Kartepe'de muhteşem ayva festivali

2018-10-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-02
.stripslashes($urun->baslik).

Kartepe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen marka tescilli “Kartepe Eşme Ayva Festivali” Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Festivale AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kartepe Kaymakamı Tuncay Dursun, AK Parti İlçe Başkanı Av. Mustafa Kocaman, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, il ve ilçe müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

ULUSLARARASI DÜZEYDE TANITIYORUZ

Kartepe Belediyesi’nin ödüllü halk oyunu ekibinin muhteşem gösterisi ile Kartepe Eşme Ayvası Festivali başladı. Festivalin açılış konuşmasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepe, son yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalarla ülkemizin bilinirliği en yüksek ilçelerinden biri konumuna gelmiştir. İlçemizin sahip olduğu değerlerin ulusal ve uluslararası düzeyde markalaşması adına yoğun çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan biri olan Eşme Ayvamızın sahip olduğu marka değerinin artırılması adına bugün bu organizasyonda bir araya geliyoruz” dedi.  

 

SAZAN YARIŞMASIDA YAPILIYOR

“Her yıl kendini geliştirerek büyüyen festivalimizde en lezzetli ayva tatlısı, en bakımlı ayva bahçesi, en iyi ayva olarak 3 dalda ödüllü yarışmamız yapılıyor” diyen Başkan Üzülmez “Ayrıca kurulan 25 stantta El Sanatları İle Kadınlarımızın el emeği ürünlerinin satışı yapılmaktadır. Kurulan sahnemizde gün boyu çocuk oyunları, Halk Oyunları, Mehteran, Konser gibi birçok etkinliğimiz olmaktadır. Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (KAMADER) ortaklığında düzenlediğimiz, 4. Uluslararası Sazan balığı tutma yarışması da yine bu bölgede devam ediyor. İlçemizin çok önemli bir markası olan Eşme ayvamızın üreticilerin kazancını arttırmak ve alternatif tüketim yaratmak için Ayva Cezeryesinin üretimini arttırdık ve tüm ülkeye yayılması adına önemli çalışmalar yapıyoruz” açıklamasında bulundu.  

 

YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

“Kartepemizde yıl içerisinde çok sayıda ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz” diyen Başkan Üzülmez “Doğada yapılan hemen hemen tüm motor sporlarının organizasyonları gerçekleşmekte. Ayrıca Ormanya Doğal yaşam parkı, yamaç paraşütü, Su Kayağı gibi alternatifler ile İlçemizde dört mevsim turizm olması adına çok önemli çalışmalar yapıldı. Sosyal ve Kültürel faaliyetlerimizle hemşerilerimizle devamlı beraberiz. Unutulmuş Değerler Festivali, KAR-MEK ve Eğitici-öğretici kurslar, 14 adet kadın spor merkezi ayrıca Kültür Gezileri, Yaz ve Kış Spor okulları, Ketenciler Gençlik kampı, Bilgi Evlerimiz ile şefkat hattımız Alo Evlat Projesini hayata geçirdik” şeklinde konuştu.  

 

ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sözlerinin sonunda Başkan Üzülmez “4 yılda toplam 9.050 adet bisikletin çocuklarımıza dağıtımını gerçekleştirdik. Hergeleci İbrahim Kapalı Spor Salonu, Şehit Abdullah Tayyip Olçok spor kompleksi, Atla Terapi Merkezi gibi çok sayıda tesisi ilçemize kazandırdık. Bizler üzerimize aldığımız görevi bugüne kadar çok başarılı bir şekilde yerine getirdik bundan sonrada alacağımız tüm görevler de Hakkın rızası milletimizin duası için çalışmaya devam edeceğiz”

 

BU ŞEHİRDE HAYAT VAR

“Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Bu şehirde ticaret var, hayat var” ifadeleri ile konuşmaya başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’Kırkın üzerinde liman var. Eşme ayvası denince akan sular duruyor. Tatlı su gölü olan Sapanca’dan buraya Eşme’ye 130 adet köyümüze su pompasıyla su getiriyoruz. Su olmayınca hayat olmaz. Doğalgazımızı getirdik. Atık su kolektörlerimizi yapıp Sapanca gölümüzü pırıl pırıl hale getirdik. Sahilimizi de halkımızın hizmetine sunuyoruz. Güzel sağlıklı yaşanabilir bir şehir mahalle olması için gece gündüz çalışıyoruz. Hastalarımıza ihtiyacı olan vatandaşlarımıza evde bakım hizmeti yapıyoruz. Ayva festivali Eşmemize ayrı bir renk katıyor. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun milletin hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Hep beraber sahip çıkacağız. Bayrağımızı seviyoruz. Bütün gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Üreticimize çiftçimize değer veriyoruz. Gübrenin yüzde ellisini vereceğiz’’ şeklinde konuştu.

 

ÇİFTÇİLİK VE TARIM ÇOK ÖNEMLİ’

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, ‘’Eskiden belediye dendiğinde yol yapmak, kaldırım yapmak akla gelirdi. Şimdi ise Ak Parti ile birlikte geniş çapta belediyelerimiz hizmet yapıyor. Kocaeli’ye dışarıdan bakan sanayi şehir sanıyor. İzmit Kulfallı'da üzüm, Kartepe’de Eşme ayvası, Gölcük İhsaniye’de elma, Maşukiye’de armut Körfez’de kiraz yetişiyor. İnsanın yaşadığı her kademede büyük çalışmalar var. Bu sene gübre çiftçimize inşallah bedavaya gelmiş olacak. Çiftçilik ve tarım çok önemli. Çiftimiz hazine alanlarını kullanıyorsa mazot ve destek alamıyordu. Şimdi on yıllık süre ile hazine ile kiralama yapabiliyor. Mazot ve ürün desteği de alabiliyor. Bir çok alanda desteklerimiz var” açıklamasında bulundu.

 

EN İYİ AYVA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Kartepe Eşme Ayvası Festivali’nde üç farklı kategoride yarışma düzenlendi. En Güzel Ayva kategorisinde birinci 2 bin 500 TL, ikinci bin 500 TL, üçüncü bin TL, En Güzel Ayva Bahçesi kategorisinde birinci 2 bin 500 TL, ikinci bin 500 TL, üçüncü bin TL ve En Güzel Ayva Tatlısı kategorisinde birinci bin 500 TL, ikinci bin TL, üçüncü 500 TL ödül kazandı.

 

STANDLARI AYVALAR SÜSLEDİ

Kartepe Belediyesi tarafından festival alanına kurulan standları Eşme’nin eşsiz ayvası süsledi. Ayva üreticileri, kurdukları stantlarda ayva satışı da yaptı. Festivale katılan zanaatkârlar kendilerine ayrılan Ebru, Hat, Cam Sanatı, Kaligrafi, Kandıra Bezi ve Çini stantlarında sanatlarını icra etti. Kartepe Belediyesi Mehteran takımı ve Kartepe Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ile başlayan sahne programı ise ilerleyen saatlerde konser ile devam etti.

 

ÜZÜLMEZ’E TEŞEKKÜR

Eşme Ayvası Festivali’nde çocuklarda unutulmadı. Animasyon gösterileri, kukla gösterileri, gölge oyunları ve oyun grupları ile çocuklar da çok eğlendi. Eşme Ayvasına dikkat çekerek, farkındalığını arttıran festivalin Kartepe’ye değer kazandırdığını belirten ayva üreticileri, desteklerinden dolayı Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür etti.

 

NASIL ARANDI: #Kartepe Belediyesi # Kartepe Eşme Ayvası Festivali # Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez # Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.