05-03-2024 06:07

Kişiye özel lazer teknolojileri Dünyagöz’de

2020-03-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-07
.stripslashes($urun->baslik).

Lazer ameliyatları, gözlerindeki kırma kusurlarından kurtulmak isteyenler için yaşam kalitelerini ciddi ölçüde artıracak cerrahi müdahalelerdir. Kişiye özel lazer teknolojileri sayesinde her yıl on binlerce hasta lazer ameliyatlarını tercih ediyor. Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Fatih Yenihayat; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarından kurtulmak için uygulanan refraktif cerrahiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

 

MUAYENE ÖNEMLİ

Lazer operasyonlarında en önemli noktanın, cerrahi müdahale öncesinde yapılacak muayene olduğunu belirten Op. Dr. Fatih Yenihayat, “Operasyondan en fazla bir gün önce, göz yapısının ve durumunun operasyona uygun olup olmadığının anlaşılması için yapılacak muayene çok büyük önem taşıyor. Çünkü lazer operasyonu, her göze uygulanamayabiliyor ve hastanemizin verilerine göre, lazer ameliyatı olmak isteyen kişilerin sadece % 50’sinin gözleri tedaviye uygun bulunuyor.  Operasyonun yapılacağı hastalarda aranan özellikler; 18 yaş üzerinde olunması, göz derecelerinin operasyon öncesindeki 1 yıllık süreçte 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olması, -10 diyoptriye kadar miyop, -6’ya kadar astigmat ve +4 diyoptriye kadar hipermetrop bulunması, kornea doku kalınlığının yeterli olması, diyabet, romatizma benzeri sistematik hastalıkların bulunmaması, gözlerde başka herhangi bir hastalık olmaması ve göz yapısının muayene sonucunda lazer operasyonuna uygun bulunması şeklinde sıralanabilir. Yapılacak muayene sayesinde, yanlış müdahalelerin önüne geçmek mümkün” diyor.

 

 

 

AĞRISIZ BİR TEDAVİ

Lazer operasyonlarıyla ilgili yanlış bilinen noktalara dikkat çeken Op. Dr. Fatih Yenihayat, “Lazerle ilgili halk arasındaki yanlış bilgiler arasında en önemlisi, operasyonun ağrılı ve kanamalı bir müdahale olduğudur. Bu bilgi tamamen yanlış çünkü hiçbir şekilde herhangi bir kanama olmamasının ötesinde, lazer operasyonları ağrısızdır ve iyileşme süreçleri de oldukça hızlıdır. Müdahale, gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yapılır ve damla anestezisi kullanılarak hiçbir ağrı veya sızı hissedilmez.

Ayrıca bu tedavinin ardından hastalar, ilerleyen dönemlerde katarakt gibi farklı göz hastalıklarının tedavilerini de gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilir. Hastaların, ameliyat olacakları hastanelerde; teknolojik ve hijyenik alt yapıya, hekim kadrosunun deneyimli olmasına, tüm tıbbi malzemelerin sadece kendileri için kullanılmasına ve bu hastanenin gözün her branşında hizmet vermesine dikkat etmeleri gerekir” şeklinde konuşuyor.

 

TEDAVİ SONRASINDA...

Op. Dr. Fatih Yenihayat, uygulanacak tedavi sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken konularda uyarılarda da bulundu: “Lazer tedavilerinin ardından hastalar genellikle ertesi gün işe gidebilir. İlk birkaç saatlik süreçte, hafif bir batma hissi ve sulanma yaşanması normaldir. İlaçların, doktorun tavsiye ettiği şekilde düzenli bir şekilde kullanılmasını ve güneş ışınlarına karşı ilk günlerde güneş gözlüğü takılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca ilk 24 saatlik süreçte, hastaların banyo yapmaması ve tedavi edilen gözle oynamaması da enfeksiyon riskini azaltacaktır. Öte yandan belli aralıklarla yapılacak doktor kontrollerine gitmekte de büyük fayda var.”

NASIL ARANDI: #Op. Dr. Fatih Yenihayat # göz # dünyagöz # dünyagöz izmit # kocaeli # sağlık #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.