25-02-2024 11:14

İzmit Rotary Dr. Süar’ı konuk etti

2017-12-26    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-12-26
.stripslashes($urun->baslik).

 

DİJİTAL DEV ŞİRKETLER VE YENİ NESİL İLETİŞİM ARAÇLARI

1970 yılında kurulan İzmit Rotary Kulübü sivil hayattan bilim ve teknolojiye gerçekleştirdiği birçok başarılı proje ile adından sıkça söz ettiren bir STK olma özelliğini taşıyor Dernek gerçekleştirdiği sunumlar ile de birçok uzman ismi misafir edip görüşlerini alıyor. İzmit Rotary Kulübü’nün bu haftaki konuğu ise İletişim Bilimleri Uzmanı Dr. Arda Süar oldu. Süar dernek üyelerine dijital dev şirketler ve yeni nesil iletişim araçları hakkında detaylı ve kapsamlı bir konuşma yaptı.

TEKNOLOJİ DEVLERİ REKABET VE İTTİFAKI

Dr. Süar yaptığı konuşmasında ” Teknoloji şirketleri kadar bu şirketlerden ürün alan kullanıcılarda birbirleri ile rekabete giriyor. Örnek vermek gerekirse iPhone son telefonu için LED teknolojisinden OLED teknolojisine geçti. OLED ekranlarını da Samsung’dan satın almış oldu. Böylelikle her iPhone kullanıcısı telefon alırken Samsung’a 110 Dolar kazandırdı. Rekabet ve işbirliğinin birlikte yapılması teknoloji devleri için sıradan bir durum haline geldi. Diğer sektörlerde bu oranın çok az olduğu iddia ediliyor” dedi.

24 SAATTE 14 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

“Doğu’dan yükselen bir teknoloji atağı var” diyen Dr. Süar, ”Devlet destekli olmasına rağmen son 10 yılda dünyaya çok sayıda mega şirket çıkaran Çin gerçeği ile karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Alibaba, dünyanın en büyük sanal alışveriş etkinliği olarak kabul edilen 11 Kasım Bekârlar Günü'nde 14 milyar dolarlık satış gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Aslında bu örnek teknoloji ile ne kadar iç içe olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

REKLAMCILIK SEKTÖRÜNÜN DE GELECEĞİ

“Sosyal medya günümüzün en büyük iletişim aracı artık” diyen Dr. Süar, ”Özellikle Facebook bir nevi kimlik gereci haline geldi. Çok azımızın Facebook hesabı yok. İnsanların bu kadar yoğun olduğu bir platformda siyasetten spora, sanattan akademik hayata her şeye ulaşmanız mümkün görünüyor. Bununla birlikte bu denli yoğun insan olması advertisement ya da kısa ad dediğimiz reklamcılık sektörünün de geleceğini değiştirdi” şeklinde konuştu.

DİJİTAL AYAK İZİ DİYORUZ

Dr. Süar,” Facebook reklamları konuma, kişiye, ekonomik statüye, hobilere ya da alışkanlıklara göre değişebiliyor. Maşukiye’de bir otelimiz olduğunu düşünelim. Bu otel için hazırlayacağımız dijital reklamda İstanbul, Bursa, Yalova Sakarya illerinde ikamet eden, düzenli gelir durumu olan, daha önce yurt dışına çıkmış, bindiği otomobilden kullandığı cep telefonuna kadar bir filtre seçeneği yarattığımızda kesişim kümesinde kalan kişiler bizim ticari hedefimiz olmuş oluyor. Böylelikle hedefe yaklaşma noktasında yüzde yüze yakın bir başarı oranı sağlıyoruz Dr. Süar, biz buna dijital ayak izi diyoruz” dedi.

EN BÜYÜK GÜÇ

Dr. Süar, ”Geçmişte toplumların sosyolojik durumunu ve sosyopolitik tercihlerini özetlemek adına anketler yapılırdı. Kullanılan konvansiyonel yöntemler bu gün baktığınızda toplumun nabzını ölçmek için yeterli değil” dedi. Bugün artık sosyal medya üzerinden insanların yeme alışkanlıklarından oy verdikleri partiye birçok şeyi okuyabiliyoruz ve kullanım alışkanlıkları üzerinden varsayımlar çıkararak sosyolojik betimlemeler gerçekleştirebiliyoruz Bu büyük devletlerin ve şirketlerin bu gün için sahip olduğu en büyük güç olarak tanımlanabilir” dedi.

GELECEĞİN MESLEKLERİ

“Ülkemizde bu dönüşüme ayak uydurmak durumundadır. Türkiye bugün Dünya’nın en büyük 17’inci ekonomisidir” diye Dr. Süar,” Ama şirketler devreye girince bu sıralama 37’ye düşmektedir. Belki birçoğunu biz görmeyeceğiz lakin gelecekte Uzay Kolonisi Sosyoloğu, Mutluluk Tasarımcısı, Genetik Danışman ve Robot Tamircisi gibi meslekler gençlerimizin ilgi duyacağı meslekler arasında olacak” diyerek sözlerini noktaladı. Etkinlik sonrasında İzmit Rotary Kulübü Başkanı Çağdaş Büyükyılmaz, Dr. Arda Süar’a Rotary Flaması hediye etti.

NASIL ARANDI: #advertisement #arda süar #bilişim #Çağdaş Büyükyılmaz #Facebook #İletişim #Instagram #izmit rotary kulübü #Kocaeli #reklamcılık #Sosyal Medya #Teknoloji #twitter #dijital pazarlama # dr arda süar

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.