23-02-2024 06:25

Kedilerin ‘Şans’ı Chance Maya

2018-12-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İ.HAKKI TİMUÇİN

 

 

Kediler... En sevimli, en afacan ve de en karizmatik dostlarımız. Sadece onları görmek bile insana sonsuz mutluluk vermez mi? Yaptıklarıyla ve yapmadıklarıyla hayatlarımızın en renkli anlarına imza atan kediler gerçek birer ‘dost’tur. Mesela; harika bir dinleyicidir kediler. Canınız mı sıkkın? Sevgilinizden mi ayrıldınız? Belki de iş yerinde patronla tartıştınız ve dertleşmeye ihtiyacınız var. Sessizce yanınızda oturur ve büyük bir dikkatle sizi dinlerler.

Aynı zamanda dünyanın en iyi sırdaşıdır kediler. Tüylü kankalarımız her şeyimizi bilir ama asla kimseye söylemezler!

Çok eğlenceli olduklarını söylemeye gerek yok herhalde. Tüylü dostlarımız yanımızdayken canımız asla sıkılmaz, hayat kahkaha tadında geçer!

Ve kediler sizi asla terk etmezler! Onlara daima güvenebilirsiniz ve sizi yarı yolda bırakıp gitmeyeceklerini bilirsiniz…

İşte bu yüzden sevimli dostlarımıza evlerimizin kapılarını sonuna kadar açarız. Bununla da yetinmez, onların rahatı, huzuru ve mutluluğu için elimizden geleni yaparız. Ancak zaman zaman çeşitli problemler de yaşarız. Evde kedi besleyenler için şüphesiz en büyük problemlerden biri kedi kumu tercihidir?

Peki, iyi bir kedi kumu nasıl olmalıdır? Kum alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu soruların yanıtını yeni bir sektöre adım atarak yüzde yüz organik kedi kumu üretimine başlayan Burçin Şahin’den aldık. Burçin Şahin’in ‘Chance Maya’ markasıyla üretimine başladığı kedi kumu, sevimli dostlarımız ve kedi sahipleri için markanın adından da anlaşılacağı üzere büyük ŞANS...

 

 

 

Burçin Bey, önce 262 Towers projesiyle gündeme geldiniz, ardından Vixsus Car Design imzalı VIP araçlarla... Özel tasarım mobilyalar derken şimdi de kedi kumu ile karşımıza çıktınız. Kedi kumu üretimine başlamak nereden aklınıza geldi?

Hem ailemin hem de arkadaşlarımın kedileriyle yaşadığı sorunlar beni bu konuda ciddi araştırma yapmaya yöneltti. Önce problemleri analiz ettik, sonra nasıl çözebileceğimizi düşünmeye başladık. Bu konuda üretim yapan dünya liderlerine baktık, inceledik. En sonunda dünyanın en iyi kedi kumunu ürettik.

 

Chance Maya markası altında üretim yapmaya başladınız sanırım.

Evet, Vezirçiftliği’nde 1000 metrekarelik bir tesiste üretim yapmaya başladık. Deneme üretimi aşamasındayız. Ürünlerimizi ilk etapta Amerika, Almanya, İngiltere ve Japonya’ya gönderdik. Şu anda iç piyasaya verecek malımız yok ancak Ukrayna’da ikinci tesisimizi açmak üzereyiz, üç ay sonra devreye girecek ve üretim kapasitemizi artırabileceğiz. Şimdilik ayda 50 bin paket üretiyoruz ancak talep 300 bin paket civarında. Ukrayna’dan kuzey ülkelerine ve Rusya’ya ihracat yapacağız. Yaz başında da Amerika’da çok daha büyük bir tesis açmayı planlıyoruz.

 

Neden Ukrayna?

Biz aslında tesislerimizi çam talaşlarının olduğu bölgelere açıyoruz. İzmit’e ise malzemeyi Ukrayna’dan getirtiyoruz. Bu yüzden Ukrayna’yı seçtik.

 

SORUNLARI ÇÖZDÜK

 

Üretime geçmeden önce tespit ettiğiniz sorunlar nelerdi?

İki tür kedi kumu vardır. Biri bentonit, diğeri silika. Yaptığımız araştırmada her iki türün de kediye zarar verdiğini gördük. Bu kumlar yalandığında kedinin midesinde rahatsızlığa neden oluyor ya da idrarlarını yaptıkları zaman çıkan gaz hastalığa yol açıyordu. Aynı zamanda kedilerin patilerinde çatlamalar oluyordu. Ve bu kumlar yapışıyordu… Hem bulundukları kaba hem de kedilerin patilerine. Yapıştıkları için kedi kumunun bulunduğu kabın temizliği zor oluyordu. Kedilerin patilerine yapışarak buradan etrafa dağılıyor, idrarlı kumlar evin her köşesine ulaşıyordu. Biz yüzde yüz organik kedi kumu yaparak tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırdık. Hem kedinin hem de kedi sahibinin sağlık ve konfor sorununu çözdük.

