Gözü kara genç bir girişimci; Merve Ayten

2018-10-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-01
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

 

Merve Ayten henüz 23 yaşında, genç olduğu kadar gözü kara, cesur ve girişimci bir iş kadını.

Üniversiteyi bitirir bitirmez iş hayatına atılan, sermayesi olmadığı halde ‘Kaybedeceğim hiçbir şey yok’ diyerek yola koyulan, girişimcilere yönelik desteklerden faydalanarak Meray Temizlik Hizmetleri’ni kuran bir cesur yürek o.

Kocaeli’nin kurumsal temizlik hizmeti veren ilk firmasında Kocaelili kadınlara iş imkanı sağlayan ve yanında 13 kişi çalıştıran bir patroniçe.

Merve Hanım ile iş hayatına nasıl atıldığını, Meray Temizlik’i nasıl kurduğunu, şirketinin hizmet alanlarını ve kendisi gibi genç girişimcilere tavsiyelerini konuştuk.

 

Merve Hanım, sizi tanıyalım biraz.

Bundan 10 yıl önce liseyi okumak için Kocaeli’ye geldim. Liseyi yatılı olarak Kandıra Anadolu Lisesi’nde okudum. Ardından Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nü kazandım, 2016 yılında mezun oldum. Mezun olur olmaz, iş hayatına atıldım ve 1,5 yıl önce Meray Temizlik Hizmetleri şirketini kurdum. 23 yaşındayım. Kurumsal firmalara/şirketlere, okullara, kolejlere ve belediyelere temizlik personeli sağlıyorum.

 

Genç yaşta kendi işinizi kurma fikri nasıl oluştu?

Üniversitede çok aktif bir öğrenciydim, sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevler aldım, pek çok çalışma yaptım. 2 yıl TEMA Vakfı’nın üniversite başkanlığını yürüttüm. Kocaeli Genç MÜSİAD’a öğrenci temsilcisi olarak girdim, sonra yönetim kurulu üyesi oldum. Bu süre zarfında iş dünyasından isimlerle iç içe olunca, kendi işimi kurma konusunda cesaretlendim.

 

Peki, neden temizlik sektörü?

Kocaeli’de kurumsal firmalara temizlik hizmeti veren bir firma yoktu. ‘Kocaeli’de neden böyle firma olmasın’ diye düşündüm. Buradaki firmalar bu hizmeti almak için İstanbul’daki şirketlerle anlaşıyor. İstanbullu firmalar Kocaeli’ye geleceğine, kentimizin bir firması bu işi yapsın istedim.

 

 

KÜÇÜK İŞLERLE BAŞLADIM

 

Üniversiteyi bitir bitirmez kendi işinizi kuracak sermayeyi nasıl buldunuz? Ailenizden mi destek aldınız?

İşi kurarken sermayem yoktu. Ailem elbet maddi-manevi destek oldu ama genç girişimcilere yönelik fırsatlardan yararlanarak adım attım iş hayatına. İzmit Belediyesi’nin Genç Girişimciler Merkezi’ne işimle ilgili bir proje yazdım. Kuruldan geçtim ve merkezden ofis desteği aldım. İşimi bir yıl boyunca Genç Girişimciler Merkezi’nin ofisinden yürüttüm. Önce günübirlik, ufak işler yaptım. Ev temizliği, inşaat sonrası temizlik gibi... Para kazanmaya başlayınca bir web sitesi kurdurdum, sonra kartvizit ve broşür bastırdım. 6 ay sonra iyice ayağa kalkmaya başladı firmam. O zaman kurumsal firmalara yöneldim. Kolejlere, anaokullarına sabit temizlik personeli yerleştirdim. Şirket büyüdükçe bir yönetim kadrosu oluşturdum; şu an ben, 12 temizlik personelim ve şirket müdürümle birlikte 14 kişi olduk. Bu arada çalışanlarımın tamamı da kadınlardan oluşuyor.

 

Kadın çalışan tercih etmenizin nedeni nedir?

Temizlik sektörü erkeklerin de rahatlıkla çalışabildiği bir alan ancak ben, kadın istihdamını önemsiyorum. Üniversite yıllarımda sivil toplumla iç içeyken kadın ve çocuk hakları üzerine pek çok çalışma yaptım. Kadın hakları üzerine konferanslara, söyleşilere, toplantılara katıldım. Bu konuya olan duyarlılığım nedeniyle işimi kurduğumda da kadınlarla çalışmayı tercih etim. Şimdi söyleyeceklerimi belki her işveren söylüyordur ancak samimiyetle belirtmeliyim ki personelimin her derdiyle, her sorunuyla ilgileniyorum. Duygusal biriyim, despot ve sert bir patron değilim. Zaten çalışanlarımın yaşı benden büyük olduğu için beni evlatları gibi görüyorlar.

 

Ailenize kendi işinizi kuracağınızı söylediğinizde tepkileri ne oldu?

