16-04-2024 00:44

İdeal kilo, sağlıklı omurga; Flex & Form

2018-12-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-06
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İ. HAKKI TİMUÇİN

 

Kilo problemleri ve buna bağlı omurga rahatsızlıkları, pek çok kişi için ciddi bir sorun. Fazla kiloların omurga üzerine yarattığı yükten kaynaklanan ağrılardan kurtulmanın ilk şartı ise kilo kontrolü. Flex&Form Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi’nin kurucusu diyetisyen Ayşe Ünal ve eşi uzman fizyoterapist Mehmet Ünal, danışanlarının kilo problemlerinden kurtulmalarını sağlarken omurgayla ilgili rahatsızlıklarına da çözüm getiriyor.

Ünal çifti bundan yaklaşık 1 yıl önce kurulan merkezde kilo problemlerinin ve omurga rahatsızlıklarının çözümü için Kocaelililer’i psikonöroimmünoloji (PNİ) yaklaşımıyla tanıştırıyor.

Kilo kontrolü, insülin direnci, diyabet, polikistik over sendromu, gastrit, otizm, MS hastalığı, crohn hastalığı, migren, ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu, omurga rahatsızlıkları ve fibromilyaji (kas ağrısı) gibi hastalıkların tedavisinde Avrupa’da 50 yılı aşkın süredir kullanılan bu yaklaşım, Türkiye’de henüz yeni. Ünal çifti, “Psikonöroimmünoloji, sonuçları itibariyle tıp dünyası tarafından kabul görüyor” diyor.

 

Diyetisyen Ayşe Parmaksız Ünal

 

YEPYENİ BİR YAKLAŞIM

 

Peki, PNİ gerek kilo problemlerinde gerek omurga sağlığında nasıl kullanılıyor? Diyetisyen Ayşe Ünal, bu konuda şunları söylüyor: “Kocaeli’de belirli bir süre özel hastanelerde görev yaptıktan sonra kendi merkezimi açtım. Akademik bilgilerimi bir yıldır psikonöroimmünoloji yaklaşımıyla birleştirerek danışanlarıma hizmet veriyorum. PNİ; bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hormonal sistem ile insan psikolojisi arasındaki bağlantıları inceleyen; klasik metotların dışına çıkan; kişiyi psikolojik, klinik ve immünolojik (bağışıklık) yönden değerlendirmeye imkan tanıyan bir yaklaşım.

PNİ, hastalığın varlığından ziyade daha çok sebebi ve gelişme yollarıyla ilgilenerek ona göre bir tedavi yönetimi uygulanmasını ön görmekte. Psikonöroimmünolojiyi kilo problemi yaşayan danışanlarım üzerinde uyguluyorum.

Üzülerek söylüyorum ki insanlar üzerindeki mesleki algımız çoğu zaman ne yazık ki sadece kilo verdirmek üzerine olsa da buraya geldiklerinde kişiler aslında beslenmenin bir bilim olduğunun farkına varıyorlar. Çünkü burada amaç, görüntünün düzeltilmesinin çok daha ötesinde, kişinin daha sağlıklı bir yaşama geçiş yapması ve aslında sağlıklı yaşam algısının değiştirilmesi.

Kilo problemleriyle merkezimize gelen danışanlarıma, diyetisyen olarak hizmet vermenin yanı sıra kilo problemlerinin nedenlerini de ortaya çıkaran çalışmalar yapıyorum. Kişi çok sık kilo alıp veriyor ya da kilo vermede sıkıntı yaşıyorsa bu durumun altında vücutta bir insülin direnci var mı, tiroid ya da bağışıklık sisteminde bir bozukluk var mı, vitamin/mineral eksikliği var mı diye araştırıyorum, özel bir beslenme programı oluşturuyorum. Kilo problemi yaşayan herkesin ortak noktası ne yazık ki doğru beslenememek.”

 

KALORİYE ÇOK TAKILMAYIN!

