumlanmasını sağlar.

 

Bir nevi paydaşlarınızın hayatını kolaylaştırıyorsunuz.

Standart ticaret anlayışı ve pazarlama yöntemleri teknolojik gelişimlerle iş göremez hale geldi, mecralar değişti, her şey dijitalleşti, bu yapıya ayak uyduramayan birçok işletme ne yazık ki pazardan çekilmek zorunda kaldı. Hayatı kolaylaştırmak için ticareti kolaylaştırmak, kısacası ürünü veya hizmeti satarak para kazandırmak gerekiyor. Bu mantıkla paydaşlarımız için günümüz trendlerine uygun pazarlama stratejileri geliştirmeye çalışıyoruz.

 

 

 

MARKA NASIL YARATILIR?

 

Bu tecrübeler ışığında bir marka nasıl yaratılır, marka yönetimi nedir, neden önemlidir, biraz bahseder misiniz?

En sevdiğimiz iştir marka yaratmak. Nitelikli bir ajansla çalıştığınızda inanın siz de çok keyif alacaksınız. Pazar analizi önceliğimiz. Öncelikle ürün veya verilen hizmeti iyi analiz ederek pazardaki konumunu belirlemek gerekiyor. Ana ihtiyaç grubu bir ürün veya hizmet mi yan ihtiyaç grubuna mı giriyor? Ne sıklıkla ihtiyaç duyuluyor? Herkese hitap edecek bütçelerde mi?

Sonrasında harika bir isim ve slogan, ardından isim ve sloganın ‘işte buradayım’ dediği etkileyici bir logo, logonun kullanım alanlarına göre kurumsal kimlik tasarımı, sonrasında web sitesi, sosyal mecralar (instagram, facebook, linkedin, youtube), sayfa tasarımları, tanıtım filmleri, ürün ve hizmetlerin anlatıldığı kısa videolar topluluğu... Çok fazla detaya girmiyorum sonra sizinle tanışma fırsatımız olmayabilir.

Bunların hepsi yapılır ama her şeyden önemlisi insanlığa faydalı, arkasında durabileceğiniz, insanların size güveneceği, satın alırken tereddüt duymayacağı ürünler ve hizmetler üretmeniz. Bütün bunları duygularla bütünleştirirseniz, sizi sahiplenmelerini sağlarsınız. O sıcaklık ve samimi duygular sizi çok öteye taşır.

  

7 BİNDEN FAZLA ÜRÜN

 

Kendi markanız olan ve hızla büyüyen enmama.com.tr’den de biraz bahsedelim mi?

www.enmama.com.tr, 15 Haziran 2019 tarihinde yayın hayatına başlayan, bizim sevimli dostlarımızın mama, aksesuar, vitamin gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan, içinde 7 binden fazla ürün barındıran, her geçen gün yeni markaların ve yeni ürünlerin dahil olduğu bir e-ticaret girişimi. Markanın hikayesi şöyle: Ajans olarak pet sektöründe faaliyet gösteren birden fazla firmaya danışmanlık yapıyorduk. Etkili olacağını düşündüğümüz kampanyaları ve sıra dışı fikirlerimizi, müşterilerimizden kaynaklı nedenlerle hayata geçiremediğimizi fark ettik. 10 projeden sadece birini onaylatabiliyorduk ve bu bizi mutlu etmiyordu. Kendi fikirlerimizi sektöre girerek değerlendirmek istedik. Hemen kolları sıvadık ancak bu sektörde danışmanlık yaptığımız firmalarımız, onlarla yapılmış anlaşmalarımız vardı. Bu düşüncemizi kendileriyle paylaşmamız gerekiyordu, doğrusu buydu, öyle de yaptık. Müşterilerimizi ziyaret ederek, halihazırda var olan ‘danışmanlık’ anlaşmalarını iptal edebileceklerini söyledik, ‘Bizimle çalışmak istemezseniz, anlayışla karşılarız’ dedik. O kadar güzel cevaplar aldık ki... ‘Bilhakis memnun oluruz’ diyen de çıktı, ‘Rakip değil kardeş firma oluruz’ diyen de. Hatta depolarındaki malların emrimizde olduğunu söylediler.

 

Müşterileriniz üzerinde iyi bir etki bırakmışsınız demek ki...

