29-02-2024 18:18

Günlük sütünüz kapınıza gelsin!

2017-10-17    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-17
.stripslashes($urun->baslik).

Süt, sağlık için en önemli besinlerin başında gelir. Bu yüzden yaşamın her döneminde mutlaka tüketilmelidir. Özellikle günlük süt. Neden mi? Çünkü daha düşük sıcaklıklarda pastörize edildiği için vitamin ve besin değerini korur. 

Yağ oranıyla oynanmadığı ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için de yüzde 100 doğaldır. Anne sütüne en yakın ve en besleyici süt çeşididir.

Hangi yaşta olursak olalım, sağlıklı beslenmek, yani vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri düzenli olarak alabilmek için her gün mutlaka günlük süt tüketmeliyiz. Peki, günlük sütü nereden bulabiliriz? Bunun için yorulmanıza gerek yok.

KA Süt ve Besi Çiftliği’nin ortaklarından Recep Karakaş, çocukluğundan beri üretimin içinde.

 

KA Süt ve Besi Çiftliği’ni aradığınızda, günlük sütünüz kapınıza gelecek.

Günlük sütün yanı sıra doğal tereyağı, doğal yoğurt, köy peyniri ve köy yumurtası da isteyebilirsiniz.

KA Süt Çiftliği, Derince Kaşıkçı Köyü’nde 9.5 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş, hem süt hem de et üretiminin yapıldığı bir çiftlik. Çiftliğin ortaklarından Recep Karakaş, çocukluğundan beri bu işle ilgileniyor. Yörük Türkmenlerinden olan ve Derince bölgesinde hayvan besiciliği yapan babasının, hatta dedesinin yanında yetişmiş. Karakaş ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi olarak ortağı Ahmet Gökbayrak ile birlikte yaklaşık bir yıl önce de bu çiftliği kurmuş.

Çiftlikte süt üretimi Simental ve Jersey adı verilen iki ırktan yapılıyor. 170 büyükbaş hayvandan günlük 300 litre civarında süt alınıyor ve perakende olarak satılıyor. Elde edilen sütün 3 ve 5 litrelik sıfır pet şişelere doldurularak o gün içinde dağıtıldığını söyleyen Recep Karakaş, “Ağırlıklı olarak Körfez, Derince ve İzmit bölgesine dağıtım yapıyoruz. Özel soğutucu araçlarımızla müşterilerimizin kapısına kadar giderek teslim ediyoruz” dedi.

ERTESİ GÜNE KALMIYOR

Dağıtımı o gün içinde yaptıklarını ve ertesi güne süt kalmadığını söyleyen Karakaş, “Dünyada kabul görmüş en kaliteli sütü üretiyoruz. Hiçbir katkı maddesi olmayan, yüzde 100 doğal sütlerimizde 4.7 yağ oranı bunuluyor. Şimdilik günlük üretimimiz 300 litre ancak yıl sonuna kadar üretimi 1 tona çıkarmayı hedefliyoruz. 5 litrelik bir sütten bir yoğurt kasesi kaymak alabiliyorsunuz. Sütlerimiz tamamen hijyenik ortamlarda el değmeden üretiliyor ve hiçbir katkı maddesi yok” diye konuştu.

Doğada serbest dolaşan tavukların yumurtaları da sipariş üzerine kapıya teslim ediliyor.

 

KA Süt ve Besi Çiftliği’nde süt üretimi şu şekilde yapılıyor: İnekler önce sıcak suyla yıkanıyor, el değmeden sağılıyor ve soğutucu tanklara ulaştırılıyor. Bu tanklardan da yine el değmeden sıfır pet şişelere doldurularak dağıtıma hazır hale getiriliyor. Çiftlikten haftanın 7 günü 08.30-13.00 saatleri arasında dağıtım yapılıyor, istenilen miktarda sütler müşterilerin evine ulaştırılıyor.

KA Süt Çiftliği, doğal süt ve ürünlerini kapınıza kadar getiriyor.

 

BAKANLIK ONAYLI

Çiftlikte süt üretiminde kullanılan hayvanlar veteriner hekim Kadir Dönmez tarafından sürekli kontrol ediliyor ayrıca İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri de sık sık denetime geliyor. Tarım Bakanlığı’nın istediği kriterlerin tam olarak yerine getirildiği çiftlik, ari tesis belgesi almak için de başvurudu bulundu. Belgeyi aldıktan sonra marketlerde günlük süt stantları açacaklarını söyleyen Karakaş, ileriki dönemde çiftliğin hemen yanındaki arsaya 200 başlık süt kombinesi kuracaklarını da sözlerine ekledi.

Süt ve Besi Çiftliği’nde hayvan yetiştiriciliği de yapılıyor.

 

DOĞAL YEM VERİLİYOR

KA Süt ve Besi Çiftliği’nin bir özelliği de doğal yem kullanılması. Hayvanlara yem olarak yonca ve mısır silajı verdiklerini, önümüzdeki süreçte ryegrass vermeye başlayacaklarını söyleyen Recep Karakaş, “Fabrikasyon değil, doğal yem kullanıyoruz. Bu da süt kalitesini önemli ölçüde etkiliyor” diyor. Çiftlikte sadece süt değil doğal tereyağı, doğal yogurt, köy peyniri ve köy yumurtası da bulunuyor. Kurbanlık satışının da yapıldığı çiftlikte üretilen etler kasaplara gönderiliyor.

KA Süt Çiftliğinin kümesinde 570 tavuk bulunuyor.

 

Besi çiftliğinin hemen yanındaki alanda 570 tavuk bulunuyor. Doğada serbest dolaşan tavukların yumurtaları 30’lu paketler halinde 20 TL’den satılıyor. Sütün litresi 3 TL, tereyağının kilosu 35 TL, peynir 15, yoğurt ise 5 TL’den müşteriye ulaştırılıyor. Yoğurt 2, 3 ve 5 kiloluk güveç kaplarda, tereyağı ise yarım ya da kiloluk kılavuz paketler halinde satılıyor. Siz de günlük süt ya da doğal süt ürünleri kapınıza gelsin istiyorsanız, KA Süt ve Besi Çiftliği’ni aramanız yeterli.

SİPARİŞ HATTI

0 553 723 24 15 (Serdar Korkmaz)
KA Süt Çiftliği’ne whatsapp hattından da sipariş verebilirsiniz.

NASIL ARANDI: #süt # peynir # yumurta # çiftlik # sağlık # besin # ka

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.