Gözü en yüksekte: Duru Kuşçu

2018-11-14    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-14
.stripslashes($urun->baslik).

12 yaşındaki başarılı tenisçi Duru Kuşcu, küçük yaşta gönül verdiği tenis sporunda azim ve hırsla ilerliyor. 6 yaşından beri aralıksız tenis oynayan ve katıldığı sayısız turnuvadan madalyalarla dönen Duru’nun en büyük hayali, bir gün dünyanın tanıdığı bir raket olabilmek. Bu amaca ulaşmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan, durmaksızın çalışan Duru Kuşcu ile tenisle tanışma hikayesini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

 

 

 

Merhaba Duru, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Duru Kuşcu. 25 Şubat 2006, Gölcük doğumluyum. Uğur Mumcu Ortaokulu’nda 7. sınıf öğrencisiyim. Değirmendere’de yaşıyorum. 6 yıldır tenis oynuyorum.

 

Bize tenise  nasıl başladığını anlatır mısın?

Ben asker kızıyım. 6 yaşındayken, bir gün Gölcük’teki donanmanın içinde ailemle birlikte yürüyüş yapıyorduk. Tesadüfen kapalı spor salonunun önünden geçmiştik. Salonun içinden çocuk seslerinin geldiğini duyunca merak edip içeri girdik. Tenis oynayan çocukları görünce çok şaşırmış, heyecanlanmış ve biraz da çekinmiştim. Ailem, özellikle de babam bir sporla meşgul olmamı çok istiyordu. Kendisi tam bir spor tutkunudur. Salondaki çocukları biraz izledik, sonra ben de onlara katılmak istedim. Antrenör yaşımın küçük olduğunu, normalde 8 yaşındakileri kursa aldığını söyledi ama benim istekli olduğumu görünce başlayabileceğime karar verdi. Böylece, ben kursun en küçüğü olarak, hep yaşça kendimden büyüklerle 1 yıl tenis oynadım. Daha sonra donanma içindeki tenis kortlarında antrenman yapan, şu an hala başarılı profesyonel bir tenis oyuncusu olan İlay Yörük ve ailesiyle tanıştık. Onların da tavsiyesiyle tekniğimin tam olarak oturması için şimdiki kulübüm olan İzmit Tenis Kulübü’ne devam etmeye başladım. 5 yıldır bu kulübün, Türkiye Tenis Federasyonu’nun lisanslı sporcusuyum.

 

Bize teniste  elde ettiğin başarılarından  bahseder misin?

• 2014’te 9 Yaş Hafta Sonu Turnuvası’nda birincilik

• 2015’te 2 kez 10 Yaş Hafta Sonu Turnuvası’nda birincilik

• 2016’da 12 Yaş Hafta Sonu Turnuvası’nda birincilik

• 2017’de 2 kez 12 Yaş Hafta Sonu Turnuvası’nda birincilik

• 2015’te 10 yaş Yaz Kupası Tek Bayanlar Turnuvası ikincilik

• 2016’da 12 yaş Yaz Kupası Çift Bayanlar Turnuvası ikincilik

• 2016’da 10 yaş Kış Kupası Tek Bayanlar Turnuvası birincilik

• 2017’de 12 yaş Yaz Kupası Tek Bayanlar Turnuvası birincilik

• 2017’de 12 yaş Yaz Kupası Çift Bayanlar Turnuvası birincilik

• 2017’de 14 yaş Yaz Kupası Çift Bayanlar Turnuvası birincilik

• 2017 Kocaeli Okullar Arası Tenis Turnuvası’nda Kocaeli birinciliği ve benim için en önemli başarılarım;

• 2017’de 12 yaş milli takım seçmelerinde dördüncülük

• 2018’de 12 yaş Kış Kupası Tek Bayanlar Turnuvası birincilik

• 2018’de 14 yaş Yaz Kupası Tek Bayanlar Turnuvası ikincilik

• 2018’de 14 yaş Yaz Kupası Tek Bayanlar Turnuvası ikincilik

• 2018’de 14 yaş Yaz Kupası Çift Bayanlar Turnuvası ikincilik

• 2018 12 Yaş Türkiye Şampiyonası’nda yarı final

• Antalya’da düzenlenen, ilk uluslararası turnuvam olan 2018 Tennis Europe’da çeyrek final

 

Bu başarıları elde etmek kolay değil. Başladığın an itibariyle hem okul hem tenis nasıl bir süreçte ilerledi? Programını nasıl oluşturdun?

Bu konudaki en büyük destekçim, ailem. Onların her konuda, her zaman benim yanımda olup beni desteklemesi, bana bu başarıları kazandırdı. Tenis gerçekten çok zor ama çok da keyifli bir spor. Başarılı olmak için çok çalışmak, çok zaman harcamak ve çaba sarf etmek gerekiyor. Tenis oynarken öncelikle hızlı, güçlü, dayanıklı olmanız gerekiyor. Ben de bu yüzden haftanın 5 günü okul çıkışında İzmit Tenis Kulübü’nde 1,5 saat tenis, 1 saat kondisyon ve fitness çalışıyorum; reformer yani aletli pilates yapıyorum. Diğer günler derslerimin çok yoğun olmadığı zamanlarda babamla beraber antrenman yapıyoruz. Yazın ise okul olmadığı için daha çok antrenman yapıp, turnuvalara katılıyorum. Kışlık ve yazlık programımı oluşturunca, okul ve tenisi beraber idare edebiliyorum.

 

Peki, bundan sonraki hedeflerin neler? Kendini nerelerde hayal ediyorsun?

Tabii ki öncelikle kendi ülkemde, Türkiye’de daha büyük başarılar kazanarak adımı duyurmak istiyorum. Milli takıma 1 numaradan girmeyi, Türkiye şampiyonu olmayı istiyorum. Daha fazla uluslararası turnuva oynamam gerekiyor ama sponsorum olmadığı ve tenis oldukça pahalı bir spor olduğu için şimdilik sadece Türkiye’deki turnuvalara katılabiliyorum. Üniversite takımlarında da oynamak istiyorum. En büyük hayalim ve isteğim dünyada da tanınmış bir tenisçi olmak fakat şu anki şartlarda bunu sadece hayal olarak görüyorum.

NASIL ARANDI: #duru kuşçu # tenis izmit tenis kulübü # kocaeli # başarı hikayesi # ben başardım

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.