Evet, üzerlerinde çok iyi bir etki bırakmışız ki kapılarını bizlere açtılar. Herhangi bir mal stoklamadan ve bütçe oluşturmadan onların stokları üzerinden satışa başladık. Gelen siparişleri onların depolarından temin edip, müşterilerimize ulaştırdık. Markamız geniş kitleler tarafından o kadar benimsendi ki bir depomuz, paket yapacak bir ofisimiz, bir masamız olmamasına rağmen siparişler hızla arttı. Memnuniyet tablosu, heyecanımızı tetikledi, bizi yeni arayışlara itti. Şimdiye kadar hiçbir firmanın yapmadığını yaptık, kolileri özel kraft ambalajlarla hediye paketi şeklinde hazırladık, içerisine ufacık hediyeler koyup üyelerimize gönderdik. Hediyelerini alan üyelerimizin mutluluğu bizi de öylesine mutlu etti ki çok kısa sürede depomuzu tuttuk, firmalarla anlaşmalarımızı yaptık, ürün tedariki ve stok konusunda eksiklerimizi tamamladık.

 

Sonra?

Akabinde işimizi kolaylaştıracak entegrasyonlar yaptık, call center’lar kurduk. Üyelerimizin memnuniyetini sağlamak adına yeni atılımlar, yatırımlar yaptık. Bunları yaparken ajans tarafı da boş durmadı. Ajansımız gün içinde diğer markalara ciddi kazanımlar sağlarken, akşam olduğunda bebek projemiz enmama.com.tr için bir araya geldi, canla başla çalıştı. Tabiri caizse gecemizi gündüzümüze kattık. Bu süreçte ekibimiz fazlasıyla yoruldu ama şu an finale baktığımızda; yaratıcı bir ekibe sahip olmak, problemlere pozitif yaklaşımlar sergileyen insanlarla çalışmak, zaman mefhumu ve para kavramı gözetmeyen takım arkadaşlarıyla birlikte olmak en büyük şansımız diyebilirim.

 

TAKLİT EDİLMEYE BAŞLANDIK

 

enmama.com.tr iki yılda nereden nereye geldi?

Uzun yıllardır sektörde olan firmalar minicik hediyelerle insanları mutlu etmeye çalışırken, biz şartsız ve koşulsuz tatil hediye ettik, özel plaj partileri düzenledik, nitelikli ürünlerle üyelerimizin yüzünü güldürdük. Sektörde sıra dışı bir çizgi oluşturduk. Gerek renk tonumuz gerek sloganlarımız gerekse site yapımızla taklit edilmeye başlandık. Bu da bize işimizi ne kadar iyi yaptığımızı bir kez daha gösterdi. İlk yılımızdan sonra ciddi yatırımcı ve ortaklık talepleri aldık. İkinci yılın son çeyreğinde ilk yatırım ortaklığımızı gerçekleştirip, yarattığımız markanın birkaç milyon edebileceğini göstermiş olduk. Tabii durmadık, işi daha fazla geliştirerek daha geniş kitlelerin ailemize katılmasını sağladık. Aile diyorum çünkü enmama.com.tr e-ticaret platformunu diğerlerinden ayıran en büyük fark, sadakati yüksek aile üyelerinden oluşmasıdır. Her üyemiz kendi yeri gibi alışverişini yapar ve gelişimimiz noktasında değerli fikirlerini bizlerle paylaşır.

‘Biz birlikte büyüyen kocaman bir aileyiz’ sloganıyla çıktığımız yolda, yol arkadaşımız olan tüm aile üyelerimize minnettarız. Daha fazla nitelikli ürünü daha kaliteli hizmetle ve daha uygun fiyata almaları için elimizden geleni yapmaya özen gösteriyoruz. Müsaadenizle birkaç teşekkürde daha bulunacağım.

 

Elbette, buyrun.