 

Doğru beslenmenin de bir tedavi yöntemi olduğunun altını çizen diyetisyen Ünal, sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz yemeyi seven bir toplumuz. Ancak yediğimiz besinler bizim ilacımız da olabilir hastalık sebebimiz de; maalesef bu gerçeğin çok gerisinde kalıyoruz! Benim en büyük mücadelem beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde aslında besin bile diyemeyeceğimiz şeyler! Örneğin, paketlenmiş ürünler… Bir diyetisyen ambalajlı ürünlerden ziyade kişiyi doğal olana yönlendirmeli; çünkü ambalajlı ürünlerin içindeki katkılar otoimmün hastalık demek, alerjik reaksiyonlar demek, nörodejeneratif rahatsızlıklar demek. En basitinden kişi yoğurdunu evde kendisi yapsın. Bir de kişiler kilo vermek istiyorsa diyet ürün/light ürünlere yöneliyorlar; fakat doğanın bize sunduklarında light besin/diyet besin diye bir şey yok…”

Diyet programlarında kaloriyi ön planda tutmadığını söyleyen diyetisyen Ünal, “Önemli olan kaloriden ziyade, vücuda giren besinin vücutta belli işlevleri yerine getirip getirmediği. Şu unutulmamalı ki bağışıklığı güçlü olan, doğru çalışan bir organizma kilo problemi yaşamayacaktır” diyor ve ekliyor: “Kış aylarında vücudumuz kilo almaya daha meyilli. Bundan korunmak için mutlaka uzman kontrolünde bir beslenme alışkanlığı kazanılması gerekir.”

Flex&Form Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi’nde görev alan fizyoterapist Mehmet Ünal ise psikonöroimmünoloji yaklaşımının omurga rahatsızlıklarının tedavisi için nasıl kullanıldığını araştıran ve bunun üzerine çalışmalar yapan bir isim. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden birincilikle mezun olduktan sonra, 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Ünal, daha sonra doktora tezini Medipol Üniversitesi’nde ‘kronik bel ağrısı’ üzerine yazmış. Uzman fizyoterapist Mehmet Ünal, yakın zamanda ‘bilim doktoru’ unvanını alacak. 

Ünal; obezitenin giderek artması, duruş bozuklukları ve kontrolsüz ağırlık kaldırma nedeniyle omurga rahatsızlıklarının ülkemizde ciddi boyutlara ulaştığını söylüyor ve ekliyor: “Ben, omurga rahatsızlıklarının giderilmesinde yurt içi ve yurt dışında eğitimini aldığım manuel terapi ve yine eğitimini yurt dışında aldığım spinal manüpülasyon (kayropraktik) yöntemlerini araştırıyorum.”

 

NEDENLERİNİ ARAŞTIRIYOR

 

Omurga rahatsızlıklarının nedenlerini araştırmak için 1,5 yıl önce PNİ  alanında da Avrupa bağlantılı bir kurumdan eğitim alan uzman fizyoterapist Ünal, yakın zamanda ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nde bu konuyla ilgili bir konuşma yapmaya hazırlanıyor.

Kocaeli’de omurga rahatsızlıklarında PNİ yaklaşımından faydalanan tek isim olduğunun altını çizen uzman fizyoterapist Ünal, konu hakkında şunları söylüyor: “Türk halkı ne yazık ki omurga sağlığını önemsemiyor. Omurga rahatsızlıklarının da muhakkak başka rahatsızlıklarla bağlantısı var. Bağırsak problemleri, bağışıklık sistemi, vücuttaki vitamin/mineral yetersizliği bel ve boyun ağrılarına neden olabiliyor. PNİ ile semptomlara yönelik değil, sebebe yönelik bir yaklaşım benimsiyorum. Bu yaklaşımı örneğin kas ağrısı olarak bilinen fibromiyalji rahatsızlığının sebeplerini ortaya çıkarmakta kullanıyorum.”

Kilo problemlerinizden kurtulurken omurga rahatsızlıklarınıza da veda etmek istiyorsanız, Flex&Form Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi sizi bekliyor.

 

İLETİŞİM

 

ADRES: Ömerağa Mahallesi, Alemdar Caddesi, İsmail Kolaylı Apartmanı, No: 14, Kat: 4, Daire: 19 İzmit / Kocaeli

 

TELEFON: 0544 253 64 32 (Uzman Fizyoterapist Mehmet Ünal)

                     0538 704 78 88 (Diyetisyen Ayşe Ünal)

 

INSTAGRAM: @uzmfztmehmetunal

                        @dyt_ayseparmaksiz_unal

NASIL ARANDI: #diyetisyen # ayşe parmaksız ünal # uzman fizyoterapist mehmet ünal # sağlık # omurga # diyet # beslenme # kocaeli # izmit #omurga sağlığı # beden sağlığı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.