26-02-2024 11:12

Katarakt ve kırma kusurlarından trifokal merceklerle kurtulmak mümkün

2020-09-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-09-07
.stripslashes($urun->baslik).

Herkes gözlüklerden kurtulmak ve dünyanın tüm güzelliklerini kendi gözleriyle görmek ister ancak bu doğrultuda yapılan müdahaleler arasında en yaygını olan lazer tedavisi, kişiden kişiye farklılık gösteren göz yapıları nedeniyle her hastaya uygulanamaz. Dünyagöz İzmit’te görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yusuf Yıldırım kırma kusurlarını düzeltmek için uygulanan ve katarakt ameliyatlarında da kullanılabilen trifokal merceklerle ilgili detaylı bilgi verdi.

Göz içindeki merceğin çıkarılması sonrasında, yerine yerleştirilen göz içi mercekleri hastalar ömür boyu kullanabiliyor. Yakın, uzak ve ara mesafedeki görme problemlerine aynı anda çözüm üreten trifokal mercekler sayesinde hastaların gözlük ve lenslerinden kurtulabileceğini belirten Op. Dr. Yusuf Yıldırım, “Trifokal mercek ameliyatları; yakın, uzak ve ara mesafede görme sorunlarına karşı çözüm olarak göz yapısı uygun hastalara önerdiğimiz bir tedavi yöntemidir. Bu merceklerde bulunan çeşitli halkaların bir bölümü uzağı, bir bölümü ise yakını ve ara mesafeyi görmede yardımcı olur. Bu şekilde, gözde görmeyi sağlayan sarı noktanın üzerine hem uzaktaki hem yakındaki görüntüler net olarak düşer. Kısa sürede adapte olunabilen bu durum sayesinde hastalar, uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulabilir” dedi.

 

 

 

Trifokal mercek tedavilerinde, göz içindeki merceğin alınıp yerine birden fazla odak kabiliyetine sahip merceklerin konumlandırıldığını söyleyen Op. Dr. Yusuf Yıldırım, “Bu tedavinin en büyük getirilerinden bir tanesi ise katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda kullanılması durumunda, ameliyat sonrasında hastanın günlük hayatta, uzak ve yakın gözlüğü kullanımını en aza indirmesidir.

Kullanılan çok odaklı lensler, eski iki odaklı lenslere göre yakın, orta ve uzak mesafelerde net görüş sağlamanın yanı sıra gece görüşlerindeki parlamaları da engeller. Yerleştirilen merceklerin ömür boyu kullanılabiliyor olması, alerji yapmaması ve göz dokusuna uyumlu olması ise en büyük avantajları” diye konuştu.

Tedavi uygulanacak hastanın ihtiyaçlarının doğru belirlenmesinin önemine dikkat çeken Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Yusuf Yıldırım, “Hasta için uzağı mı, yakını mı görmenin daha önemli olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Her şeyden önce detaylı bir göz muayenesi yapılması kesinlikle şart. Her hastanın göz yapısı bu ameliyata uygun olmayabilir. Hastanın pupil boyutlarının yanı sıra kataraktı olan hastaların mesleki durumu, yaşı, okuma alışkanlıkları gibi etkenler dahi hasta seçimini etkileyen faktörlerdir.

Hastaların ameliyat öncesinde detaylı olarak bilgilendirilmesi de önemli etkenlerden bir tanesi. Doğru hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurum ve hekimin tecrübesinin yanı sıra kullanılan merceğin doğru seçilmesi sayesinde bu ameliyatlarda yüksek bir başarı oranı yakalanıyor. Ameliyat sonrasında ise yaklaşık 3-4 haftalık süreç boyunca hastalardan damla kullanmaları ve gözlerine özen göstermeleri istenir. Görme, yaklaşık 1-2 gün içerisinde normal seviyelerine ulaşır, hastalar normal hayatlarına dönebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

NASIL ARANDI: #dünya göz # göz # mercek # trifokal mercek # görme # izmit # doktor # yusuf yıldırım # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.