29-02-2024 17:16

Her detayında kalite var

2018-01-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-11
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Zeynep AKAR FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN 

 

Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Kumla-1 sitesinde bulunan şık bir villadayız bu ay… İlimizin tanınmış iş adamlarından, Soylular Beton ve Hafriyat’ın sahibi Gülaydın Soyer ile eşi Melek Hanım’ın iki çocuklarıyla birlikte yaşadığı bu ev, ince bir zevkle art-deco tarzında döşenmiş.

 

Salonun oturma bölümünde, Zeynep Soyer ve Gülçin Soyer Başlılar tarafından tasarlanarak Montel Mobilya’ya yaptırılmış koltuk takımı kullanılıyor.

 

Soyer ailesi, depremden sonra az katlı bir binada yaşamak isteyince, müteahhit Yaşar Kavşut’un yaptığı bu sitede oturmaya karar vermiş. Topraktan satın aldıkları villayı, kısa bir süre önce yeniden dekore eden aile, bütün eşyalarını değiştirerek evi yeni baştan tasarlamış. Soyer çiftinin tripleks villasının yaklaşık 300 metrekare kullanım alanı var. 5 oda ve 1 salon şeklinde planlanan evin alt katı salon ve mutfağa ayrılmış. Orta katta 3 yatak odası ve üst katta ise 2 oda bulunuyor. Zarif ev sahibesi Melek Soyer, evin hikayesini şu cümlelerle anlatıyor: “Deprem sonrası yüksek katlı binalarda yaşamak istemeyince, Yahya Kaptan’daki bu sitenin tamamlanmasını bekledik ve taşındık. O günden beri de aynı yerde yaşıyoruz. Gerek kullanım alanı gerekse lokasyonundan dolayı, evimizi seviyoruz. Kısa bir süre önce de dekorasyonu tamamen değiştirdik. Evimizi art-deco tarzında döşedik.”

 

Antrede değerlendirilen tablo, Kocaelili ressam Vehbiye Başkan tarafından özel olarak yapılmış.

 

NE İSTEDİĞİMİZİ BİLİYORDUK

Evin yeni tasarımı için profesyonel bir destek alınmamış; Soyer çiftinin evi, dekorasyon konusunda engin bir bilgi ve ince bir zevke sahip olan kızları Zeynep Soyer ile Gülçin Soyer Başlılar tarafından tasarlanmış. Her detayla ayrı ayrı ilgilenen iki kız kardeş, ortaya annelerinin de zevkine uygun; krem ve kahve tonlarında, şık ve kalitesi her ayrıntıda hissedilen bir tasarım çıkarmış.

Evin ‘L’ şeklindeki salonu üç bölümden oluşuyor. Girişte bulunan oturma kısmında, Montel Mobilya tarafından özel olarak tasarlanan oldukça sade ve konforlu bir koltuk takımı ile eskitme aynadan üretilmiş orta sehpa kullanılmış.

Çırağan Şömine tarafından uygulanan şöminenin önündeki deri koltuklar, tasarımı ve kalitesiyle göz dolduruyor.

Melek Hanım, salonun dekorasyonu hakkında şunları söylüyor: “Biz evimizi tasarlarken, ne istediğimizi biliyorduk. Bu nedenle çok zorlanmadık. İstediğimiz şeyi tasarladık, geriye sadece uygulaması kaldı. Ben dekorasyonda sade, fakat tek düze olmayan tasarımları seviyorum. Her parçanın bir özelliği olmalı. Bu nedenle evimizin dekorasyonunda kullanılan tüm parçalar ayrı ayrı yerlerden, yerine uygun olarak temin edildi. 6. Cadde’den satın alınan salon sehpaları ve mutfak masası hariç, tüm mobilyalar kızlarım tarafından tasarlanarak Montel Mobilya’ya yaptırıldı.

Dekorasyonda kullandığımız her detay içimize sinse de benim evde en çok sevdiğim eşya, salondaki orta sehpa. İlk gördüğüm an çok beğendim; hala da çok severek kullanıyorum.”

 

ESKİDEN KALAN TEK PARÇA

Salonun yemek odası kısmının yıldızı ise 8 kişilik mermer masa. Yüksek bir büfeyle tamamlanan yemek bölümünde duvara dayanmış halde değerlendirilen büyük boy aynası, İstanbul’da özel olarak yaptırılmış. Soyer çifti, evin dekorasyonunda kullanılan aksesuarların çoğunu ise İstanbul Zara Home’dan seçmiş.

Soyer ailesinin evinde, eskiden kalarak dekorasyona dahil edilen tek parça yemek masasının üzerinde kullanılan kristal avize. Salondaki diğer aydınlatma elemanları, bu avizeye uygun olarak yaptırılmış. Evin tüm perdeleri Bekirpaşa Mahallesi’ndeki Karaca Perde’ye yaptırılırken, dekorasyonun tamamında Koçak Halı mağazasından temin edilen bambu ipek halılar kullanılmış.

 

Yemek odasında, 8 kişilik mermer masa kullanılmış.

 

Yemek odasının devamında ise bahçenin yemyeşil manzarasına hakim, konforlu bir dinlenme köşesi bulunuyor.

Alt katta bulunan geniş mutfak ise ailenin en fazla zaman geçirdiği alanlardan biri. Düz çizgilere sahip şık mutfak dolapları Kitche Mutfak imzalı.

Oldukça rahat bir köşe koltuk ve 6. Cadde’den satın alınan kütük ayaklı cam masayla tamamlanan mutfakta, ocak ve eviye ada tezgahın üzerinde tasarlanmış.

Odalar haricinde, evin tüm alanlarında olduğu gibi mutfakta da zemin döşemesi olarak doğal taş tercih edilmiş.

Evin ikinci katındaki 3 odadan biri ebeveyn odası, biri ailenin oğlunun odası, diğeri ise misafir odası olarak düşünülmüş. Evdeki tüm yataklar, özel olarak yaptırılmış; dolap uygulamaları ise yine marangoz Yakup Usta’ya ait.

Evin üst katında ise dekorasyonda imzası olan Zeynep Soyer’in yatak odası ile kuşkusuz evin en keyifli bölümlerinden biri olan oturma odası bulunuyor.

Bir televizyon ünitesi ve özel tasarım kanepelerle dekore edilen oturma odasının camları, yaz günlerinde tamamen açılarak alan şık bir terasa dönüşebiliyor.

 

 

NASIL ARANDI: #Gülaydın Soyer # ev # dekorasyon # yahya kaptan

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.