Karamürsel’in yeni markası; Karamürsel gazozu

2020-07-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Karamürsel... İlçenin başından sonuna kadar uzanan sahil şeridi, içinde yunusların oynaştığı masmavi denizi, mavi bayrakla ödüllendirilmiş plajları, zümrüt yeşili ormanları, her çeşit meyvenin yetiştiği bahçeleri, tertemiz havası ve muhteşem köprü manzarasıyla Kocaeli’nin en yaşanabilir ilçesi.

Sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra sessiz, sakin, dingin yapısıyla da huzurun başkenti. Her adımda gülümseyerek selam veren, büyüklerini saygıyla karşılayan, küçüklerini sevgiyle kucaklayan, değerlerine sıkı sıkıya bağlı, sıcakkanlı, mutlu insanların şehri...

Karamürsel bu özellikleriyle cazibe merkezi olmaya devam ederken, ‘Kocaeli’nin hangi ilçede yaşamak istersiniz?’ listesinin de başını çekiyor. Tabii bunda ilçede 16 yıldır belediye başkanlığı yapan İsmail Yıldırım’ın da payı büyük. Karamürsel’in her köşesine hizmet götürebilmek için var gücüyle çalışan, halkının refahı ve mutluluğu için gecesini gündüzüne katan İsmail Yıldırım, her konuda örnek olmaya devam ediyor.

Belediyelerin görevinin sadece yol, su, kanalizasyon yapmak olmadığını her fırsatta dile getiren ve son günlerde ‘yeni nesil belediyecilik’in en güzel örneklerini sergileyen İsmail Yıldırım, yine bir ‘ilk’e imza atıyor; marka şehir Karamürsel’e yeni bir marka kazandırıyor.

1956 yılında ‘Güzel Karamürsel’ adıyla, Karamürsel’de yaşayan bir çift tarafından piyasaya sürülen, 1971 yılına kadar piyasada hüküm süren, sonrasında kapısına kilit vurulan Karamürsel gazozunu canlandırıyor.

Karamürsel gazozunu, 4 Temmuz Karamürsel’in kurtuluş gününde Karamürselliler’e hediye eden Başkan İsmail Yıldırım, ‘2020’nin en güzel haberi’ sloganıyla duyurduğu yeni markasını Kocaeli genelinde bir numara yapmaya hatta ülke geneline yaymaya kararlı.

Karamürsel gazozunun hikayesini dilerseniz Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın kendisinden dinleyelim.

 

 

 

Başkanım, Karamürsel gazozu çıkarma fikri nasıl oluştu?

Karamürsel gazozu 1956 yılında Karamürsel’de yaşayan bir çift tarafından, ‘Güzel Karamürsel’ adıyla piyasaya sürülmüş. Yaklaşık 15 yıl boyunca da Karamürsel’de hüküm sürmüş. Hatta rahmetli babamın kitapçı dükkanının hemen yanındaki dükkanda faaliyet gösteriyormuş. Ben o döneme yetişemesem de gerek babamdan gerekse büyüklerimizden Karamürsel gazozunu çok duydum.

Hep aklımın bir köşesindeydi. Acaba şişesini bulabilir miyim, kapağına bir yerde rastlayabilir miyim diye çok araştırdım. Ne yazık ki adı dışında hiçbir iz bulamadım. Unutulmaya yüz tutmuş bu markayı canlandırmak, yeniden Karamürsel’e kazandırmak istedim. Belki tadı, şişesi, kapağı aynı olmayacak ama Karamürsel yeniden gazozuna kavuşacak.

 

İşe nereden başladınız?

Öncelikle bir ekip oluşturduk. Bu ekip bir piyasa araştırması yaptı hatta üretim merkezlerini gezdi, bizzat yerinde bilgi aldı. Araştırma sonucunda gördük ki piyasadaki gazozlar ya limon ya frambuaz ya da karışık meyve aromalıydı. Değişik markaların piyasaya sürdüğü gazozların aromaları hemen hemen aynıydı. Biz farklı bir şey yapmalıydık.