Tabii ki çok moral verdiler. Annem biz çocukken ‘Vatana, millete hayırlı evlatlar olun’ diye nasihat ederdi. Abimle birlikte bu nasihatin gereğini yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Ailem beni hiçbir zaman pasif yetiştirmedi, okul hayatım boyunca hep farklı bir öğrenci oldum. Ders odaklı bir öğrenci olmaktan ziyade sosyal yönüm güçlüydü. Okuduğum okullara mutlaka bir başarı getirdim. Projeler yazdım, toplumsal sorunlarla ilgilendim, konferanslara katıldım, konuşmalar yaptım. 2015 yılında, henüz 20 yaşındaydım o zaman, TEMA Vakfı’nın projesiyle Birleşmiş Milletler’in toplantısına gittim ve devlet başkanlarının, milletvekillerinin, bakanların olduğu salonda kürsüye çıkarak bir konuşma yaptım.

 

 

Genç yaşta iş hayatına atılırken endişeleriniz, korkularınız olmadı mı hiç?

Olmaz mı… Uyuyamadığım geceler oldu. İşi ilk kurduğum zamanlar zorlandığım anlarda ‘bırakıyorum’ dediğim çok oldu ama ailem hep moral verdi. Şimdi önümde daha büyük ve daha cesaret gerektiren işler var. Onları başarmak için daha çok çalışacağım.

 

Merve Ayten nasıl biridir?

Disiplinli birisiyim ama despot değilim. Bu yanım hiç dezavantaj olmadı, aksine hep insan kazandım. Tatlı dilliyim, kırmadan yaptırmak istediğim şeyleri yaptırırım. Cesaretliyim, girişimciyim. Sosyal bir kişiliğim var. Hayal ettiğim şeyleri yapmayı severim. Kaldı ki hayallerimin büyük kısmı gerçekleşti.

 

Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeniz ne olur?

Kendi işini kurmak isteyen bir kişide bulunması gereken en önemli özellik girişken olması. Risk almak yaş ilerledikçe zorlaşan bir şey. Üniversiteyi bitirdikten sonra şunu dedim kendime ‘Ha 2 sene sonra bir bankaya ya da fabrikaya girmişsin ha şimdi. Kaybedeceğin bir şey yok Merve, kendi işini kurmayı denemelisin.’ İşimi kurduktan 6 ay sonra ‘Tamam, bu iş oldu’ dedim ve yoluma devam ettim.

 

Gelecek hedefleriniz neler?

Şu an ufak çaplı bir şirketiz, daha da büyümek istiyorum. Şirket büyüdüğünde dahi yönetiminden çalışanına kadar herkesin kadın olmasını arzu ediyorum. Ve tabii ki sadece bu sektörde kalmak istemiyorum. Sektörümle bağlantılı işler de yapacağım.

 

Ne gibi?

Çalıştığımız firmaların güvenlik ve catering (yemek) işlerini de  yapmak istiyorum. 

 

BAŞARI BENİM İÇİN...

 

Kadın dernekleriyle ilgili düşünceleriniz neler?

İş yaşamındaki kadın derneklerinin daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Şu an bir iş kadını derneğine üye değilim ama ileride adım atacağım. Sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olduğum için işleyişlerini çok iyi biliyorum. İş kadınlarına hitap eden dernekleri daha aktif hale getirmek gibi bir hedefim de var. Genç ve kadın girişimciler için bir şeyler yapmak istiyorum.

 

Bir iş kadını olarak güne nasıl başlıyorsunuz?

Hani hep derler ya ‘sabahın erken saatlerinde uyanır, spor yapar işe giderim.’ Öyle bir yaşamım yok. Spor yapmaya pek vakit bulamıyorum ama sabah 08.00’de uyanırım, 09.00’da işimin başındayım. Akşam işin yoğunluğuna göre hareket ederim. Sorumluluk sahibiyim. Her şeyden önemlisi işçilerin sorumluluğunu taşıyorum. 13 çalışanım var ama onların aileleriyle birlikte bu sayı artıyor. 13 işçi, 13 ev demek. Ben işçi bir aileden geliyorum, babam kamyon şoförü, annem aşçı. O yüzden yanımda çalışanları düşünmek zorundayım.

 

Peki, genç yaşta başarıyı yakalamış biri olarak başarının sizin için ne anlam ifade ettiğini sorsam?

Başarmak kelimesinin büyüsüne çok inanıyorum. Benim için her alanda başarılı olmak önemli. Ailede, işte, sosyal çevrede başarıyı önemsiyorum. Bence güzel bir evlilik yapmak bir başarıdır. İnsanın sosyal yaşamında sevilen birisi olması bir başarıdır. Kısacası başarmak benim için hayatın anlamı.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle genç girişimcilere fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kocaeli’nin temizlik işlerini İstanbullu firmalar yapmasın, Meray Temizlik yapsın. Ben cesaret ettim ve bu işe adım attım. Kocaeli firması gelişsin, Kocaeli halkı istihdam edilsin istiyorum.

 

İLETİŞİM

Adres: Kemalpaşa Mah., Eski Hamam Sok., Gakko Kervansaray İş Hanı, No:84 Kat:7, İzmit/Kocaeli

Tel:  0262 325 28 37

Facebook: meraytemizlik

Instagram: @meraytemizlik

Web: www.meraytemizlik.com

NASIL ARANDI: #merve ayten # meray temizlik # iş kadını # girişimci # girişimci iş kadını # cesur # gözü kara # kocaeli # temizlik # temizlik firması # kocaeli # izmit #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.