20-04-2024 10:52

Gurme müfettişler kapımızda

2017-07-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-01
.stripslashes($urun->baslik).

Serkan YEŞİLDAĞ


Bunların en biliniri, Michelin Yıldızı’dır. Dünya genelinde hiçbir kar amacı gütmeyen, tamamen bağımsız bir işletmedir. Amacı, mutfağa ve yemeğe gönül vermiş tüm kurumların, işlerini dünya kalite standartlarında ne kadar yeterli yaptıklarını tespit edip puanlamak ve tüketicilerle paylaşmaktır.

Bu puanlamalar işletmeler için çok büyük önem arz ediyor. Onlar, kendi aralarında ‘yıldız’ diyorlar. Mesela ilk yıldız, bulunduğunuz il ya da ilçede tercih etmeniz önerilen bir mekan olduğunu gösteriyor. İkinci yıldız, yakınlardaysanız o işletme için yolunuzu değiştirebileceğinize işaret ediyor. Son yıldız olan üçüncü yıldız ise sadece o işletmede yemek deneyimi yaşamak için o şehre gidilebileceği anlamına geliyor ki bu da söz konusu işletmenin gece gündüz dolup taşması demek.

Bu uygulama dünya genelinde çok bilinen ve önem arz eden bir durum. Tabii, bu yıldızları almak öyle kolay işler değil, hatta çok zor. Her şeyinizle mükemmele yakın olmak zorundasınız. Kaliteniz, fiyat politikanız, servisiniz, kullandığınız hammaddelerin yerel lokal ürünlerin en iyisi olması… Kısacası, bu yıldızları almak için kusursuz bir işletme olmanız gerekiyor.

Hal böyleyken tabii ki bu yıldızları alan işletmeler dünyada bir elin parmaklarını geçmeyebilir. Michelin, ülkemizi hala denetleme kategorisine almış değil, kendilerince yetersiz görüyorlar ki bence haklılar da.

Evet harika lezzetli yemeklere sahibiz, müthiş bir mutfağımız var; onlar da bunun bilincindeler ama normlar yetersiz olacak ki gelmiyorlar. Michelin gelmiyor ama bizimkiler de boş durmuyor. Kendi kendimizi denetleyen bir mekanizma da Türkiye’de oluşmaya başladı; adı önümüzdeki günlerde sıkça duyacağımız ‘Yedy’.

Yedy de tamamen bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir oluşum. Aynı amaçlar doğrultusunda tüketicilere, Türkiye’de hangi restoranların işini en iyi yaptığının bilgisini verecek. Bağımsız, kimsenin adını sanını bilmediği 70 müfettiş tarafından, bu bilgiler  her yıl kitaplaştırıp bizlere sunulacak; işletmeci arkadaşlara şimdiden duyurulur.

Tüketiciler de böylelikle daha iyi yemeğin nerede yenilebileceğini kendi dalında uzmanlaşmış gurmelerden öğrenecek.

Bu konuda verebileceğim bilgiler şimdilik bu kadar. Ben de bu ay sizlerle yıldız alabileceğini düşündüğüm bir yemek tarifi paylaşacağım.

Şimdiden afiyet olsun.

 

 

deniz-lakerdasi-ve-seftali-kopugu-esliginde-sakiz-enginari

 

 

NASIL ARANDI: #yemek # Serkan Yeşildağ

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.