16-04-2024 02:10

İzmit gerçek kebapla tanıştı: Bedri Usta

2018-07-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-07-03
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Ülkemizde neredeyse her köşe başında Adana kebabı servis eden bir kebapçı bulunsa da ne yazık ki bu olağanüstü lezzeti orijinal haliyle tatmak her zaman mümkün olmuyor. Halbuki Adana kebabı, kullanılan malzemesi, yapım şekli ve sunumuyla tescillenmiş, her aşaması bir standarda bağlanmış olan çok özel bir lezzet. Peki, gerçek Adana kebabı nasıl olur? Onu diğer kebap çeşitlerinden ayıran özellik nedir? Adana Ticaret Odası’nın internet sitesinde, tescilli Adana kebabının üretim talimatı olarak özetle şunlar yazılmış:

“… Adana kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik, söz konusu kebabın üretiminde kullanılan etin, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde edilmiş olmasıdır. Karışım hazırlanırken içine sadece; yağ, sinir, damar ve zarlarından ayıklanmış ve zırh ile kıyılmış en az bir yaşında erkek koyun eti, koyundan elde edilen kuyruk, acı kırmızı biber ve tuz konularak yoğurulur… Kıyma ve yoğurma işlemi, et homojenlik kazanana kadar birkaç kez tekrarlanır, daha sonra demir şişlere sıvanır gibi yapıştırılır. Saplama esnasında el suya batırılıp, şiş üzerindeki et sıvazlanır. Şişe saplanan et miktarı 180 gramdır. Hazırlanan şişler, alevsiz, durgun, korlu, meşe kömürü ateşinde, yeteri miktarda pişirilir. Pişirme esnasında şişler sık sık çevrilir. Pişmiş olan kebap, eli yakmayacak kadar ısıtılmış, kuru, geniş ve yayvan porselen veya metal tabakta; yağlanmış ve soğutulmamış pide ile servis yapılır.”

 

 

SADECE ADANA KEBAP

Okurken bile insanın iştahını kabartan bu çok özel lezzetin anavatanı Adana olsa da artık ilimizde de gerçek Adana kebabını yiyebileceğimiz şık bir mekan var: Bedri Usta Adana Kebapçısı. Adana kebabı konusunda ülkemizin en ünlü zincir markalarından biri olan Bedri Usta, 14’üncü şubesini İzmit’te, La Flora House Otel’in bünyesinde açtı. Tüm şubelerinde müdavimlerine sunduğu tescilli Adana kebaplarıyla ülke çapında üne sahip olan Bedri Usta, otelin sahipleri Doğukan Paşalıoğlu ve Mustafa Paşalıoğlu ile birlikte hayata geçirdiği İzmit şubesinde Kocaelilileri ‘gerçek’ Adana kebabı (basma kebap) lezzetiyle tanıştırdı.

Yaklaşık 2 ay önce hizmete açılan ve açıldığı gün itibariyle kebap severlerin vazgeçilmez adresi haline gelen Bedri Usta, ‘alkollü kebapçı’ konseptiyle de ilimizdeki bir açığı kapatmış oldu.

Bedri Usta’da yiyeceğiniz kebabın en büyük özelliği, etin niteliği… Kebaplarda sadece, Balıkesir ve Tekirdağ yöresinde yetişen erkek kuzunun sağ arka bacağından elde edilen et kullanılıyor. Bunun sebebi, bu etin lezzeti ve daha sıkı bir dokuya sahip olması. Hazırlanan Adana kebaplar normal kebaplardan farklı olarak 1 değil, 3 şişte pişiriliyor; böylece kebabın daha ince, iyi pişmiş ve yumuşak olması sağlanıyor.

Bu yöntemle, tescilli Adana kebabı standartlarına uygun şekilde hazırlanan kebaplar, yine Bedri Usta’nın mutfağında pişen özel pide ve lavaş ekmekleriyle servis ediliyor. Unutmadan ekleyelim, Bedri Usta’nın menüsünde, pek çok et çeşidi bulunsa da Adana kebabından başka hiçbir kebap çeşidi yer almıyor.

 

TAŞ FIRIN LEZZETLERİ

Bedri Usta’da masanıza servis edilen lezzetler Adana kebabıyla sınırlı değil… Kebabınızı beklerken atıştırabileceğiniz fındık lahmacun, soğan salatası, yeşillikler, tabla salata ve lavaş ekmek, mekanın misafirlerine ikramı. Bedri Usta’nın menüsünde ayrıca, günlük pişen 13 çeşit meze, haşlama içli köfte, gerçek çiğköfte ve 2 çeşit de zeytinyağlı bulunuyor.

Mekanda, kebap yemeği tercih etmeyenler için de oldukça geniş bir menü hazırlanmış. Taş fırında pişen Arap tava, Bedri usta et tava, tavuk tava ve ızgara çeşitleri de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Bedri Usta, Adana kebabında olduğu kadar lahmacun ve pide çeşitlerinde de iddialı. İncecik hamurun üzerinde, bol malzemeyle pişirilen çeşit çeşit pidelerin yanı sıra Adana lahmacunu, Antep lahmacunu, fındık lahmacun ve peynirli lahmacun da mekanın müdavimleri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Adana lahmacununun porsiyonunda fındık lahmacundan biraz daha büyük 5 adet lahmacun bulunuyor.

 

Bedri Usta Adana Kebapçısı’nın misafirleri, bu lezzetlerin yanında arzuya göre alkollü ve alkolsüz içecekleri tercih edebiliyor ama mekanın içecek konusundaki favorisi, Adana’dan getirtilen nefis şalgam suyu. Acısı ayrı olarak servis edilen nefis şalgam suyu, deyim yerindeyse Adana kebabının lezzetini ikiye katlıyor.

Bedri Usta; acılı Adana’yı acılı şalgam suyuyla yedikten sonra ağzını tatlandırmak isteyenleri de düşünmüş. Menüsündeki tüm tatlılar çok lezzetli ama mekanın favorisi, fıstıklı irmik tatlısı. Dövülmüş Antep fıstığı ve irmikle hazırlanan bu enfes tatlı, tek başına bir lezzet bombası ama bir de dondurmayla birlikte servis edildiğinde, bir porsiyonla yetinmek hayli zor. Sıcak ortamı, hizmet kalitesi, nefis yemekleri ve fiyat-kalite dengesiyle Bedri Usta, İzmit’in en popüler mekanları arasındaki yerini çoktan aldı. 

Eğer siz de Bedri Usta Adana Kebapçısı’nın birbirinden lezzetli çeşitleriyle, hele de gerçek Adana kebabıyla hala tanışmadıysanız, daha fazla gecikmeyin; gitmeden önce de rezervasyon yaptırmayı unutmayın deriz. Şimdiden afiyet olsun.

 

İLETİŞİM

Adres: La Flora Otel altı Yenişehir Mahallesi Dönmez Sokak İzmit/Kocaeli

Telefon: 0262 311 57 89

NASIL ARANDI: #bedri usta adana kebapçısı # izmit # la flora house otel # kebap # lezzet # yemek # adana kebabı # bedri usta

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.