Öncelikli teşekkürü tüm aile üyelerimize yapmak isterim. Biz onlarla var olduk, onlarla büyümeye devam ediyoruz. Kardeşim Kaan’a, isim ve fikir babası olması dolayısıyla teşekkür ederim. İyi ki yanımda ve iyi ki sıra dışı fikirleriyle bizleri bu noktaya getirdi. Bomba teşekkürüm eşim, hayat arkadaşıma. Daha bebeğimize hamileyken onlarca kargoyu hazırlamamıza yardım etti. Markayı oturtma sürecinde ajansta benim yokluğumu aratmayan kreatif direktörüm Yasemin Hanım’a ve kocaman ekibime teşekkür ederim. Enmama.com.tr projemizin bize kattığı ve elde ettiğimiz başarı, e-ticaret danışmanlığı alanında başarılı projelere imza atabileceğimizi bizlere gösterdi. Hangi sektörde olursa olsun e-ticarette başarılı olmak isteyen tüm girişimcileri ofisimize bekliyoruz. Biz birlikte büyüyen kocaman bir aileyiz.

 

 

EN BÜYÜK FARKIMIZ...

 

enmama.com.tr’yi diğer e-ticaret sitelerinden farklı kılan nedir, buradan alışveriş yapmanın avantajları nelerdir?

En büyük farkımız kendimize özel yazılım ekibimiz tarafından oluşturulan, alışveriş deneyimini ve kullanım kolaylığını arttıran, gerek tasarımsal gerek yazılımsal detayların olduğu bir yapıya sahip olmamız. Diğer farkımız ise aile üyelerimizle sıcacık bir bağımızın olması. Paketlemede gösterilen özen ve titizliğin yanı sıra siparişler üyelerimize teslim edilene kadar tüm süreçlerde canlı destek ekibimizin iletişimde olması. Ürünün kargo şirketleri tarafından hasarlı bir şekilde teslim edilmesi halinde birebir değişim yapılarak mağduriyetin ortadan kaldırılması. Belli tutardaki alışverişlerde özel hediye kutularımızla üyelerimizin kendini özel hissetmesinin sağlanması. Üyelere özel mor nakit uygulamamız ile kazançlı alışveriş...

 

Sevimli dostlarımız için farkındalık yaratacak sosyal projelere de öncülük ettiğinizi biliyoruz, biraz bundan bahseder misiniz?

enmama markası ticari bir oluşum olmasının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de etkin rol alıyor. Bilinçli nesiller ve sağlıklı zihinlerin oluşmasına katkı sunabilmek adına eğitim kurumlarında hayvan, doğa ve insan sevgisini aşılamak için resim, kompozisyon, fotoğraf yarışmaları gibi etkinlikler düzenliyoruz. Yarışmayı kazanan çocuklarımıza mama hediye ediyoruz, sonrasında barınaklara giderek sevimli dostlarımızı kendi ellerimizle besliyoruz. Sokak hayvanlarının bize fazlasıyla ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz.

 

Ünlü sanatçılarla gerçekleştirdiğiniz projeleriniz de var yanılmıyorsam.

Evet pandemi sürecinde böyle bir proje hayata geçirdik. Sanatçılarımız adına sokak hayvanlarını besledik. Bu süreçte yanımızda olan sanatçılarımıza katkılarından ve hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

PAYLAŞIMCI BİR MARKA

 

Medyatik ve enmama.com.tr olarak gelecek hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?

Medyatik Reklam Ajansı olarak butik, kişiye veya firmalara özel projelerde yer almak, çok iş değil, nitelikli iş yapmak, paydaşlarımızın hedeflediği noktalara gelmeleri için stratejik birlikteliklerle başarıyı ve mutluluğu paylaşmak istiyoruz. enmama.com.tr olarak sektöründe parmakla gösterilen, aile üyeleriyle birlikte sosyal projelerde etkin rol oynayan, ticari girişiminin ötesinde toplumsal katkı sağlayan, paylaşımcı bir marka olmak hedefimiz.

 

İLETİŞİM

Medyatik Ajans: Alikahya Fatih Mah., Seymen Cad., Muhabbet Sok., Birlik İş Merkezi, A1 Blok, No:2, Kat:3 D:6, İzmit/Kocaeli

info@medyatikinteractive.com

0 532 168 62 82/0 544 571 71 86

www.medyatikinteractive.com

NASIL ARANDI: #taner orun # medyatik ajans # enmama # ajans # reklam # reklam ajansı # iş insanı # iş adamı # kocaeli # kapak konusu # sevimli dostlar # e ticaret #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.