 

Farklı bir şey derken...

Karamürsel gazozunun aroması Karamürsel’e özgü olmalıydı. Biliyorsunuz, Karamürsel çok bereketli topraklara sahip. Burada sebzenin de meyvenin de en iyisi, en güzeli yetişiyor. Öyle verimli topraklara sahibiz ki en kaliteli ürünler buradan çıkıyor, daha dalında kapışılıyor. Bizim ürünlerimizin bir kısmı İstanbul’daki en lüks manavlara ya da restoranlara gidiyor, bir kısmı da yurt dışına ihraç ediliyor. Karamürsel’de yetişen kirazın, eriğin, elmanın, armudun, çileğin, şeftalinin tadına doyum olmuyor. Karamürsel kirazıyla olduğu kadar şeftalisi ile de meşhur. Bu noktadan hareketle ekibimiz, ‘şeftali aromalı gazoz’ fikrine sıcak baktı. Türkiye genelinde şeftali aromalı maden suyu ya da soğuk çay var ama gazoza rastlamanız pek mümkün değil.

 

 

ANKET YAPILDI

 

Bu konuda bir kamuoyu araştırması yaptınız mı?

70 kişiden oluşan bir focus grubu kurularak kapsamlı bir anket çalışması yapıldı. Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul, Ankara ve İzmir’de oturan, yaş aralığı 15-32 olan, lise ya da yüksek lisans mezunu, çeşitli meslek gruplarına mensup bu toplulukla yaptığımız çalışma sonrasında yol haritamızı belirledik. Bu gruba en çok tercih ettikleri içecek grubunu da sorduk, hangi aromayı istediklerini de.

 

Anketten nasıl bir sonuç çıktı?

Gördük ki gençlerin yüzde 70’i meyve aromalı içecekleri tercih ediyor. Meyveli gazoz tercihlerinde ise şeftali başı çekiyor. Yaptığımız çalışmanın meyvesini aldık; şeftali. Ekibimizin fikri ile anket sonuçları örtüşünce, kararımızı verdik. Şeftalili gazozumuzun tadı çok da güzel oldu. Beğeneceğinize inanıyorum.

 

Peki ya logosu, şişesi, kapağı, bunları nasıl belirlediniz?

Aralarında serbest meslek çalışanlarının, öğrencilerin, beyaz yakalıların, mavi yakalıların bulunduğu 70 kişilik focus grubunun önüne farklı logolarla çıktık, tasarımların hangi içeceği, neyi ya da nereyi çağrıştırdığını, hangi duyguyu uyandırdığını sorduk. Sonunda da ‘En çok hangisini beğendiniz?’ dedik. Yapılan araştırmanın sonuçları üniversitede görevli iki hocamız tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda logomuzu belirledik.

 

Sloganları da aynı şekilde belirlediniz sanırım.

Evet, hiçbir şeyi el yordamıyla, kulaktan dolma bilgilerle yapmadık, anket sonuçlarına göre hareket ettik. Şimdi vatandaşlarımıza soruyoruz, ‘Siz hiç şeftalili gazoz içtiniz mi?’ Bu gazoz, her yudumda ferahlık verecek, ‘Lezzet iskelesinde inecek var’ dedirtecek. Sloganlarımızla ilgili daha fazla ip ucu vermeyeyim. Bizi sosyal medya adreslerimizden takip edin. Instagram: karamurselgazozu, facebook: Karamürsel Gazozu. Takip edin ki yeniliklerden haberdar olun.

 

 

KURTULUŞ HEDİYESİ

 

Karamürsel gazozu çıkmadan önce bilboard’larda ‘2020’nin en güzel haberi’ni gördük.

