26-06-2024 00:09

Haşmet Fevzi Çakmak: Egzersiz her yaşta şart

2019-11-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-11-01
.stripslashes($urun->baslik).

Kentimizde firmalara danışmanlık hizmeti veren 59 yaşındaki Haşmet Fevzi Çakmak, sağlıklı yaşam için hareket etmenin, düzenli beslenmenin ve spor yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varmış bir isim.

‘Kendimi bildim bileli spor yapıyorum’ diyen Haşmet Bey, fizyoterapist Elif Akıncı’nın ismini ve egzersiz yöntemini duyunca merak etmiş ve denemek istemiş. Merkeze üye olduğu andan itibaren de müdavimi olmuş.

Yaklaşık 9 aydır Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde rubatonik pilates yapan Haşmet Bey, daha güçlü bir bedene ve sağlıklı bir omurgaya kavuştuğunu söylüyor.

Bir rahatsızlığı olmadığını, bunu da spora ve sağlıklı beslenmeye borçlu olduğunu belirten Haşmet Bey’i gelin birlikte dinleyelim.

 

 

100 YIL ÖNCESİNDEN...

“Öncelikle egzersiz ya da spor yapmak için hasta olmaya gerek yok. İnsan hayatının her anında hareket etmeli. Sağlıklı bir yaşam için bu şart.

Pilatesi çok sık duyuyordum ama moda olmuş bir spor akımı olarak görüyordum. Daha sonra pilates hakkında araştırma yapmaya başladım ve dünyada yaklaşık 100 yıldır kullanıldığını öğrendim.

Bu akımı başlatan Joseph Pilates’in çocukluğu boyunca raşitizm, astım ve ateşli romatizmayla savaştığını, bu rahatsızlıkların üstesinden gelmek için vücut geliştirme, jimnastik, dalış ve diğer fiziksel aktivitelerle uğraştığını okudum.

Hatta Joseph Pilates, 1. Dünya Savaşı patlak verdiği sırada bir kampta gözaltına alınmış ve kampta bulunduğu süre boyunca kendi geliştirdiği egzersiz programını çevresindekilere de öğretmişti.

Bu egzersizleri yapan esirler yakalandıkları hastalıkları kısa sürede atlatmıştı. Dolayısıyla bağışıklık sistemleri ve kasları güçlenmişti. Bunları okudukça pilatesi merak ettim.

 

KİŞİYE ÖZEL EGZERSİZ

‘Nerde yapabilirim?’ diye düşünürken arkadaşlarım Elif Hanım’ı önerdiler, geldim, görüştüm. Ben zaten spor yapan biriyim ama salon sporu yapıyordum. Elif Hanım ile egzersizlere başlayınca kişiye özel sporun çok daha verimli olduğunu gördüm.

Yaklaşık 9 aydır Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde egzersiz yapıyorum. Haftanın iki günü geliyorum. Pilatese başladığım günden bu yana daha dik durduğumu fark ettim. Kendimi daha güçlü hissediyorum.

Tüm kaslarım kuvvetlendi, bu durum da yaşam kalitemi artırdı. Kişiye özel programlarla daha verimli sonuçlar alınıyor.”

Fizyoterapist Elif Akıncı’nın bilgisi ve deneyimiyle alanında iyi bir isim olduğunu söyleyen Haşmet Bey, “Elif Hanım, kendini geliştiren, televizyon programları ile kamuoyunu bilgilendiren biri. Merkez çalışanları da alanlarında çok iyi. Üyelerle iyi diyalog kuruyorlar, güler yüzlüler, sistem çok güzel işliyor.

Ben çevremdeki insanlara da Elif Hanım’ı öneriyorum. Özellikle pilatesi her yaştaki insanın yapması gereken bir spor branşı olarak görüyorum. Hayatımızda hareket çok önemli. Eğer hareket yoksa vücut paslanıyor. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız spor şart” diye konuştu.

NASIL ARANDI: #elif akıncı # fizyoterapist # sağlık # tedavi # güven # kocaeli # Fevzi Çakmak

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.