 

 

YÜZDE 100 ORGANİK

 

Chance Maya’yı diğer kedi kumlarından ayıran özellikler nelerdir?

Bizim ürettiğimiz kedi kumu tamamen organik, içinde hiçbir kimyasal katkı maddesi yok. Paketinin dahi yüzde yüz organik sertifikası var. Ürünümüzü yüzde yüz Sibirya çamından yapıyoruz. 20 saniyede topaklanıyor, kokuyu anında içine hapsediyor, dolayısıyla koku ve gaz salımı olmuyor. İçindeki partiküller pisliği emiyor. Topaklanan kumu klozete atabiliyorsunuz, suyla çözülüyor, çöpe atmak gibi bir derdiniz olmuyor. Ne bulunduğu kaba ne de kedilerin patisine yapışmıyor, böylece temizlik problemi de ortadan kalkıyor. Chance Maya diğer kedi kumlarına göre çok daha hafif. Diğer kumların 5 litresi 5 kilo, bizimkinin 5 litresi 2.2 kilo. Normalde kedi kumu 2 hafta kullanılıyorsa, Chance Maya 6 hafta kullanılabiliyor. İçindeki pisliği 5 gün almayın, koku yaymıyor.

 

İçeriğinde çamın dışında ne var?

Özel patentli bir solüsyonumuz var. İdrarla birlikte topaklanıyor, suyla birlikte çözülüyor, un ufak oluyor.

 

Kaç çeşit kedi kumu üretiyorsunuz?

Bizim üç tane patentimiz var. Birincisi ahşap içerikli, fiyatı 25-30 TL arasında. İkincisi kil içerikli, fiyatı 15-20 TL arasında. Bir de ponzalı var, o da 10-15 TL arasında. Hepsi doğal.

 

Kedi kumunun iyisini nasıl anlayacağız?

Birincisi; hemen topaklanmalı. Ne kadar hızlı topaklanırsa o kadar az koku yayar. Bentonit dediğimiz kedi kumu da topaklanıyor ancak taneleri birbirine yapışarak. Bentonit kedi kumu 20 santimetre çapında bir topak oluşturuyorsa, Chance Maya içine emdiği için 10 santimde topaklanıyor. İkincisi; dağılmamalı, kaba yapışmamalı, çöpe atma gibi bir derdi olmamalı. Çoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz, çöpümüzü istediğimiz zaman atamıyoruz, evde bir kenara koymak zorunda kalabiliyoruz. Özellikle Avrupa’da bu çok büyük bir sorun. Chance Maya kullandığınızda çöp derdiniz olmuyor, direk klozete atabiliyorsunuz.

 

 

Ürettiğiniz kedi kumunun ömrü ne kadar?

5 litrelik kedi kumu 6 hafta gidiyor. Diğer kedi kumlarını 2 haftada bir değiştirmek zorunda kalıyorsunuz çünkü eve koku yayıyor. Hatta haftada bir değiştirenler bile var. Bizim ürettiğimiz kumu komple döküp değiştirmenize gerek yok, eksildikçe üzerine ilave edebilirsiniz. Bu yüzden normalin 3 katı daha uzun süre gidiyor.

 

Chance Maya iç piyasaya ne zaman girecek?

Biz iç piyasaya girene kadar sosyal medya aracılığıyla bütün ünlülere ürünümüzü göndermeye başladık. Şu anda elimizde iç piyasaya verecek ürün yok, Ukrayna fabrikamız devreye girdikten sonra ancak. Biz, Türkiye’de iki tür satış yapacağız. Birincisi toptancılar aracılığıyla, ikincisi internet üzerinden. Toptancılar da zaten veterinerler ve pet shop’lara veriyor.

 

Farklı bir sektör, farklı bir marka... Bundan sonra sizi nerede göreceğiz?

Biz çok farklı sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Yer aldığımız bütün sektörlerde inovatif ve yenilikçi çözümler üretiyoruz. Bunu yaparken fiyat bandına ve insanların ulaşabileceği ürünler olmasına dikkat ediyoruz.

NASIL ARANDI: #burçin şahin # 262 towers # iş adamı # kocaeli # izmit # kedi kumu # şans # chance maya # kedi # marka # kocaeli markası # abd # ukrayna # almanya # ingiltere # japonya # rusya # türkiye

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.