Biliyorsunuz sıkıntılı bir yıl geçiriyoruz. Sadece ülkemiz değil tüm dünya yangınlar, depremler, sel felaketleri ve son olarak virüs salgınıyla karşı karşıya. Her gün gazetelerde ya da televizyonlarda bir felaket haberiyle karşılaşıyoruz. Biri bitmeden diğeri başlıyor. Bunca olumsuzluğun arasında biz güzel bir haber vermek, insanlarımızın içini biraz ferahlatmak istedik. Bu yüzden ‘2020’nin en mutlu haberi’ sloganıyla yola çıktık, ‘Denemeye değer’ diyoruz.

 

Gazozun piyasaya sürülüş tarihi de oldukça anlamlı.

4 Temmuz, Karamürsel’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü. Bir bakıma Karamürsel’in doğum günü. Biz de yeni markamızı bugün piyasaya sürerek Karamürsel halkına bir nevi doğum günü hediyesi vermek istedik. Karamürsel, aradan geçen 49 yılın ardından gazozuna yeniden kavuştu. Karamürsel halkının Karamürsel gazozunu seveceğine, benimseyeceğine, yazın bu sıcak günlerinde Karamürsel gazozu ile serinleyeceğine inanıyorum. Karamürselliler bu gazozu öyle sevecek ki sadece yazın değil kışın da ellerinden düşürmeyecek.

 

Karamürsel gazozunu nerelerde bulacağız?

Karamürsel’de sahil boyunca uzanan çay bahçelerinde, kafelerde, restoranlarda bulabilirsiniz. İlçemizdeki irili ufaklı marketlerde ve bakkallarda da Karamürsel gazozunun satışı yapılacak. İlerleyen süreçte Kocaeli genelindeki tüm marketlere, kafelere, çay bahçelerine ve restoranlara da vermeyi düşünüyoruz. Hedefimiz kısa süre içinde il sınırlarını aşıp Türkiye genelinde tanınan, bilinen ve sevilen bir marka olmak. Bunun örnekleri var, Karamürsel gazozu da yolunu böyle çizdi.

 

Belediyeler kar amacı gütmeyen kurumlar, siz gazoz satışından elde edilen gelirle ne yapacaksınız?

Karamürsel Belediyesi olarak bu işi kar elde etmek, belediyenin kasasını doldurmak amacıyla yapmıyoruz. Bizim amacımız unutulmaya yüz tutmuş bir değeri Karamürsel halkına yeniden kazandırmak. Doğal güzellikleriyle, verdiği huzur, yaşattığı mutlulukla artık kendisi bir marka olan Karamürsel’e yeni bir marka daha kazandırmak. Karamürsel gazozundan elde edeceğimiz geliri kimsesiz çocuklar ve yardıma muhtaç vatandaşlarımız yararına kullanacağız. Karamürsel gazozu böylece çok güzel bir amaca da hizmet etmiş olacak.

 

Bundan sonraki hedef nedir?

Karamürsel gazozunu çıkardık, oldu, bitti düşüncesinde değiliz. Şimdiden yenilik derdindeyiz. Yeni lezzetlerle ürün çeşitliliğini artırmanın peşindeyiz. Yakın zamanda yine şeftali aromalı soda ya da soğuk çayla karşınıza çıkabiliriz.

 

Son olarak Karamürsel halkına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Karamürsel halkından Karamürsel gazozunu bir kere tatmalarını istiyorum. Aslında sadece Karamürsellilerden değil Kocaeli halkından bunu rica ediyorum. Denemeye değer bir lezzet çünkü... Bir kere tadına bakan zaten bundan sonra Karamürsel gazozu içmeye devam edecektir. Tadını o kadar çok seveceksiniz ki başka bir gazoz aramayacaksınız. Karamürsel halkının kendi markası olan Karamürsel gazozunu sahipleneceğini biliyorum. Özellikle gençlerimiz bu gazoza bayılacak.

NASIL ARANDI: #karamürsel belediyesi # karamürsel gazozu # ismail yıldırım # şeftalili gazoz # hediye # 4 temmuz kurtuluş günü hediyesi # karamürsel # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.