Hassas ve titiz bir anne: Esra Ağyar

2018-07-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-07-09
.stripslashes($urun->baslik).

‘1 Anne 5 soru’ köşemizin bu ayki konuğu, Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan Esra Ağyar. 3 yaşındaki Yusuf Battal’ın annesi olan Esra Hanım, çocuğunun gelişimiyle yakından ilgilenen titiz ve hassas bir anne. Yusuf Battal ile birlikte vakit geçirmekten, ona uygun aktivite ve oyunlarla oğlunun gelişimini desteklemekten büyük keyif alan Esra Ağyar ile oğlu Yusuf Battal ve annelik hakkında konuştuk.

 

1) Esra Ağyar nasıl bir annedir?

Hassas, titiz, programlı, okumayı çok seven, kişisel gelişim ve çocuk gelişimi alanlarında kendini geliştirmekten hoşlanan bir anneyim.

 

2) Çocuğunuzla en çok neler yapmak, nerelere gitmek keyif veriyor size?

Oğlumla beraber, mutfakta keyifli vakit geçiriyoruz. Birlikte yemek, kek, kurabiye yapıyoruz. Bazen bulaşık makinesini beraber yerleştiriyoruz. Yardım etmek, bir şeyleri başarmak, takdir ve teşekkür almak çocukları çok mutlu ediyor. Oğlum da şimdiden bir kitap sever diyebilirim. Özellikle Sara Şahinkanat ve Feridun Oral kitaplarından çok hoşlanıyor. “Anne, büyük yatakta kitap okuyalım’ der ve okunmasını istediği kitapları da kendisi seçip getirir. Bunun yanı sıra, evde battaniyeden çadır yapıp, çadırın içinde hayal dünyamızda güzel vakit geçiriyoruz. Babası görsel olarak çocukların dikkatini çekecek güzel bir çadır aldı. Baba-oğul beraber eğlenerek çadırın kurulumunu yapıyorlar. İnce motor becerisi için güzel bir etkinlik oldu ancak kurulumu biten çadırda vakit geçirmiyor. Battaniye ile kurduğumuz çadırda daha çok eğlendiğini ve uzun süre vakit geçirdiğimizi söyleyebilirim. Yaşına uygun puzzlelar yapıyoruz. Kelime dağarcığının gelişmesi için resimli kartlarla kelime oyunu oynuyoruz. Direk karttaki resmi söylemek yaş itibariyle sıkıcı geldi ilk başlarda. Karttaki resmi yanlış söyleyerek ve ona soru olarak yönelterek dikkatini çekmeyi başardık ve son günlerde en sevdiği oyun haline geldi. Arabalar ve iş makineleriyle oyun oynamaktan da çok keyif alıyor. Yolda giderken yol çalışmasına denk gelirsek, arabadan iniyoruz ve beraber yol çalışmasını izliyoruz.

Oğlumuz Yusuf Battal, kapalı alanları pek sevmiyor. O yüzden AVM, kafe vb. yerlere birlikte gitmeyi pek tercih etmiyoruz. Açık havada, doğada olmaktan; deniz ve kumla oynamaktan; özellikle hayvanların olduğu yerlerde bulunmaktan çok hoşlanıyor. Geçen hafta Yuvacık taraflarında yürüyüş yaparken kelebek gördü ve bana dönüp ‘Peki, bu bir kuş mu, hayır bu bir kelebek’ dedi. Kelime kartlarıyla oynadığımız oyunu doğada yürürken yapmış olması beni çok mutlu etti.

 

3) Yusuf Battal’ın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Yusuf Battal görsel açıdan baskın bir çocuk. Gözlem yapar, inceler ve aynısını uygulamaya çalışır. İnce motor gelişimi bu yönüyle çok iyi. Parçalarına ayrılan, vida ve tornavidayla birleştirilen oyuncak grubu en sevdikleri. Biz de oyuncak seçimimizi bu yönde yapıyoruz. Hayvanları çok sevdiği için doğayla iç içe olmasına özen gösteriyoruz. Basket oynamayı seviyor. Evde potamız var. Masa, koltuk, TV ünitesi gibi yerlere çıkıp farklı açılardan basket atmaya çalışıyor. İlerleyen dönemlerinde ilgi ve isteği olursa, oğlumuzu bu yönde kurs ve etkinliklerle desteklemek isteriz.

 

4) Çocuğunuzu yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Ne istediğini bilen, kararlı, iç referanslı, vicdanlı, çalışkan, duyarlı ve mutlu bir birey olmasını isterim. Umarım bizler için çok kıymetli olan çocuklarımızı büyütürken, aynı zamanda onları yetiştiren ebeveynler olmayı başarabiliriz.

 

5) Çocuğunuzun gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Dr. Özgür Bolat’ın ‘Beni Ödülle Cezalandırma’ adlı kitabı, başucu niteliğinde bir kitap bence. Michael Ende tarafından yazılan ‘Momo’ da farklı bir bakış açısıyla günümüzdeki ilişkileri ve karşılaştığımız durumları ele alan; zamanın kıymetine vurgu yapan bir kitap. Yine takip ettiğim yazarlardan Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun, ‘Yetiştiren Aile’ ve ‘İçimizdeki Çocuk’ isimli kitaplarını da beğeniyorum. Ayrıca akademisyen Doç. Dr. Saniye Bencik’i de sosyal medyadan ilgiyle takip ediyorum.

 

NASIL ARANDI: #Esra Ağyar # bir anne beş soru

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.