26-06-2024 00:47

İştahınız bol olsun!

2020-10-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-02
.stripslashes($urun->baslik).

Bir yol gösterici olması dolayısıyla yeme ihtiyacının ilk hissi olan iştah, bir çoğumuzu baştan çıkaran fantastik bir duygudur. İştahı kabartan nice lezzetlerden önce iştahlandığımızı bize haber veren enteresan durumlar vardır. Midede biraz cansızlık ve hafif yorgunluk gibi. Bunlar işin kötü yanları olmakla birlikte halüsinasyonlara benzer farklı durumlar içine sokar bizi.

Mesela ruh, genelde ihtiyaçlarını çağrıştıran nesnelerle ilgilenir, hafıza tat alma duyusuna hoş gelmiş şeyleri hatırlar, hayal gücü bunları gördüğünü sanır, burada rüyaya benzer bir şey meydana gelir. Bu durum pek de nahoş değildir aslında.

Binlerce yemek severin yüreklerinden taşan mutlulukla şöyle haykırdığını duymuşumdur: Kısa bir süre sonra harika bir yemek yiyeceğimizden emin olduğumuzda böylesine bir iştaha sahip olmak ne büyük bir zevk.

Bunun yanında beslenme organlarının bütünü harekete geçer. Mide hassaslaşır, mide özsuları coşar. İç gazlar gürültüyle yer değiştirir. Ağız sulanır ve sindirim güçleri harekete geçmek için emir verilmesini bekleyen askerler gibi silahlanır. Biraz daha beklenirse kasılmalı hareketler meydana gelir. Esnenir, acı çekilir, karın acıkır.

Bu gibi çeşitli durumların nüanslarını, yemek servisinin geciktiği salonlarda gözlemleyebilirsiniz.

Bunlar o kadar doğaldır ki en mükemmel terbiye bile bunun belirtilerini saklamaya yetmez. Buradan şu büyük sözü tekrar hatırlatıyorum: ‘Aşçının bütün nitelikleri arasında en vazgeçilmez olanı dakikliktir.’

Siz de hep iştahlanın ve yemeğiniz gelene kadar sabırla bekleyin. Ve aşçılar da yemeğinizi zamanında yetişmek için elinden gelen her şeyi yapsın. İşte iştahın bilimsel ve duygusal açıklaması.

Şimdi de iştahlanmanızı sağlayacak, iştah açıcı bir tarif... En azından iştahı kapalı olanlara gelsin... Haydi mutfağa, ekim ayının en güzel balıklarından palamut tava yapmaya.

Şimdiden afiyet olsun. 

 

 

Palamut Tava

Malzemeler

• 2 adet palamut

• 1 su bardağı mısır unu

• 1 yemek kaşığı un

• 1 tatlı kaşığı tuz

• 1 çay kaşığı karabiber

• 3 su bardağı kızartma yağı

 

Yapılışı

Palamutları iyice temizleyin, halka halka doğrayıp süzgece koyun, suyu ve kanı iyice süzülünceye kadar bekletin. Kızartma yağını, kızartma yapacağınız tava veya tencerenin içine dökün, iyice kızmasını bekleyin.

Buzdolabı poşetinin içine un, mısır unu ve baharatları ilave edin. Suyu süzülen balıkları buzdolabı poşetinin içine atın ve ağzını kapatın, unun ve baharatların balıkların bütün yüzeyini kapladığına emin olun. Poşetten çıkardığınız balıkları kızgın yağda iki yüzü de iyice kızarıncaya kadar pişirin. Kızaran palamutları fazla yağını süzmesi için kağıt havlu serili bir tabağa alın. Bol roka, balıkçı soğanı dediğimiz mor soğan ve patates püresiyle servis yapabilirsiniz. Tekrar afiyet olsun.

NASIL ARANDI: #serkan yeşildağ # gurme # köşe yazarı # kocaeli life # kocaeli # palamut tava # tarif # lezzet # dergi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.